KRYM : AUTONOMICZNA REPUBLIKA KRYMU

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Geografia, Polecane / KRYM : AUTONOMICZNA REPUBLIKA KRYMU


streszczenie STRESZCZENIE

Położony na południu Ukrainy Półwysep Krymski, omywany ze wszystkich stron morzami Czarnym i Azowskim – połączony jest z Ukrainą wąskim przesmykiem. Stanowi unikalne miejsce, posiadające zróżnicowaną florę i faunę, różnorodność pejzaży, kultur i historii. W całości objęty Autonomiczną Republiką Krymu, jest ukraińskim półwyspem godnym podziwu i odwiedzenia ! Obejmują go różne strefy geograficzne, klimatyczne i kulturowe, a także krainy historyczne. Mieszkają tutaj obok siebie od wieków: Tatarzy, Ukraińcy, Rosjanie oraz ludność kaukaska. Jeszcze przed naszą erą były to tereny objęte kolonialną zależnością od Grecji, a w średniowieczu od Bizancjum. Funkcjonowały tutaj również kolonie Genui i innych mocarstw morskich Europy, a także Chanatu Krymskiego i ostatecznie Imperium Rosji, ZSRR i Ukrainy krym

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Geografia, Polecane 15 marca, 2014, 10:00

Autonomiczna Republika Krymu

Autonomiczna Republika Krymu – ukr. Автономна Республіка Крим lub po krymsko-tatarsku: Qırım Muhtar Cumhuriyeti – jest to jednostka administracyjna Ukrainy, która w odróżnieniu od obwodów, posiada szerszą autonomię w zakresie: samorządności, kultury, turystyki, ekologii, gospodarki wodnej oraz edukacji. W pozostałych sferach działalności Państwa Ukraińskiego – jest w pełni integralna oraz zależna od Ukrainy (Ukraina jest państwem unitarnym).

Krym mapa Ukrainy Ukraine Crimea

W 2010 roku wyjeżdżałem na półwysep na kilka tygodni, zrobiłem wtedy trochę zdjęć, więc polecam do przeczytanie „Wyprawa na południowe wybrzerze Krymu”.

Półwysep Krymski – posiada bardzo złożoną historię oraz stosunki kulturowe wewnątrz społeczeństwa zamieszkującego ten piękny zakątek Ukrainy. W całości półwysep można podzielić na dwie części: Krym stepowy i Krym górski !

Krym stepowy – stanowi płaską stepową równinę, o pagórach nieprzekraczających kilkuset metrów. Posiada klimat suchy, umiarkowany. Porośnięty roślinnością stepową, posiada dużą liczbę gruntów naturalnie zasolonych – sołonczaki. Istnieje duża ubogość w wodę słodką a także duże wahanie się temperatur w ciągu roku !

Krym górski – jest całkowicie odmienny. Składa się głównie w wapnistych / kredowych Gór Krymskich powstałych wskutek orogenezy alpejskiej w erze mezozoicznej. Północne stoki gór wykazują cechy klimatu suchego, górskiego, umiarkowanego, natomiast południowe – cechy śródziemnomorskie, wilgotne i ciepłe!

Południowy brzeg Krymu – jest Rajem dla turystów ! Malownicze stoki gór monumentalnie opadające ku Morzu Czarnemu, sady owocowe, winnice, miasta wypoczynkowe, ciepłe morze oraz głęboki błękit i zieleń !

MORZE CZARNE:

Jest to szelfowe, śródlądowe morze o powierzchni 422 tys. km² i maksymalnej głębokości 2258 m. Średnia głębokość wynosi około 1315 m, zasolenie 18,3 – 22,5 promili. Latem temperatura wody może sięgać +29°C. Nazwa pochodzi od siarkowodoru barwiącego wodę na czarno. Czarne Morze jest największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej !!! Co powoduje stosunkowo dużą ubogość na florę i faunę. W morzu mieszkają różne gatunki ryb przemysłowych, delfiny, rekin czarnomorski, a także liczne skorupiaki, meduzy, kraby i raki.

Na południowym brzegu Krymu intensywnie rozwija się turystyka – Góry Krymskie stanowią barierę dla mas powietrza napływających z północy, co owocuję powstaniem unikalnego ciepłego i wilgotnego klimatu śródziemnomorskiego na południowych stokach gór: Jałta, Ałupka, Ałuszta, Gurzuf, Sudak i inne !!

MORZE AZOWSKIE:

Jedno z najmniejszych mórz Europy, jego powierzchnia wynosi 37 605 km². Jest to płytkie morze śródlądowe o maksymalnej głębokości zaledwie 15,3 m !! Średnia głębokość 7 m ! Z powodu dużej płytkość w okresie letnim woda nagrzewa się do +27°C, co bardzo sprzyja rozwojowi turystyki, zwłaszcza młodzieżowej. Powstają liczne hoteliki i pensjonaty na brzegu Morza Azowskiego w obwodach Zaporoskim oraz Donieckim – plaże są piaszczyste, lub „muszelkowe” (złożone z detrytusu muszlowego), klimat umiarkowany-morski. W tym płytkim morzy mieszkają unikalne gatunki ryb z rodziny jesiotrowatych, z których pozyskuje się „czarny kawior” ! Morze jest otoczone dużymi ośrodkami przemysłowymi i portami, a także jest prowadzona intensywna żegluga towarowa, dlatego funkcje turystyczne nie rozwijają się tak prężnie jak na Morzu Czarnym.

TATARZY KRYMSCY:

Tatarzy Krymscy, (ukr. Кримські татари), a po krymsko-tatarsku: Qırımtatarlar ! Jest to naród, który historycznie ukształtował się na Krymie. Mieszkają głównie na Krymie, gdzie ich liczebność wynosi około 260 tys. mieszkańców. W odróżnieniu od Ukraińców i Rosjan, uważają siebie za rdzennych mieszkańców półwyspu – stąd też wykazują duże roszczenia co do terytorium, a także jednego z jeżyków urzędowych ! Posługują się językiem krymsko-tatarskim oraz wyznają Islam. Utworzyli w XV wieku niezależne i potężne Państwo – Chanat Krymski, który przez większość czasu swego istnienia – był wasalem Imperium Tureckiego.

Tatarzy Krymscy 12

Chanat Krymski / Qırım Yurtu, było to państwo feudalne, istniejące w XV-XVIII wieku na Półwyspie Krymskim. Rządzone było przez Tatarskich Chanów, zasiadający w stolicy Chanatu Krymskiego – Bachczysaraju.

MIĘDZYNARODOWY PORT LOTNICZY SYMFEROPOL:

Simferopol lotnisko airport logoMiędzynarodowy Port Lotniczy „Symferopol” (ukr. Міжнародний аеропорт «Сімферополь»), jest to główne lotnisko międzynarodowe na półwyspie krymskim (45° 3′ 8″ N, 33° 58′ 31″ E ). Posiada Kod IATA: SIP, Kod ICAO: UKFF, jest to cywilny port lotniczy obsługujący samoloty kontynentalne, dużego i średniego zasięgu – posiada betonowy pas startowy o długości – 3 706 m. W 2008 roku według statystyk państwowych obsłużono tu 850 tys. pasażerów !! Jest to dwukrotnie więcej niż na lotnisku we Lwowie !

 

Oficjalna strona internetowa lotniska w Symferopolu:

http://www.airport.crimea.ua/

Pogoda oraz warunki atmosferyczne na lotnisku w Symferopolu:

http://weather.noaa.gov/weather/current/UKFF.html

Historia oraz położenie geograficzne lotniska w Symferopolu:

http://aviation-safety.net/database/airport/airport.php?id=sip

Chętnym odwiedzenia Krymu można skorzystać z linii lotniczych, które regularnie kursują z różnych miast Ukrainy oraz Europy. Szczegółowy rozkład lotów, ceny biletów oraz możliwość ich rezerwacji i nabycia – mogą Państwo otrzymać na oficjalnej stronie internetowej lotniska !!!

TROLEJBUS KRYMSKI:

„Trolejbus Krymski” – jest unikalną na skalę Europy siecią linii trolejbusowych łączących stolicę Autonomicznej Republiki Krymu, miasto Symferopol – z kurortami: Jałta oraz Ałuszta, położonymi nad Morzem Czarnym na południowym brzegu Półwyspu Krym.

Krym Trolejbus trasa schemat linii

W 1958 roku zapadła decyzja Rządu ZSRR, o wybudowaniu ekologicznej, międzymiejskiej, regionalnej, górskiej linii trolejbusowej, która połączyła Symferopol i Jałtę. Elektryczny transport nie emitował spalin, był cichy i ekologiczny. Sprzyjało to dobrej promocji regionu w czasach ZSRR.

Długość międzymiejskiej linii wynosi około 86 km (pomijając linie miejskie). Łączna liczba linii trolejbusowych wynosi 19 (miasta: Jałta, Symferopol oraz Ałuszta), z czego 5 linii są międzymiastowe.

Oprócz wyżej wymienionych miast, „Trolejbus Krymski” funkcjonuje na ulicach: Sewastopola, Kercza oraz Eupatorii. Ciekawostką jest fakt, iż w latach 1914-1970 w Symferopolu działał system tramwajowy. Został zamieniony ostatecznie w 1970 roku przez „Trolejbus Krymski”.

Trolejbusy są dobrym, ekologicznym oraz wygodnym środkiem transportu. Są o wiele większe oraz wygodniejsze niż BUS-y podmiejskie ! Można nimi łatwo podróżować między Jałtą i Ałusztą – podziwiając i odwiedzając po drodze piękne nadmorskie miejscowości ! Są też o wiele tańsze niż BUS-y, chociaż jadą odrobinę wolniej ze względu na parametry techniczne tego typu pojazdów.

Dla przybywający na Krym: pociągiem lub samolotem do Symferopola – na pewno będzie to bardzo pomocny środek lokomocji !!! Serdecznie polecamy !

 

Warto przyjechać do Krymu i poznać ten uroczy zakątek „Nieznanej Ukrainy” ! Unikalny śródziemnomorski klimat, ciepłe błękitne morze, monumentalne góry, a także unikalna kultura tatarska, pozostałości kultury greckiej, sarmackiej, karaimskiej oraz spuścizna Imperium Carskiego Rosji i ZSRR !! Potężna flota czarnomorska Rosji i Ukrainy, antyczne ruiny, niepowtarzalne widoki – to wszystko czeka na Państwa !!!

Zachęcamy również do zapoznania się z powiązanymi z tym tematem artykułami oraz dzielenie się własnymi spostrzeżeniami i propozycja w komentarzach !

Artykuł napisany w 2011 roku

NieznanaUkraina za jedyną Ukrainę!TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

ptica.555 napisał/ła, 15 maja, 2011 , 15:45

poprostu super

  Jurij napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 11:53

  Zalecamy zapoznać się z artykułami o wyprawie na Krym z sierpnia 2010!

Artur Czernych napisał/ła, 15 maja, 2011 , 23:46

Dziękujemy bardzo oraz zachęcamy do podróży na Krym !! Warto się tam wybrać i odczuć jego piękno w realności. Powstaną jeszcze inne artukuły, które będą poświęcone temu urokliwemu zakątkowi Ukrainy !

stein napisał/ła, 2 marca, 2014 , 19:11

Piękny jest ten Krym a także i morze Czarne i Azowskie. Aby dobry Bóg sprawił aby tam zapanował spokój.
Warto tam się wybrać na odpoczynek. Naprawdę fajnie jest tam.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 044
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 796
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 277
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 671
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 930
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 811
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 381
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 111
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 852
PRZED PODRÓŻĄ : 32 656
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 113
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 788
ZNANI UKRAIŃCY : 29 891
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 127
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 934

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi