TURKA : STOLICA ZIEMI BOJKOWSKIEJ

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Polecane / TURKA : STOLICA ZIEMI BOJKOWSKIEJ


streszczenie STRESZCZENIE

Nieformalnie Turka jest stolicą oraz sercem Ziemi Bojkowskiej – Bojkowszczyzny. To małe miasto rejonowe nad rzeką Stryj, położone wśród malowniczych gór niedaleko parków narodowych oraz krajobrazowych, stanowi cel licznych wypadów młodzieży na przyrodę. Ciekawostką jest odbywający się tutaj co pięć lat - Festiwal Kultury Bojkowskiej. Turka to malownicze miasteczko, obszar etnograficzny, który warto zwiedzić podróżując Karpatami Ukraińskimi ! Zachęcamy do podróży !!! Turka stolica Bojkowszczyzny

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Polecane 4 maja, 2011, 12:00

Turka (ukr. Турка) , była dawniej nazywana „Turka nad Stryjem” (49° 09′ 14 ” N,  23° 01′ 53” E). Nieformalnie Turka jest stolicą oraz sercem Ziemi Bojkowskiej – Bojkowszczyzny!

Etymologicznie nazwa „Turka”, nic nie ma wspólnego z „turkami”. Nazwa wywodzi się od „Turów”, dzikich byków / bawołów, które zamieszkiwały pobliskie lasy ! Jak wiadomo Bojkowie słynęli z hodowli byków, rasy których rzetelnie pielęgnowali oraz kultywowali !

 

Turka jest małym miastem rejonowym, położona w Karpatach nad rzeką Stryj, jest najważniejszą jednostką administracyjną na tym słabo zamieszkałym obszarze obwodu Lwowskiego. Przechodzą tędy ważne szlaki transportowe: kolejowe oraz drogowe, które poprzez Przełęcz Użocką łączą Galicję z Zakarpaciem !

Położona wśród malowniczych gór niedaleko parków narodowych (PN Użański, PN Beskidy Skolskie) oraz krajobrazowych (PK Nadsański, PK Górnego Dniestru), stanowi cel licznych wypadów młodzieży na przyrodę (góry, rzeki, lasy, jezioro (elektrownia wodna)).

Historia miasta sięga IX wieku, do czasów kiedy Turka była małą osadą, w której znajdował garnizon chroniący Rusiński szlak handlowy przechodzący przez Karpaty ! W piśmiennictwie pierwszy raz Turkę upomniano w dokumentach w XIV wieku, kiedy Lew Halicki przyłączał ziemie zakarpackie do Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Miasto miało wielu właścicieli, przez wieki oni często się zmieniali, o czym świadczą różnego typy dokumenty, które były w posiadaniu rodzin królewskich, księży i zakonników. W XVIII wieku do Turki przybyło kilka pierwszych żydowskich rodzin, co zapoczątkowało ich napływ w latach następnych ! O wielkości gminy żydowskiej świadczą rozmiary synagogi oraz cmentarza żydowskiego w Turce, które są obecnie w stanie ruiny.

Co warto zobaczyć w Turce ? Co można zwiedzić ? Gdzie warto być ?

 • Rynek Miejski z XVIII wieku
 • Synagoga żydowska z XIX wieku;
 • Cmentarz żydowski z XIX wieku;
 • Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku;
 • Drewniana Cerkiew pod wezwaniem Św. Mikołaj z 1776 roku;
 • Drewniana Cerkiew pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z 1739 roku;
 • Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1750 roku;
 • Muzeum etnograficzne „Bojkowszczyzna”;
 • Muzeum Księgi Bojkowskiej.

Festyn:

Co pięć lat w Turce odbywa się „Festyn / Festiwal Kultury Bojkowskiej” ! Oficjalnie jego nazwa brzmi „Всесвітні бойківські фестини „ – czyli „Ogólnoświatowe bojkowskie festyny” ! Od 1992 roku, co pięć lat (1992, 1997, 2002, 2007) obywają się na Turczańskich łąkach te niesamowite uroczystości.

Nazwa własna Festynów:

 • 1992 – Міжнародне бойківське свято „З чистих джерел”;
 • 1997 – II Всесвітні бойківські фестини;
 • 2002 – III Всесвітні бойківські фестини;
 • 2007 – IV Всесвітні бойківські фестини.

W te dni (2-3 dni) szanujący swą kulturę Bojkowie, przyjeżdżają do Turki, żeby uczcić swą odrębną „Bojkowską” kulturę ! W festynie biorą udział ludzie różnego wieku, młodzi i starzy, zamożni i biedni … najważniejsza jest wówczas wspólna zabawa !

Występują na scenie amatorskie i profesjonalne kolektywy, które są ubrane s troje narodowe. Grają, śpiewają, tańczą motywy bojkowskie oraz organizują różnego typu gry i zabawy ! Następny festiwal odbędzie się latem 2012 roku !!! Warto wtedy przyjechać i podziwiać !

 

Transport i połączenia komunikacyjne:

Miasto leży na ważnym szlaku transportowym, który powstał w okresie panowania Austro-Węgier. Militarny, strategiczny szlak kolejowy, połączył stolicę Galicji – Lwów, z Budapesztem oraz Wiedniem ! Kolej biegnie krętą trasą prze wiadukty, tunele oraz mosty. Dla miłośników kolei podróż tym szlakiem transportowym, będzie niezapomnianą frajdą !!!

Turka posiada bardzo dobre połączenie kolejowe ze Lwowem, Kijowem, Użhorodem oraz Samborem. Poprzez te miejscowości istnieje bardzo dobre połączenie z innymi miastami regionu, kraju oraz Europy !

 

Pociągi (relacja):

Tranzytowe pociągi, które przejeżdżają przez Turkę:

№ 601/602(601Л) – „Lwów – Sołotwyno * ”;

№ 601/602(601Ш) – „Sołotwyno * – Lwów”.

№ 529(529) – „Kijów – Użhorod PLUS (wagony) Lwów – Sołotwyno * ”.

Osobowe (do Turki podmiejskie Kolei Lwowskiej):

№ 6013 — 6014 – „Lwów — Sianki ** ” (odjazd ze Lwowa – 6:41);

№ 6021 — 6022 – „Lwów — Sianki ** ” (odjazd ze Lwowa – 9:30);

№ 6023 — 6024 – „Lwów — Sianki ** / Sianki ** – Sambor ” (odjazd ze Lwowa – 11:16);

№ 6025 — 6026 – „Lwów — Sianki ** ” (odjazd ze Lwowa – 18:05);

№ 6027 — 6028 – „Lwów — Sianki ** ” (odjazd ze Lwowa – 20:45).

* Sołotwyno, w rejonie tiaczowskim (ukr. Солотвино (47° 57′ 20″ N, 23° 52′ 16″ E)).

** Sianki, w rejonie turczańskim (ukr. Сянки (49° 1′ 30″ N, 22° 54′ 0″ E)).

Oprócz transportu kolejowego, sprawnie funkcjonuje transport drogowy. Autobusy i busy kursują regularnie do różnych miast regionu:

 • Turka – Drohobycz – Turka;
 • Turka – Borysław – Turka;
 • Turka – Sambor – Turka;
 • Turka – Lwów – Turka;
 • Turka – Użhorod – Turka.

Droga przez Turkę jest najkrótszą trasą łączącą Polskę z Zakarpaciem ukraińskim ! Istnieje możliwość dojazdu na Węgry, Rumunię i Słowację, poprzez przekroczenie przejść granicznych w obwodzie zakarpackim !

Warto sprawdzić czy nie odbyły się zmiany w rozkładach.

Turka to malownicze miasteczko, stolica Kraju Bojków, obszar etnograficzny, który warto zwiedzić podróżując Karpatami Ukraińskimi ! Zachęcamy do podróży oraz liczymy na Państwa komentarze i propozycje !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Potomek rychcicki napisał/ła, 12 maja, 2011 , 09:59

Witam ! Bardzo ciekawa strona

  Artur Czernych napisał/ła, 14 maja, 2011 , 23:52

  Dziękuję w imieniu naszego Twórczego Kolektywu !! Staramy się powiązać między sobą ludzi, których interesuje podróżowanie na Ukrainę !

lysy1_sy napisał/ła, 7 sierpnia, 2011 , 20:47

Witam
Dobrze ,że powstała ta strona ,na której można znaleźć informacje o Turce.Moja rodzina zamieszkiwała w Turce przeszło 400 lat, mój dziadek był w okresie miedzy wojennym senatorem z tamtej ziemi – Władysław Pulnarowicz

Jurij napisał/ła, 8 sierpnia, 2011 , 09:04

Witam!
Cieszę się, że strona jest pomocna! Może Pan ma jakieś ciekawe informacje, opowieści dziadka, itp. o Turce? Myślę, że było by fajnie dodać, tymbardziej, że Pańska rodzina ma takie długo historyczne korzenie!
Jeżeli Pan jeszcze nie czytał, to Pani Anna Krzosek rozmieściła swój artykuł o Majdanie : https://www.nieznanaukraina.pl/1343/majdan-ziemia-przodkow/
Pozdrawawiam

siwy346 napisał/ła, 29 grudnia, 2011 , 11:59

Byłem w kwietniu 2010 r w Turce, mój ojciec pochodził z
Turki ( ur.w 1914 r Rapanicz Michał )

  Jurij napisał/ła, 29 grudnia, 2011 , 12:26

  Witam! Co ciekawego Pan może dodać o Turce, ojciec może coś opowiadał. jak to miejsce wygłądało za jego młodości?

siwy346 napisał/ła, 30 grudnia, 2011 , 11:22

Tak naprawdę to nie wiem gdzie w Turce ojciec mieszkał,jako dzieci jeździliśmy na wakacje do siostry taty która mieszkała w Jaworze ( 6 km od Turki ), mieszkał tam też jego brat.Do miasta wolno było jechać tylko się zameldować z paszportami na milicji.Ostatni raz byłem z ojcem w Turce w 1988r, a w 1989 zmarł.Dopiero po 22 latach pojechałem do Jawory do mojej kuzynki i kuzyna którzy jeszcze tam mieszkają.

Stef8590 napisał/ła, 20 marca, 2012 , 18:40

I am looking for someone who can tell me exactly where my great grandfather was from, Galicia was mentioned to me by some relatives. His name was Paul Sovich. My other great-grandfather was John Orowski.

  Jurij napisał/ła, 16 kwietnia, 2012 , 09:59

  Dear Stef! We will hope someone who knew your relatives will write you here. What information do you have about them?

Stef8590 napisał/ła, 31 października, 2012 , 20:35

My great grandfather, Paul Sovich, had a nephew by the name of Fedok Michailo (sp?). Paul apparently was from the Turkovsky Village, Upper Gusne, Lvov area… I am not certain where that all is exactly. I know that a relative of Fedok’s, her name is Yaroslava Kikot.

ilarek napisał/ła, 2 listopada, 2012 , 16:25

ja bylem w tym roku na bojkowskich festynach,odbywalo sie to 2 dni w Turce oraz jeden dzien(niedziela) w Jawora… bylo wspaniale tyle ludzi,super klimat i super muzyka tylko najgorsze jest to ze zgubilem plyte i nie moge sobi przypomniec jakie zespoly graly…. polecam ta impreze za 5 lat… super na prawde…. pozdrawiam

lysy1_sy napisał/ła, 3 stycznia, 2013 , 16:50

Ponownie witam.
Przypominam że jestem wnukiem Władysława Pulnarowicza senatora RP z Turki.Jeśli kogoś interesują informacje dotyczące Turki w okresie międzywojennym ,to można przeczytać w roczniku „Bieszczad” nr 17 ,gdzie sa wspomnienia Zofii Chołoniewskiej .
Podaję link: http://www.tonzbieszczadzki.pl/bieszczad_17.htm
Moi dziadkowie mieszkali w Turce na ul Kościuszki 17 niedaleko kościoła rz.katolickiego na „polanie” .Obecnie w pobliżu tego miejsca /dom już nie istnieje /jest posterunek milicji.Z tyłu za posterunkiem jest zdewastowane boisko i w tym właśnie miejscu był dom i ogród Pulnarowiczów.Wiele ciekawych zdjęć z Turki jest zawartych w /w pamiętniku .

grazi napisał/ła, 5 stycznia, 2013 , 00:44

Witam. Mam zdjęcie z 1931 roku. Pisze na odwrocie- Kolonja szkolna chłopców w Turce n/Str. Rok 1931 sierpień.
Dzieci z nauczycielami mają zdjęcie chyba przy jakiejś szkole. Czy rzeczywiście były na tym terenie organizowane jakieś kolonie? Czy jednak może źle odczytałam nazwe miasteczka, gminy, powiatu. Czy ktoś może mi na podstawie tego opisu potwierdzić, że chodzi o tą tutaj Turce ? To dla mnie zagadka nierozwiązana od ponad 30 lat, ale dalej będę szukać czegoś o tym, który prawdopodobnie jest na tym zdjęciu.

lysy1_sy napisał/ła, 31 stycznia, 2013 , 17:38

grazi; wyślij to zdjęcie na mój e-mail choloniewski@poczta.onet.pl może Ci pomogę

Dawid napisał/ła, 2 lutego, 2015 , 18:43

Ktosz mA Info gdzie tureccy z turka mieszkali ?

Wnuczka Heleny i Mariana napisał/ła, 18 października, 2015 , 18:09

Szanowni Państwo, trafiłam na ślad tej strony, przygotowując się do rodzinnego spotkania potomków 6.kuzynek pochodzących z Turki. Jestem wnuczką nauczycielki z Turki Heleny Nowosad i córką Jej córki Marysi. Mieszkały w Turce przy ulicy Hallera. Moja Mama Marysia ma już ukończone 90 lat i mimo to – dość dobrą pamięć. Z Jej pokolenia pozostały z nami dwie młodsze kuzynki Mamy – Wiesia i Danusia. Jestem pewna, że nazwisko Pulnarowicz pojawiło się w naszych rozmowach. Wraz z moimi dwiema kuzynkami byłam w Turce latem 2011 lub 2012.

olik_gvozd napisał/ła, 4 lutego, 2016 , 11:05

Zapraszam na strone FB https://www.facebook.com/groups/1970630193163098/
ciekawe o Turce nad Stryjem..

Konrad Orschevski napisał/ła, 23 stycznia, 2017 , 12:54

Slonina.Marzy mnie sie taka sloninke z ogorkiem albo z cebula na
kromce chleba.Ale powaznie,jest taka mozliwosc
przez poczte do polski przeslac?nie zabiora albo nie zginie po drodze? W lutym bede w Polsce podalbym adress,naturalnie najpierw
przesle pieniadze na podany adress/Konto/Jestem gotowy zaryzykowac.Moze pomozecie ten problem rozwiazac?

Koni

Ewa Turczańska napisał/ła, 29 marca, 2017 , 02:34

Interesujące informacje. Pracuję nad drzewem genealogicznym rodu Turczańskich, no i dotarłam do informacji, że moje nazwisko najprawdopodobniej wywodzi się z tego miasta. W dokumentach przewijają się także miejscowości takie jak Potok, Buczacz i Stryj. Bardzo chciałabym odwiedzić te miejsca i poszperać w kościelnych księgach. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Tomek napisał/ła, 16 sierpnia, 2018 , 11:19

Szukam informacji na temat dziadka, który uciekł z Turki ze względu na widmo śmierci pozostawiając tam żonę Ukrainkę i córki. Czy mógłby mi ktoś pomóc tam na miejscu?

Franciszek Turecki napisał/ła, 31 marca, 2022 , 08:04

Turka – miasto, podobno nazwano od Turecki nazwisko mojego przodka. Ród Tureckich pieczętuje się dwojako:
1) to Tureccy herbu Starykoń
2) to Tureccy herbu Sas. Kiedyś te herby stanowiły jedną całość, ale podobno z powodu wątpliwości co do autentyczności takiego połączenia, zostały rozłączone na dwa. Teraz jestem na emeryturze i mam czas, który poświęcam budowie drzewa genealogicznego. Posługuję się głównie Herbarzem Polskim Kacpra Niesieckiego, ale również innymi źródłami historycznymi.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 470
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 80 204
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 922
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 830
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 60 373
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 977
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 721
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 338
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 38 181
PRZED PODRÓŻĄ : 32 933
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 288
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 045
ZNANI UKRAIŃCY : 30 137
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 432
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 27 138

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi