FABRYKA SOLI W DROHOBYCZU – część 1

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Historia, Zabytki / FABRYKA SOLI W DROHOBYCZU – część 1


streszczenie STRESZCZENIE

Fabryka soli w Drohobyczu jest unikalną, autentyczną oraz niepowtarzalną manufakturą. Jeszcze w okresie Rusi Kijowskiej w XI wieku na miejscu ówczesnego Drohobycza istniała mała osada, która posiadała na swym terenie liczne „słone źródła” – źródła solanki. Od momentu założenia miasta, Drohobycz pełnił funkcje lokalnej i regionalnej „ŻUPY”. Fabryka, razem z leżącymi po obu stronach obiektu zabytkowymi, drewnianymi, krytymi gontem cerkwiami: Cerkiew Świętego Jerzego (XV-XVI wiek) oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego (XVIII wiek), tworzą rozległy zabytkowy kompleks, będący w zarządzie „Muzeum Ziemi Drohobyskiej”. HERB DROHOBYCZA

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Historia, Zabytki 25 stycznia, 2011, 20:13

Dla miłośników pomników przemysłu niezwłocznie należy udać się do Drohobycza, gdzie w starej przemysłowej dzielnicy w okolicach historycznego centrum leży zabytkowa fabryka („warzelnia”) soli.

Obiekt jest uznany pomnikiem przemysłu. Fabryka, razem z leżącymi po obu stronach obiektu zabytkowymi, drewnianymi, krytymi gontem cerkwiami: Cerkiew Świętego Jerzego (XV-XVI wiek) oraz Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego (XVIII wiek), tworzą rozległy zabytkowy kompleks, będący w zarządzie „Muzeum Ziemi Drohobyckiej”.

Cerkiew Świętego Jerzego

Fabryka soli w Drohobyczu jest unikalną, autentyczną oraz niepowtarzalną manufakturą. Jeszcze w okresie Rusi Kijowskiej w XI wieku na miejscu ówczesnego Drohobycza istniała mała osada, która posiadała na swym terenie liczne „słone źródła” – źródła solanki. Od momentu założenia miasta (obecnie wiek miasta jest szacowany na około 915 lat), Drohobycz pełnił funkcje lokalnej i regionalnej „ŻUPY”.

Geologicznie i hydrologicznie, solanka pochodzi z osadów soli permskiej. Pod jedną z dzielnic Drohobycza, znajduje się na głębokości kilkuset metrów, duży „słony staw”, w którym słodkie wody gruntowe, kontaktują z pokładami soli kamiennej. W efekcie następuje rozpuszczanie soli kamiennej w wodzie, co owocuje powstaniem solanki o dużym stężeniu NaCl (sól kamienna). W wyniku powstającego ciśnienia oraz napływania nowej wody gruntowej do podziemnego zbiornika – solanka jest wytrącana na powierzchnię.

Właśnie ta solanka (słona woda) dała „impuls” powstania na tych terenach przemysłu związanego z wydobyciem soli metodą warzenia. W XI wieku była to pierwsza tego typu manufaktura, gdzie pozyskiwano sól na obszarze Zachodniej Ukrainy. Dzięki występującym pokładom soli i licznym lasom (drewno pełniło funkcje materiału opałowego), przy pomocy technologii warzenia soli, w mieście była pozyskiwana sól, którą warzono w specjalnych zbiornikach, a następnie po odparowaniu wody pakowano w specjalne „TOPKI” i opiekano na ogniu.

Właśnie te topki w liczbie dziewięciu sztuk, widnieją na herbie Drohobycza. Symbolizują przemysł, który dał życie miastu.

Herb Drohobycza

LEGENDA:

Z żupą w Drohobyczu wiąże się też jedna legenda:

 

… „ dawno, dawno temu na terenach gdzie stoi obecnie fabryka soli, było rozległe wzgórze pokryte łąkami. W jednym miejscu na wzgórzu cała roślinność była „wypalona”, zniszczona i pozbawiona życia. Ziemia nienadawała się do uprawy i miała słony, gorzki posmak. Lokalna bardzo religijna ludność wierząca w siły nadprzyrodzone oraz zło, które czai się w ziemi – wywnioskowała, uwierzyła w fakt – iż na wzgórzu mieszka smok, który swym ognistym i trującym wydechem, niszczy roślinność i czyni ziemię martwą. Postanowiono zatem ulokować na tym miejscu Cerkiew, której patronem został św. Jerzy. Owego patrona wybrano celowo, ponieważ jak wiadomo Święty Jerzy – był pogromcą smoka, jaszczura (diabła). Tradycyjnie legendy o świętym Jerzym opowiadają o jego starciu ze smokiem. Obecnie jego wizerunek widnieje na licznych herbach miast, przykładem może posłużyć herb Moskwy. Mieszkańcy wierzyli, że święty Jerzy obroni ich od zła, a cerkiew stoi do dnia dzisiejszego przy starej zabytkowej fabryce soli. Później uznano, ze owa sól była darem Boga, a źródła które wypalały łąki, zostały wykorzystane do celów przemysłowych i istotnie bogaciły miasto … „ .

Święty JerzyTAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

jola-majka napisał/ła, 5 lutego, 2011 , 18:10

Pomysł na stronę super, fajne zdjęcia, choć nad tekstem trzeba popracować :)))

  jurij napisał/ła, 7 lutego, 2011 , 10:51

  Dzięki Jola, koniecznie będziemy nad tekstem pracować! Byłaś już na Ukrainie, w szczególności w tych miejscach, opisanych w artykułach?

Jerzy napisał/ła, 25 sierpnia, 2016 , 10:41

Witam serdecznie z Warszawy. Z tego, co mi wiadomo mój pradziadek był ostatnim drohobyckim żupnikiem (przełom XIX i XX w.). W Drohobyczu urodzili się także mój Dziadek i Ojciec. Pozdrawiam Pana i piękne miasto, które i w moim sercu ma swój własny, bardzo ciepły za
kątek.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Piotr napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam Mam takie jedno pytanko Wybieramy się w maju na wyprawę quadami na Ukrainę na kilka dni Pytanie me brzmi…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Jak można przewieźć używaną sadzarkę ciągnikową do kartofli wartość ok. 500zł.Jakie są opłaty i dokumenty.
 • Nadia napisał w SKELIWKA LUB FELSZTYN :
  Cześć, nazywam się Nadia Śmietanka, wnuczka Józefa Śmietanki Szukam informacji o rodzinie mojego dziadka, erze miasta Felsztyn Polska. Był częścią…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam chcę przewieźć z Polski na Ukrainę używany rowerek dziecięcy jako prezent jakie są przepisy i opłaty.
 • Wiber napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Jadę z żoną do Lwowa swoim samochodem aby zwiedzić to miasto i przywieźć do Polski TANDYR (mini piec szamotowy…
 • Kora napisał w DOJAZD DO TRUSKAWCA :
  Ponawiam pytanie, bo rowniez interesuje mnie dojazd z LOTNISKA we Lwowie do Truskawca a tego brakowalo w powyzszej odpowiedzi.......chyba ze…
 • Krystyna napisał w DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO :
  W Drohobyczu przy ul. Truskawieckiej rezyduje Centrum Metodyczne Nauczania Języka Polskiego w gmachu dawnej restauracji pani Cielińskiej ( mojej cioci)…


Wuszikaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 147 703
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 69 480
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 58 098
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 54 851
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 50 824
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 42 057
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 38 981
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 36 769
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 34 273
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 29 220
PRZED PODRÓŻĄ : 27 216
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 27 069
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 24 562
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 24 509
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 081

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi