SŁOTWYNO : „SŁONY ZAKĄTEK ZAKARPACIA”

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / SŁOTWYNO : „SŁONY ZAKĄTEK ZAKARPACIA”


streszczenie STRESZCZENIE

W dzisiejszym artykule przybliżymy Państwu Sołotwyno lub Solotvino, małą mieścinę zlokalizowaną na „Rumuńskich obrzeżach Ukraińskiego Zakarpacia”. Jest to mały „słony zakątek Ukrainy”, a z powodu dużej ilości słonych jeziorek - można nawet powiedzieć „Martwe Morze Ukrainy” ! Dawna potężna żupa, która należała do różnych królestw, która pamięta różnych królów i władców, która przyciąga rzesze kuracjuszy z powodu unikalnych właściwości leczniczych soli kamiennej, … czeka na Państwa ! Niepowtarzalne klimaty Ukraińskiego Zakarpacia: wielokulturowość, kuchnia, pejzaże i widoki, wino, owoce, ostre wędliny, Ukraińskie Karpaty, a także radziecka gigantomania przemysłowa, słone stawy i lecznicze podziemia, … to wszystko tylko w Sołotwynie ! Solotvyno ico

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 28 października, 2011, 19:00

Sołotwyno, lub Solotvino (47° 57′ 20″ N, 23° 52′ 16″ E), urk. Солотвино (Марамороське Солотвино, Солотвин), rum. Ocna Slatina, węg. Faluszlatina / Aknaszlatina, słow. Selo Slatina / Slatinské Doly, niem. Salzgruben – jest to miejscowość typu miejskiego, położona na prawym brzegu Cisy na wysokości 283 m.n.p.m. w Kotlinie Marmaroskiej na Zakarpaciu. Administracyjnie leży na obszarze Obwodu Zakarpackiego, w Rejonie Tiaczowskim.

Sołotwyno jest największą Rumuńską miejscowością na Zakarpaciu. Rumuni stanowią na tyle dużą część mieszkańców, że uzasadnia to dwujęzyczność miasteczka (Podobnie jak w Berehowo języki ukraiński i węgierski).

Przez Sołotwyno obecnie przebiega linia kolejowa z Tereswy do Wełykoho Byczkiwa, a także droga regionalna R03 z Mukaczewa do Rohatyna . Decydujący wpływ na rozwój Sołotwyna wywierały i wywierają wielkie złoża soli, które były eksploatowane już w starożytności. Ślady osadnictwa na tym terenie (są to dwa grodziska na zachód od miasta) pochodzą już z I-II wieku p.n.e. !

Natomiast dzisiejsze Sołotwyno zostało założone w XIII wieku. Pobliskie sąsiadujące wsie Aknaszlatina i Faluszlatina po II wojnie światowej zostały połączone w jedno osiedle. Przemysłowe wydobycie soli rozpoczęło się w połowie XVIII wieku i trwa do dziś – obecnie prowadzi je Państwowy Kombinat „Ukrsolprom”. W szczytowym okresie – w latach 70. XX wieku – wydobycie soli sięgało tutaj 451 tys. ton rocznie i stanowiło 10% produkcji całej Ukrainy. Obecnie wydobycie jest wielokrotnie niższe. Złoża soli ocenia się na 30 milionów ton, a objętość całego sołotwińskiego słupa solnego na kilka km3 !! Na zachód od miasta leżą naturalne słone jeziorka, stawy … wykorzystywane w celach rekreacyjnych i leczniczych.

 

PODZIEMNE SANATORIUM ALERGOLOGICZNE:

Aktualna informacja (2015) : w Sołotwyno od kilku lat występują problemy ekologiczne, w związku z tym sanatorium przestało istnieć!

W nieczynnej kopalni Nr.8 oraz Nr.9 pracuje unikalne na skalę Europy sanatorium podziemne. Potężne konstrukcje kopalni soli kamiennej oraz szyby, tunele, korytarze podziemne, są adaptowane pod jedyne na Ukrainie sanatorium alergologiczne. Funkcjonuje przy sanatorium placówka Ukraińskiej Akademii Nauk, która zajmuje się badaniem czynników leczniczych tego unikalnego miejsca oraz bada promieniowanie. Są tutaj leczone schorzenia alergiczne, schorzenia dróg oddechowych, a w szczególności astma.

W potężnych korytarzach powstały deptaki, drogi spacerowe, liczne miejsca do leżenia i inhalacji. Co roku z różnych miast Ukrainy i byłego ZSRR, zjeżdżają się kuracjusze w celu rehabilitacji i poprawy zdrowia.

Oprócz badań medycznych, placówka naukowa bada różne anomalie radioaktywne. W głębinach kopalni Nr.9, jest notowane jedno z najczystszych zjawisk radioaktywnych – podwójny Beta-rozpad jąder atomowych kadmu-116 oraz wolframu-180. Tutaj w czasach radzieckich opracowano i wynaleziono liczne detektory promieniowania radioaktywnego. Prace prowadzi Instytut Badań Jądrowych UAN.

Obecnie Ministerstwo Ochrony Zdrowia Ukrainy, wznowiło dotacje i finansowanie sanatorium podziemnego. Jedynym zagrożeniem dla kopalni oraz okolicznych miejscowości są procesy krasowe, które zachodzą w szybach kopalni. W skutek długiej i intensywnej eksploatacji soli kamiennej, doszło do powstania ogromnego system podziemnych korytarzy. W rezultanie napełniania się korytarzy wodą, dochodzi do potężnych tąpnięć. Ostatnie, największe, zanotowano 22 grudnia 2010, kiedy w skutek zawalenia się stropów kopalni – „poszło pod ziemię” 3000 metrów sześciennych gruntu !

Od tego czasu intensywnie są prowadzone działania zapobiegawcze, również zapadła decyzja wstrzymania prac górniczych. Jak wiadomo sól kamienna jest jednym z największych źródeł potasu oraz chloru !

 

SŁONE JEZIORA I STAWY W SOŁOTWYNO:

W Sołotwynie znajdują się liczne słone jeziora. Niektóre powstały w sposób naturalny, w skutek wypływania solanki na powierzchnie, inne powstały w skutek eksploatacji odkrywkowej soli kamiennej, a trzecie w skutek „tąpnięć ziemnych”, przesiadania gruntu (szkody górnicze). Słona woda dotkliwie zasala grunt, na którym w niektórych miejscach tworzą się małe pustynie. Uboga roślinność dookoła jezior tworzy specyficzny klimat tego miejsca. Turyści i kuracjusze pokonują duże odległości w celu zanurzenia swego ciała w lokalnych słonych akwenach. Występują tutaj zarówno małe jak i duże oczka wodne. A w czasie letnim wyraźnie wzrasta liczba odwiedzających.

Lokalna ludność zarabia i utrzymuje się z osób przyjeżdżających, tak jak przemysł wydobywczy zanika. Wynikła potrzeba przekształcenia struktury miasta, powstały pensjonaty, hoteliki, motele oraz sanatoria. Słone oczka przystosowano dla turystów i tereny przemysłowe, przekształciły się w tereny rekreacyjne !

 

DOJAZD DO SOŁOTWYNO:

 

 • Pociągi: codziennie do Słotwyna kursuje pociąg: Lwów – Sołotwyno – Lwów;
 • Autobusy: kursują regularnie z Użhorodu i Mukaczewa

 

Koleje Ukraińskie:

http://www.uz.gov.ua/?lng=uk

Rozkład ruchu Kolei Ukraińskich:

http://www.uz.gov.ua/?m=info.info_posagiriv.rozklad_ruhu&lng=uk

 

CIEKAWE MIEJSCA I ZABYTKI W SOŁOTWYNO:

Oprócz unikalnych widoków, pejzaży Karpackich, wybrzeża rzeki Cisy oraz ducha „zakarpackiej odrębności kulturowej” można w Sołotwynie znaleźć dużo ciekawego. Dla miłośników widoków poprzemysłowych i górniczych, ciekawe będą nieczynne kopalnie soli kamiennej, porzucone gmachy kombinatów i szybów górniczych, a także zalane kopalnie odkrywkowe soli (w Słowotwynie sól wydobywano zarówno metodą głębinową jak i odkrywkową).

Natomiast dla miłośników folkloru i krajoznawstwa, warto jest udać się do muzeum oraz poznać lokalną wielokulturową i wielonarodową ludność. Tą mieścinę zamieszkuje ogromna diaspora Rumuńska, miejscowość posiada dwujęzyczny status.

Warto również odwiedzić mały kościółek i rozległe dzielnice sanatoryjno-pensjonatowe.

Oczywiście jak w każdym zakarpackim zakątku można kupić lokalne wino z prywatnych winnic oraz skosztować lokalnej kuchni. Sołotwyno jest miejscowością uzdrowiskową, leczniczą, a infrastruktura jest dostosowana do potrzeb kuracjuszy.

 

INNE ATUTY PRZEBYWANIA W SOŁOTWYNO:

 

Sołotwyno może również posłużyć jako:  baza wypadowa w Karpaty i na Rumunię, baza noclegowa, punkt przesiadki i przeładunku podczas podróży po Zakarpaciu. Dla miłośników historii kolei w Karpatach, historii przemysłu w Karpatach, historii i dziejów Zakaracia oraz relacji ukraińsko-rumuńskich – pobyt w Słotwynie będzie doskonałym przeżyciem i doświadczeniem.

Duża stara mapa regionu:

Czyż nie jest to ciekawe i fascynujące miejsce ? Sołotwyno to „MARTWE MORZE NIEZNANEJ UKRAINY” ! Warto jest odwiedzić tą mieścinę i spróbować „poleżeć na słonej wodzie”, która posiada unikalne lecznicze właściwości !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Aleksander Maksimiuk napisał/ła, 26 maja, 2014 , 18:21

Sanatorjum w Slotwynie podziemne adres kontakt
Dziekuje A.M

Karuda napisał/ła, 2 listopada, 2015 , 23:55

Te informacje są dawno nieaktualne. W Sołtwyno była katastrofa ekologiczna, kopalnie zalała woda i zapadły się tworząc na powierzchni wielkie zapadliska na ponad 1,5mln m3 grunktu i niszcząc część miasteczka. Podziemne inhalatorium przestało istnieć.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 160 860
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 606
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 013
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 612
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 679
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 757
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 210
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 037
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 733
PRZED PODRÓŻĄ : 32 473
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 025
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 686
ZNANI UKRAIŃCY : 29 800
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 002
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 843

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi