Pomysł na stronę super, fajne zdjęcia, choć nad tekstem trzeba popracować :)))
FABRYKA SOLI W DROHOBYCZU – część 1
- 3 komentarze
- Przeczytano: 3 847
NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Historia, Zabytki / FABRYKA SOLI W DROHOBYCZU – część 1
STRESZCZENIE
Fabryka soli w Drohobyczu jest unikalną, autentyczną oraz niepowtarzalną manufakturą. Jeszcze w okresie Rusi Kijowskiej w XI wieku na miejscu ówczesnego Drohobycza istniała mała osada, która posiadała na swym terenie liczne „słone źródła” – źródła solanki. Od momentu założenia miasta, Drohobycz pełnił funkcje lokalnej i regionalnej „ŻUPY”. Fabryka, razem z leżącymi po obu stronach obiektu zabytkowymi, drewnianymi, krytymi gontem cerkwiami: Cerkiew Świętego Jerzego (XV-XVI wiek) oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego (XVIII wiek), tworzą rozległy zabytkowy kompleks, będący w zarządzie „Muzeum Ziemi Drohobyskiej”.
Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.
KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Historia, Zabytki 25 stycznia, 2011, 20:13
Dla miłośników pomników przemysłu niezwłocznie należy udać się do Drohobycza, gdzie w starej przemysłowej dzielnicy w okolicach historycznego centrum leży zabytkowa fabryka („warzelnia”) soli.
Obiekt jest uznany pomnikiem przemysłu. Fabryka, razem z leżącymi po obu stronach obiektu zabytkowymi, drewnianymi, krytymi gontem cerkwiami: Cerkiew Świętego Jerzego (XV-XVI wiek) oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego (XVIII wiek), tworzą rozległy zabytkowy kompleks, będący w zarządzie „Muzeum Ziemi Drohobyckiej”.
Cerkiew Świętego Jerzego
Fabryka soli w Drohobyczu jest unikalną, autentyczną oraz niepowtarzalną manufakturą. Jeszcze w okresie Rusi Kijowskiej w XI wieku na miejscu ówczesnego Drohobycza istniała mała osada, która posiadała na swym terenie liczne „słone źródła” – źródła solanki. Od momentu założenia miasta (obecnie wiek miasta jest szacowany na około 915 lat), Drohobycz pełnił funkcje lokalnej i regionalnej „ŻUPY”.
Geologicznie i hydrologicznie, solanka pochodzi z osadów soli permskiej. Pod jedną z dzielnic Drohobycza, znajduje się na głębokości kilkuset metrów, duży „słony staw”, w którym słodkie wody gruntowe, kontaktują z pokładami soli kamiennej. W efekcie następuje rozpuszczanie soli kamiennej w wodzie, co owocuje powstaniem solanki o dużym stężeniu NaCl (sól kamienna). W wyniku powstającego ciśnienia oraz napływania nowej wody gruntowej do podziemnego zbiornika – solanka jest wytrącana na powierzchnię.
Właśnie ta solanka (słona woda) dała „impuls” powstania na tych terenach przemysłu związanego z wydobyciem soli metodą warzenia. W XI wieku była to pierwsza tego typu manufaktura, gdzie pozyskiwano sól na obszarze Zachodniej Ukrainy. Dzięki występującym pokładom soli i licznym lasom (drewno pełniło funkcje materiału opałowego), przy pomocy technologii warzenia soli, w mieście była pozyskiwana sól, którą warzono w specjalnych zbiornikach, a następnie po odparowaniu wody pakowano w specjalne „TOPKI” i opiekano na ogniu.
Właśnie te topki w liczbie dziewięciu sztuk, widnieją na herbie Drohobycza. Symbolizują przemysł, który dał życie miastu.
Herb Drohobycza
LEGENDA:
Z żupą w Drohobyczu wiąże się też jedna legenda:
… „ dawno, dawno temu na terenach gdzie stoi obecnie fabryka soli, było rozległe wzgórze pokryte łąkami. W jednym miejscu na wzgórzu cała roślinność była „wypalona”, zniszczona i pozbawiona życia. Ziemia nienadawała się do uprawy i miała słony, gorzki posmak. Lokalna bardzo religijna ludność wierząca w siły nadprzyrodzone oraz zło, które czai się w ziemi – wywnioskowała, uwierzyła w fakt – iż na wzgórzu mieszka smok, który swym ognistym i trującym wydechem, niszczy roślinność i czyni ziemię martwą. Postanowiono zatem ulokować na tym miejscu Cerkiew, której patronem został św. Jerzy. Owego patrona wybrano celowo, ponieważ jak wiadomo Święty Jerzy – był pogromcą smoka, jaszczura (diabła). Tradycyjnie legendy o świętym Jerzym opowiadają o jego starciu ze smokiem. Obecnie jego wizerunek widnieje na licznych herbach miast, przykładem może posłużyć herb Moskwy. Mieszkańcy wierzyli, że święty Jerzy obroni ich od zła, a cerkiew stoi do dnia dzisiejszego przy starej zabytkowej fabryce soli. Później uznano, ze owa sól była darem Boga, a źródła które wypalały łąki, zostały wykorzystane do celów przemysłowych i istotnie bogaciły miasto … „ .
Święty Jerzy
TAGI ARTYKUŁU
KOMENTARZE DO ARTYKUŁU
DYSKUSJA JUŻ TRWA
DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ
jurij napisał/ła,
7 lutego, 2011 , 10:51
Dzięki Jola, koniecznie będziemy nad tekstem pracować! Byłaś już na Ukrainie, w szczególności w tych miejscach, opisanych w artykułach?
Jerzy napisał/ła,
25 sierpnia, 2016 , 10:41
Witam serdecznie z Warszawy. Z tego, co mi wiadomo mój pradziadek był ostatnim drohobyckim żupnikiem (przełom XIX i XX w.). W Drohobyczu urodzili się także mój Dziadek i Ojciec. Pozdrawiam Pana i piękne miasto, które i w moim sercu ma swój własny, bardzo ciepły za
kątek.
PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ
DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

O Stronie
NieznanaUkraina.pl
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie
Komentarze
- Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości… - Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw… - Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja… - Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie… - Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne - Tomasz B napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam moja Babcia Stefania Walter żona Juliana Waltera z domu Wilińska mieszkała we wsi Majdan następnie w Zielonej Górze później… - Tomasz B napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
Witam moja Babcia pochodzi ze wsi Majdan ,nazywała się Stefania Walter z domu Wilińska mąż Julian Walter. Bardzo proszę o…
WYSZUKAJ
NA STRONIE
INFORMACJE
Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner
POPULARNE
Artykuły, które przeczytano najwięcej razyCO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 157 093
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 78 167
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 71 336
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 111
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 57 469
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 318
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 42 843
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 38 563
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 058
PRZED PODRÓŻĄ : 31 821
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 31 108
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 30 736
ZNANI UKRAIŃCY : 29 017
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 26 445
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 136
Napisz komentarz