WYMIANA WALUT NA UKRAINIE

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Inne / WYMIANA WALUT NA UKRAINIE


streszczenie STRESZCZENIE

Turyści, ludzie chętni poznania Ukrainy, są ludźmi zazwyczaj przyjaznymi i otwartymi ! A to powoduje, że tą niewinną naiwność wykorzystują niezbyt dobrzy: spekulanci, szulerzy oraz złodzieje na Ukrainie ! Dlatego w dzisiejszym artykule, chcielibyśmy Państwu przybliżyć niektóre sprawy związane z: walutą, wymianą walut, kursem walut oraz niebezpieczeństwem bycia oszukanym lub okradzionym ! Finanse są jednym z najważniejszych elementów planowania i odbywania podróży, są środkiem zapewniającym przetrwanie – dlatego należy na nie uważać i chronić je, tak jak chronimy: życie, zdrowie i dokumenty podczas podróży w innym kraju ... Wymiana Waluty Ukraina

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Inne 14 lipca, 2011, 09:00

Najważniejsze aspekty związane z finansami przebywając na Ukrainie

Przygotowanie waluty do podróży jest ważne, więc jak się przygotować do wyjazdu, gdzie wymieniać walutę, ile mieć przy sobie i jakiej waluty podróżując na Ukrainę, czy bezpiecznie wymieniać walutę na Ukrainie, na co uważać wymieniając walutę…?

Przede wszystkim należy zapamiętać, że:

 

Będąc na Ukrainie nie zaleca się:

 • Nie zaleca się wymieniać waluty na granicy, bo punkty wymiany walut spekulują kursem, a to powoduje, że wymieniamy przykładowo polski złoty 1/2 w stosunku do hrywny ukraińskiej – przy realnym kursie > 1/3 !
 • Nie zaleca się wymieniać walutę w kantorach położonych przy dworcach kolejowych i autobusowych (analogicznie jak na granicy) – spekulanci wiedzą, że zdesperowany, spóźniający się turysta, wymieni walutę za każdą oferowaną kwotę – byleby nie spóźnić się na pociąg lub autobus !
 • Nie zaleca się wymieniać waluty w bezpośrednim centrum miasta, ponieważ w niektórych (ale nie wszystkich) kantorach ustalają złe „naciągnięte” kursy. W takich sytuacjach można negocjować kurs, w Polsce to jest możliwe, a na Ukrainie mniej prawdopodobne.
 • Kategorycznie nie zalecamy oraz uprzedzamy o niebezpieczeństwie korzystania z usług, tak zwanych „żywych” lub „chodzących” kantorów – ukr. WALUTCZYKÓW ! Są to ubrani pospolicie mężczyźni, stojący najczęściej na zatłoczonych rynkach produktowych, bazarach oraz targowiskach. Oferują wymianę walut, bezpośrednio, „na miejscu” w tym momencie. Działają poza prawem, nie posiadają licencji, nie płacą podatków (czarny rynek pieniędzy) – dlatego często oferują korzystny kurs wymiany. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka osoba nie niesie żadnej odpowiedzialności, może Państwa oszukać, dać fałszywe banknoty, … ewentualnie zastraszyć i kazać iść precz ! Często zdarza się, że turyści odczuwają na własnej skórze ten problem, po czym nie mogą się zwrócić do Milicji, bo organy ścigania na Ukrainie nie tolerują takiego zachowania gości zza granicy. Pamiętajcie, że korzystanie z usług „walutczyków”, jest zabronione oraz karane. Można ponieść odpowiedzialność karną i definitywnie zepsuć sobie urlop i odpoczynek !
 • Nie zalecamy okazywać publicznie dużych sum pieniędzy na dworcach, bazarach, zatłoczonym transporcie miejskim – takie działania prowokują złodziei i szulerów !
 • Nie należy po przekroczeniu granicy, wpadać w euforię i zachowywać się jak „burżuazja z zachodu”, która przyjechała na biedny wschód / państwo trzeciego świata – może to pobudzić ksenofobię oraz nacjonalizm u autochtonów, którzy będą siebie odczuwać osobami niedowartościowanymi lub gorszymi !!! Wszyscy jesteśmy ludźmi – wszyscy jesteśmy tacy sami!
 • Nie zaleca się kupować hrywny ukraińskie w Przemyślu w ostatniej chwili, ponieważ tak można trafić na zaniżony kurs. Kilka osób w komentarzach podawało, że w Przemyślu bywa najlepszy kurs, ale warto poprostu sprawdzić najpierw u siebie w mieście i innych miastach. Kurs walut po stronie ukraińskiej jest też w porządku, więc zawsze można wymienić na Ukrainie. Warto jednak wymienić chociażby minimalnie 50-100 złotych przed przekroczeniem granicy.
 • Nie zaleca się nosić portfela w tylnej kieszeni spodni oraz w plecaku !
 • Nie zaleca się nosić całej sumy pieniędzy w portfelu (część rozparcelować w różnych miejscach)!
 • Nie zaleca się nosić dokumentów w portfelu (w razie kradzieży będziecie obarczeni podwójnym problemem)!
 • Nigdy nie wierzyć osobie, która nie posiadając munduru oraz legitymacji – wydaje siebie za policjanta lub „Inspektora”!
 • Nigdy nie wymieniać / rozmieniać pieniędzy – nawet jeżeli jakaś „babcia” poprosi: „ … proszę Pana, czy mógłby Pan rozmienić mi 100 hrywien 2x po 50 UAH. ..” !
 • Nigdy nie zostawiać rzeczy bez nadzoru;
 • Nie wstydzić się i w razie problemu – udać się w najbliższy punkt Policji;
 • Nie być naiwnym, nie wszyscy są dobrzy i życzliwi – w każdym kraju bez wyjątku są ludzie, dla których porządek publiczny i reguły – są niczym !

Będąc na Ukrainie zaleca się:

 • Operowanie banknotami o małym nominale;
 • Zakup pewnej ilości hrywien ukraińskich w mieście pochodzenia / zamieszkania (tak żeby starczyło na dojazd, jedzenie, drobne wydatki);
 • Pieniądze dawać wyłącznie po uzyskaniu towaru, produktu / rzeczy lub biletu/ usługi;
 • Przeliczać wydaną resztę, sprawdzać banknoty, żeby nie było takiej sytuacji jak: „ … Proszę Pana, Pan nie wydał mi jeszcze 10 UAH, .. – o, faktycznie nie zauważyłem – przepraszam … „ !
 • Wymieniać walutę w rozsądnych kwotach, nie ma potrzeby, jeżeli będziecie w mieście wymieniać dużej sumy odrazu.
 • Mieć umiar w poszukiwaniu najlepszego kursu walut, ponieważ jeżeli się wymienia 100zł to różnice w 0,05-0,10 są poprostu marginalne i znikome.
 • Na Ukrainie wszędzie się da wymienić dolary amerykańskie oraz euro. Złotówki wymieni się bardzo łatwo na zachodzie Ukrainy, w innych częściach Ukrainy jest to waluta mniej popularna, ale raczej w dużych miastach można wymienić. Jednak zalecamy przy podróżach na nie-zachodnią Ukrainę mieć hrywnie, dolary lub euro.

 

UWAGA !!! Nasz dzisiejszy artykuł był stworzony w celu przygotowania Państwa w najlepszy sposób do bezproblemowej podróży, żeby Państwo i wasze finanse były bezpieczne!!! Serdecznie Państwa zapraszamy na Ukrainę – warto pojechać, a ten kto już był na pewno powie, że było SUPER ! My po prostu chcemy zwrócić Państwa uwagę na możliwe niebezpieczeństwo, które może wyniknąć z powodu lekceważenia realności ! Ta realność nie jest jedynie ukraińskim problemem i każdy dobrze o tym wie.

Bardzo prosimy podejść do tego tematu jak do „BHP” przed podróżą na „Nieznaną Ukrainę” !

Również zalecamy przeczytać artykuł o Hrywnie Ukraińskiej (UAH)

Zachęcamy do komentowania niniejszego artykułu, a także do prowadzenia dyskusji ! Jesteśmy pewni, że wiele osób miało problemy z wymianą walut na Ukrainie, po niezbyt korzystnym kursie, lub doznało oszustwa na własnej skórze. Dlatego proponujemy dzielenie się własnymi spostrzeżeniami, dla ogólnego dobra !!! Oczywiście można również zadawać pytania autorom – na wszystkie pytania chętnie odpowiemy !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

mai napisał/ła, 7 grudnia, 2011 , 11:38

Ja płaciłam w sklepie (supermarket) za zakupy kartą i nie było aż tak źle z tymi obciążeniami. 🙂

  Jurij napisał/ła, 8 grudnia, 2011 , 23:24

  Mai pewnie nie zauważyłaś;) w każdym bądź razie nie jest to też niska kwota prowizji, oraz kurs przewalutowania raczej jest najniższy z możliwych. chyba że masz jakąś fajną kartę;)

opop napisał/ła, 8 sierpnia, 2012 , 22:28

odnośnie zakupu hrywny w polsce.Jak zaniżony to dobrze.To właśnie w przemyślu z uwagi na duża podaż hrywna jest tańsza niż w innych częściach polski.Dla przykładu.dzisiaj jest 08.08.2012
w przemyślu mozna kupić po 0,42 w lublinie 0,434.Kraków 0,5.warszawa 0,43 .Kantory pierwsze z google.

Jurij Czerniec napisał/ła, 9 sierpnia, 2012 , 09:23

Witam!

Dziękuję za sugestię, może to być w pewnym sensie prawda, ale niezbędne jest bardziej ciągłe monitorowanie kursów. Proszę bardzo o monitorowanie zmiany kursów walut, myślę że wtedy można będzie robić konkretne wnioski, a nie przypuszczać. Będzie to wartościowa informacja.

Dlatego że Pan podaje za mały wicinek informacji, pozwolę sobie rozwinąć temat.

Po pierwsze jak wiadomo kurs walut w kantorach jest bardzo zmienny, żeby powiedzieć o jakichś prawidłowościach trzeba śledzić to przez dłuższy czas.

Po drugie rozrzut cenowy między kantorami jest i w jednym mieście może i jest zazwyczaj różny.

Kurs ustala się również od tego czy w kantorze jest więcej czy mniej danej waluty, oraz czy zamierza się walutę przytrzymać, czy całkowicie wyprzedać.

Moje poszukiwania w google wskazały na to, iż w każdym z podanych miast można znaleźć prawie podobny kurs, tj. w Krakowie można kupić hrywnie po 0.44 tak samo jak w Przemyślu po większym kursie 0.5.

Jednak proszę pamiętać, że to nie znaczy że hrywnie są dostępne, kurs taki może być, a na sprzedaż hrywni może poprostu już albo jeszcze nie być.

Wszyscy się zgodzą że kurs walut się cały czas zmienia, więc najlepiej sprawdzić jakie są aktualne kursy przed samym zakupem.

uuyu napisał/ła, 21 sierpnia, 2012 , 19:25

a ja zgadzam się z opop .Ponieważ z waluta jest jak z każdym towarem .Gdzie jest duża podaz to jest taniej.Jeżdżę na ukrainę od 11 lat.hrywna najtańsza jest zawsze w przemyślu.Oczywiście tu też są róznice w cenie ale jak się poszuka to się znajdzie.W przemyslu to popularna waluta w krakowie czy warszawie nie.Spreed stosowany przez kantory jest większy.Co innego sprzedać hrywnę .Najbardziej opłaca się tam gdzie jej nie ma

  Jurij Czerniec napisał/ła, 29 sierpnia, 2012 , 08:37

  Ja nie mogę całkowicie się zgodzić z tym. Bo w takim razie kurs na dworcach, na granicy i w turystycznie oblężonych miejscach ma być najkorzystniejszy! Ale wszyscy wiemy, że tak nie jest. Chociaż w tych miejscach są ogromne ilości wymiany walut oraz ich ilość.

  Żeby móc jak pan pisze „poszukać” trzeba mieć czas, a bywa tak że trzeba szybko jechać dalej, a w tedy kupować w pierwszym lepszym kantorze raczej da gorszy wynik.

  Moja sugestia byłaby żeby

  • -sprawdzić kursy w Internecie
  • -sprawdzić kursy na Ukrainie ( w kolumnie po prawej są kursy z Narodowego Banku Ukrainy)
  • -ocenić gdzie lepiej kupować walutę
  • -zakupić u siebie na miejscu minimalną ilość, która wystarczy na spokojne dojechanie na Ukrainę
  • -jeżeli będzie korzystny kurs po drodze, czy to w Przemyślu czy w Rzeszowie, Jarosławiu, itp. to zakupić tam
  • -na Ukrainie też kursy są w porządku, jeżeli spacerować i przy okazji sprawdzać kursy można znaleźć to co trzeba

  Proszę pamiętać o zdrowym rozsądku, bo przy małych kwotach różnice w 5-10 groszy są mało odczuwalne, a czas stracony na poszukiwania może być droższy!

  P.S. Także w kantorach w Polsce można się targować, będąc w Krakowie w tym tygodniu, udało mi się wynegocjować obniżkę na hrywniach aż 15 gr, bo kurs był zawyżony, a tak wyszedł jeszcze korzystniejszy niż bądź gdzie! Więc warto orientować się w kursach, bo wiedza ma dużą moc.

kr napisał/ła, 31 sierpnia, 2012 , 21:21

Wróciłem z wyjazdu do Odessy.W swoim artykule wyraźnie Pan pisze aby zakupić walutę w swoim mieście a nie w przemyślu.
Na granicy w medyce i w tesco w przemyslu kursy są rzędu skup 0,39 sprzedaż 0,41.Wymieniałem w tym drugim.Przede mną stało z pięć osób i kązdy sprzedawał hrywny.Ukraińcy sprzedają swoją walutę ponieważ przyjeżdżają na zakupy.W odessie miałem kontakt z osobami z gdańska i łowicza .W obu przypadkach zakup był po 0,5 .W gdańsku chłopak mówił,że obdzwonił 11 kantorów aż w końcu znalazł.
„Bo w takim razie kurs na dworcach, na granicy i w turystycznie oblężonych miejscach ma być najkorzystniejszy! Ale wszyscy wiemy, że tak nie jest”.
Tego kompletnie nie rozumiem .Postaram się mimo wszystko rozjaśnić.Wymiana walut to biznes jak wszystkie.Jeśli na lotnisko przylatuje obcokrajowiec i chce wymienić walutę to kantor nie jest zainteresowany aby zapłacić mu jak najwięcej.Przeciwnie płaci mu jak najmniej bo on potrzebuje tej kasy na taksówke,kawę itp.
Tak więc myślę,że Pana wpis o przemyślu ,bez obrazy ale jest niewiarygodny i niepoparty analizą kursów a jedynie założeniem ,który cytowałem powyżej.Może wprowadzać ludzi w błąd.W przemyślu jest nadpodaż hrywny i zakup jest najkorzystniejszy.Proszę znaleźć i podać gdzie można kupić hrywnę za 0,41 .
Dodam,że argument 5-10 groszy jest również mało przekonujący.To jest 12-25 % wartości tej waluty a to nie jest kwota do odpuszczenia.

Z jednej strony sugeruje Pan aby nie płacić kartą bo kila procent prowizji a tu rozrzutność na 5-10 groszy.
Podam szczegółowe kursy w odessie ,które wynoszą
dolar -8,10
euro 10,00
złotówka,mało popularna 240 za 100 zł.
Niech każdy sam policzy.

  Jurij Czerniec napisał/ła, 4 września, 2012 , 19:29

  Witam!
  Po pierwsze artykuł napisał Artur, współautor strony. Ale ja się z nim zgadzam, zazwyczaj lepiej przygotować się przed czasem, fakt w Przemyślu może być korzystny kurs, ale również może i nie być, a w tedy trzeba kupić po takim jakim jest. Lepiej jest sprawdzić, porównać i kupić tam gdzie lepiej prawda?

  Tutaj właśnie się zgodzę, że warto sprecyzować o co chodzi w artykule. Chodzi o nie kupowanie w ostatniej chwili w Przemyślu, w najbliższym czasie poprawie treść, żeby nie budziło to kontrowersji.

  Po drugie mam wrażenie, że piszą tu osoby mające kantory w Przemyślu;)

  Co do tego co pan cytuje. Rozjaśnię.
  Tu właśnie mi o to chodzi, tam gdzie jest dużo turystów, tam są niekorzystne kursy. Sprzeda pan tam za mniejsze pieniądze walutę, i zakupi walutę po wyższym kursie, i na tym i na tym się straci. Inaczej być nie może tak jak pan pisze, bo to biznes, to jest logiczne i ekonomicznie poprawne.

  Przy opłacie kartą zachodzą dwie opłaty. Sama prowizja za przewalutowanie, oraz przewalutowanie po kursie bankowym, który jest niższy od tego w kantorze. Więc zalecam sprawdzić jakie są opłaty i po jakich kursach przeprowadza się przewalutowanie. Może oczywiście być tak, że są to żadne koszty i dosyć korzystnie można na ty wyjść, ale znowu to trzeba sprawdzić w banku wydającym kartę.

  Mam nadzieję że to wyjaśni wszystkie sprzeczności.
  Tak jak pisałem najlepiej ocenić jakie są gdzie kursy, jeżeli sprzedaje się duże ilości waluty, wtedy kupić tam gdzie będzie lepiej.
  Dobrym rozwiązaniem jest kupno waluty w różnych miejscach w miarę potrzeby. Na Ukrainie wszędzie są przyjmowane dolary i euro i z nimi lub z hrywniami najlepiej jechać. Złotówki to waluta popularna bardziej na zachodzie Ukrainy i z ich wymianą tam ma być wszystko też w porządku.

  Dziękuję wszystkim za sugestie i za branie udziału w dyskusji, wszystkie niedociągnięcia będą dopracowane.
  Zachęcam do dalszego rozwoju tematu i państwa propozycji co do najlepszych sposobów wymiany waluty.

Doczu napisał/ła, 21 września, 2012 , 06:14

Witam.
Bywałem na Ukrainie kilkukrotnie i wymieniałem walutę w różnych miejscach, oraz pobierałem z bankomatu, i z moich obserwacji wnika, że kurs przy bazarze w Przemyślu jest najkorzystniejszy. Najmniej korzystny zaś kurs, miałem w głębi PL (w moim wypadku Katowice), oraz w takich miejscach jak Dworzec kolejowy we Lwowie, czy lotnisko Borispol.
Kurs przy bazarze zawsze oscylował w granicach kursu międzybankowego przy transakcjach kartowych, a bywało że był korzystniejszy.
Jeśli ktoś duzo podróżuje to do wypłat z bankomatów polecam kartę z mBanku. Nie ma żadnych prowizji od wypłat, ale ciekawostka – kursy walut różnią się nieznacznie w zależności z którego banku na Ukrainie wypłacamy. Niestety nie robiłem statystyk który bank ile bierze, ale drobne różnice obserwowałem na koncie.

ksiadz / niepelnosprawny.org napisał/ła, 3 lutego, 2014 , 09:08

wypróbuje rady

Jerzy napisał/ła, 7 czerwca, 2018 , 01:17

Błędy w treści, źle użyty przypadek, np.”nie zaleca się wymieniać walutę” zamiast: „waluty” oraz „nie zaleca się wykorzystywanie polskich kart płatniczych”” zamiast: „wykorzystywania”, a także: „nie zaleca się nosić portfel w tylnej kieszeni” zamiast: „portfela”. Poza tym OK. Pozdrawiam. Jerzy

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 040
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 795
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 274
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 670
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 926
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 811
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 381
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 111
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 852
PRZED PODRÓŻĄ : 32 656
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 112
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 788
ZNANI UKRAIŃCY : 29 891
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 127
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 932

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi