ZNANI UKRAIŃCY

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Historia / ZNANI UKRAIŃCY


streszczenie STRESZCZENIE

Każdy naród na Świecie, każde państwo, każde samo-wyznaczające się społeczeństwo – posiada własny „kwiat nacji” ! Bohaterów, elitę, bohemę, ludzi sławnych i podziwianych, obywateli wiernych tradycjom i kulturze, członków społeczeństwa, na których wzoruje się każdy świadomy obywatel !!! Są nimi sportowcy, pisarze, poeci, naukowcy, politycy i inni. W tym artykule chcemy Państwu przedstawić – sławnych i znanych Ukraińców ! Ludzi, którzy podnosili, podnoszą i będą podnosić autorytet Ukrainy na arenie międzynarodowej !!! Gogol

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Historia 24 maja, 2011, 12:00

W tym artykule część znanych Ukraińców

Nikołaj Wasiljewicz Gogol

Nikołaj Wasiljewicz Gogol / ukr. Микола Васильович Гоголь / ros. Николай Васильевич Гоголь (* 1 kwietnia 1809 – † 4 marca 1852). Urodzony w Soroczyńcach Wielkich, był jest i pozostaje sławnym ukraińskim oraz rosyjskim: pisarzem, poetą, dramaturgiem, publicystą historykiem oraz znawcą folkloru.

Cały Świat zna Gogola za takie wielkie dzieła jak: „Wij”, „Martwe dusze”, „Taras Bulba”, „Jarmark w Soroczyńcach” oraz wiele, wiele innych pięknych dzieł !

Uważa się, że zmarł pochowany żywcem ! Opisują śmierć w stanie śpiączki 4 marca 1852 roku w Moskwie – po odkopaniu jego grobu znaleziono ciało, które było skulone jakby w śmiertelnym skurczu !!! Wielu przypisuje Gogolowi związek z siłami zła, wokół tej osoby zawsze chodziły mistyczne pogłoski – jakby dar pisania pochodził z innego Świata – po zawarciu paktu !!!

Taras Hryhorowicz Szewczenko

Taras Hryhorowicz Szewczenko / ukr. Тарас Григорович Шевченко – znany również jako Kobzar (ukr. Кобзар ) – (* 9 marca 1814 – † 10 marca 1861). Urodzony we wsi Moryńce, w rodzinie chłopa pańszczyźnianego we władaniach zrusyfikowanego, niemieckiego pana – Wasilija Engelhardta ! Najsławniejszy ukraiński poeta narodowy oraz malarz. Jego najważniejsze dzieła to poematy: „Katarzyna”, „Sen”, „Dumy moje, dumy moje”, „Iwan Pidkowa”, „Chłodny jar”, „Gamalej”, „Mnich”, „Noc Tarasa”, a także wiele, różnych pięknych portretów, obrazów i szkiców.

Jest kultową osobą, uważaną za najważniejszą personę w kształtowaniu kultury ukraińskiej ! Przedstawia sobą męczennika, chłopa który wyszedł z ludu pańszczyźnianego, osobę bardzo utalentowaną w różnych dziedzinach ! Przeżył dużo tragedii w życiu, był sprzedawany jak niewolnik, osadzany w więzieniach oraz przymusowo werbowany do armii carskiej ! Taras Szewczenko widnieje na nominale 100 hrywien ukraińskich !

Sergij Pawłowycz Korolow

Sergij Pawłowycz Korolow / ukr. Корольов Сергій Павлович (* 12 stycznia 1907 – † 14 stycznia 1966). Urodził się w Żytomierzu na Ukrainie – radziecki inżynier, naukowiec, mechanik, konstruktor pocisków balistycznych, rakiet i statków kosmicznych ! Uważany był, jest i będzie za „Ojca radzieckiej kosmonautyki” !!! Po II wojnie światowej stał się kluczową osobą w radzieckim programie rakietowym tworzącym rakiety balistyczne. Tu wykazał wielki talent do scalania projektów, organizowania prac na masową skalę i dalekosiężnego planowania. Pracując nad bronią rakietową, stopniowo zaczął przekonywać przywódców ZSRR do rozpoczęcia wyścigu kosmicznego z USA, w celu zwiększenia prestiżu ZSRR ! Został mianowany „głównym konstruktorem” radzieckiego programu kosmicznego i był odpowiedzialny za jego największe sukcesy, w tym wystrzelenie satelity – „Sputnik”, i załogowego statku kosmicznego – „Wostok” ! Następnie pod jego kierownictwem rozpoczęto pracę nad serią misji mających prowadzić do lądowania na Księżycu, i jeszcze bardziej ambitnych programów lotów do Marsa i Wenus ! Jego zdrowie nieustannie się pogarszało. Zmarł niespodziewanie w wyniku nieudolnie przeprowadzonej, rutynowej operacji !

Bracia Kłyczko

Bracia Kłyczko / Кличко – dwa brata, dwa boksera, dwa mistrza wagi ciężkiej !!! Obaj studiowali filozofię na Uniwersytecie Kijowskim – duma Nacji Ukraińskiej, unikalni sportowcy, którzy nie potrafią przegrywać ! Nigdy nie walczą przeciwko sobie, chociaż obaj są godnymi rywalami ! A zatem przedstawiamy Państwu:

Witalij Wołodymyrowycz Kłyczko / ukr. Кличко Віталій Володимирович – urodzony 19 lipca 1971 roku w Kirgistanie. Sławny ukraiński bokser, sportowiec, działacz polityczny, naukowy i społeczny. Aktualny mistrz świata w superciężkiej wadze według wersji WBC, WBO (1999-2000), The Ring (2004-2005), AIBA (1995), a także sześciokrotny mistrz świata z kick-boxingu !

Kolos waży około 91 km i posiada wzrost 2 m. Stoczył 44 walki, z czego 42 wygrał (39 nokautem), przegrał dwa razy ! Pierwszą walkę stoczył 16 listopada 1996 roku, a jego pseudonim to – Dr. Iron Fist !!!

Oprócz sportu, Witalij jest politykiem, założycielem partii politycznej „Cios” / ukr. „Удар” (Український Демократичний Альянс за Реформи), która w Kijowie ma bardzo duże poparcie. Sam Witalij był również kandydatem na prezydenta miasta Kijowa !

Wołodymyr Wołodymyrowicz Kłyczko / ukr. Володимир Володимирович Кличко – urodzony 25 marca 1976 roku w Kazachstanie. Sportowiec, bokser, aktualny mistrz świata w wadze ciężkiej w wersji: WBO, IBF, IBO, The Ring, a także olimpijski mistrz świta z boksu w superciężkiej wadze w 1996 roku !

Stoczył 58 walk, z czego 55 wygrał (49 nokautem), a 3 przegrał ! Waży około 91 kg, wzrost 198 cm – pierwszą walkę stoczył 16 listopada 1996 roku. Jego pseudonim to – Dr. Steelhammer !!!

Obaj Bracia są akcjonariuszami zakładów piwowarskich „Czernihowskie” / ukr. „Чернігівське” – jedni z założycieli sprywatyzowanych państwowych zakładów !

Jana Ołeksandriwna Kłoczkowa

Jana Ołeksandriwna Kłoczkowa / ukr. Яна Олександрівна Клочкова, urodzona 7 sierpnia 1982 roku w Symferopolu, najlepsza ukraińska pływaczka, 4-krotna mistrzyni olimpijska w stylu zmiennym. Tytuł w stylu zmiennym uzyskała na igrzyskach olimpijskich w Sydney i Atenach – uznano wówczas Ją za najlepszą pływaczkę w stylu zmiennym w ostatnich latach. Oprócz tytułów olimpijskich posiada jeszcze cztery tytuły mistrzyni świata na długim basenie i pięć na krótkim, a także dziesięć tytułów mistrzyni Europy na długim basenie i dziewięć na krótkim !!! W 2004 roku uznano Janę Kłoczkową najlepszą pływaczką świata !!! Została uhonorowana najwyższymi państwowymi nagrodami Ukrainy !

Rusłana Stepaniwna Łyżyczko

Rusłana Stepaniwna Łyżyczko / ukr. Руслана Степанівна Лижичко, urodzona 24 maja 1973 roku we Lwowie – ukraińska piosenkarka, kompozytor, producent muzyczny, polityk, a z wykształcenia dyrygent-pianista. Laureatka Grand Prix Konkurs Piosenki Eurowizji (Eurovision Song Contest ) w Stambule w 2004 roku ! Wykonała wówczas utwór „Wild Dances” i wygrała, a w 2005 roku Konkurs Piosenki Eurowizji gościł w Kijowie !!! „Rusłana” – czerpie inspiracje do swej twórczości z motywów huculskich !

Każdy szanujący swą historię Naród, posiada swych bohaterów !!! Czy słyszeliście Państwo coś, kiedyś o tych wybitnych osobach ? Być może wiecie coś o nich więcej? Zachęcamy do komentowania !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Mike napisał/ła, 5 marca, 2015 , 17:53

bardziej aniżeli skromna ta lista…

Karina Lyczko napisał/ła, 14 kwietnia, 2015 , 18:44

Troche malo ale spoczko 🙂

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 160 860
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 606
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 013
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 612
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 679
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 757
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 210
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 038
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 733
PRZED PODRÓŻĄ : 32 473
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 025
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 686
ZNANI UKRAIŃCY : 29 801
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 002
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 843

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi