ŁUCK : PERŁA WOŁYNI

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / ŁUCK : PERŁA WOŁYNI


streszczenie STRESZCZENIE

Łuck miasto na Ukrainie stolica obwodu Wołyńskiego. Mieszkańców - 218 tys. Położony na rzece Styr. Ważna stacja kolejowa. Miasto założone w roku 1085. Pierwsza wzmianka pisemna o osadzie pochodzi z dawnej kroniki Ipatija. Jednak według historycznych źródeł, chrześcijaństwo przychodzi tu szybciej aniżeli do Kijowa, – od księstwa Morawskiego, więc miasto powstało w VIII wieku. PICT0028

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 18 lutego, 2013, 14:19

Historia miasta Łuck

Łuck miasto na Ukrainie stolica obwodu Wołyńskiego. Mieszkańców – 218 tys. Położony na rzece Styr. Ważna stacja kolejowa. Miasto założone w roku 1085. Pierwsza wzmianka pisemna o osadzie pochodzi z dawnej kroniki Ipatija. Jednak według historycznych źródeł, chrześcijaństwo przychodzi tu szybciej aniżeli do Kijowa, – od księstwa Morawskiego, więc miasto powstało w VIII wieku.

Z środka XII wieku Łuck był jednym z największych miast Galicja-Wołyńskiego księstwa. W roku 1340 Wołyń przychwytują litewscy feudałowie. Wtedy na tron wschodzi książę Lubart, młodszy syn wielkiego Książa litewskiego Gedemina.

Rok 1429 dla miasta był wiekopomnym, dlatego że od tego czasu miasto istniało na mapie europejskiej. Odbywa się to wnet po zjeździe w Łucku monarchów europejskich krajów, powziąć  (zdecydować) zbolały pytania polityki tego czasu, w szczególności pytania obrony.

W roku 1569 po Lubelskiej Unii Łuck odchodzi do Polski, staje się centrum województwa Wołyńskiego. W roku 1795 w skutek trzeciego rozbioru Polski przechodzi do Rosji.

W latach 1921-1939 znów w składzie Polski. Od roku 1939 wchodzi do składu Ukrainy.

Lokalizacja terytorialna miasta była bardzo wygodna, bowiem znajdowało się na skrzyżowaniu dwóch najbardziej ważnych kierunków handlowych – Zachodniego oraz Nadbałtyckiego. Według tego uwarunkowania Łuck staje się wielokulturalnym oraz wieloreligijnym miastem. Dowodem tego jest wiele zabytków architektonicznych różnych religijnych świątyń. Wołyń zawsze była ciekawa dla Austro-Węgrów, Polaków, Rosjan, Litwinów, którzy również się dołączyli do formowania kultury współczesnego miasta. Nieodłącznym istotnym momentem w historii miasta była doba Związku Radzieckiego, przed dobą  Ukraińskiej  Niepodległości.

Rezerwat historyczno-architektoniczny od roku 1970 włącza ostatki Górnego (XII – XVI w. ) oraz Dolnego (XIV – XVI w. ) zamku „Dom Puzyny” (XIV w.), jezuicki kolegium oraz kościół Petra i Paula (1616-1640, przebudowanym w XVIII wieku) Pokrowska (XV w.), Chresto-Wozdwyżynska (1620) cerkiew,  Bernardyński klasztor (XVII w.) oraz synagoga (1626-1629).

Warto także podkreślić że z Łuckiem łączy się działalność poety Danyla Bratkowskiego, krzewiciela oświaty Petra Mogyły, pisarza Panteleimona Kulisza oraz wybitnej ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki.

WERSJE POCHODZENIA MIASTA

Jest sporo wersji o pochodzeniu miasta. Niektóre z nich podtrzymują historycy, niektóre żyją w przekazach a także legendach. Ciekawie, że niektóre wersje prosto powstają jedna z drugiej. Na przykład, według jednej teorii nazwa miasta Łuck pochodzi od nazwy jego założyciela – Dulibskiego przywódcy Łuki, za inną – nazwa miasta pochodzi od plemienia Łuczan, które z kolei pochodzą od Dulibów oraz ich przywódcy Łuki.

1 Luck-tablica

Wersja pierwsza bardzo dawne osiedliny Łuczan zajmowały jedynie niewielki trójkątny przylądek między rzeczkami Styr oraz Mały Głuszeć (obecnie nie istnieje), gdzie teraz stoi Łucki zamek. Podczas pradawnej Rusi na tym terenie było grodzisko w miejscu, którego po pewnym czasie było zbudowano twierdzę. Więc według pierwszej wersji nazwa miasta pochodzi od Dulibskiego przywódcy Łuki. To imię naprowadza bizantyjski cesarz Konstantyn Porfyrodnyj, który pisał że Łuka postawił na pagórku nad Styrem swoje szałasy, gdzie założył miasto Łuczesk. Właśnie on zaczął kształtowanie Łucka, jako miasta.

Według wersji drugiej nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia Łuczan. Część historyków sądzi, że Łuck mógł być siedliskiem plemienia Łuczan, inni sądzą, że to nie jest prawda, bowiem o tym plemieniu nikt nie wspomina w „Powieści przeszłych lat” kronikarza Nestora.

Naprawdę nie możemy znaleźć wspomnienia w „Powieści” o Łuczanach, lecz jest wspomnienie o plemieniu Lutyczów.

Całkiem możliwe, że plemię Lutyczów było osadzone na Wschód od Wisły, na Wołyni. Więc od nazwy plemnia Lutyczów otrzymuje nazwę osada plemienia – Luczesk. Po jakimś czasie ta nazwa zamienia się na Łuck.

Wersja trzecia, polega na legendzie o pastuchu na imię Łuck. Że znalazł kiedyś w rzece Styr ten chłopak zasmołowaną beczkę, a w środku znalazł dokument na założenie miasta. Od tego czasu miasto nazywa się – Łuck.

Następna, czwarta wersja polega na tym, że osada otrzymała nazwę od słowa łuk, czyli od broni strzeleckiej.  Dlatego że tutejsi mieszkańcy korzystali z tej broni dla obrony przeciw wrogom, ukrywali się  w fortyfikacjach odbijając ataki za pomocą tej broni, przeto nazywano ich Łuczany, a miasto – Łuck.

Lecz zresztą najwięcej rozpowszechnianą wersją jest ta w której mówi się o tym że miasto nazywa się Łuck bowiem rzeka Styr, skrętem jako łuk omywa miasto ze Wschodu, Południa oraz jego centralną część z Zachodu.

https://sites.google.com/site/istoriamistaluck/pohodzenna-nazvi-mista-luck

 


CZEŚCI ARTYKUŁU:

1 2 3


TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Piotr napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam Mam takie jedno pytanko Wybieramy się w maju na wyprawę quadami na Ukrainę na kilka dni Pytanie me brzmi…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Jak można przewieźć używaną sadzarkę ciągnikową do kartofli wartość ok. 500zł.Jakie są opłaty i dokumenty.
 • Nadia napisał w SKELIWKA LUB FELSZTYN :
  Cześć, nazywam się Nadia Śmietanka, wnuczka Józefa Śmietanki Szukam informacji o rodzinie mojego dziadka, erze miasta Felsztyn Polska. Był częścią…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam chcę przewieźć z Polski na Ukrainę używany rowerek dziecięcy jako prezent jakie są przepisy i opłaty.
 • Wiber napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Jadę z żoną do Lwowa swoim samochodem aby zwiedzić to miasto i przywieźć do Polski TANDYR (mini piec szamotowy…
 • Kora napisał w DOJAZD DO TRUSKAWCA :
  Ponawiam pytanie, bo rowniez interesuje mnie dojazd z LOTNISKA we Lwowie do Truskawca a tego brakowalo w powyzszej odpowiedzi.......chyba ze…
 • Krystyna napisał w DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO :
  W Drohobyczu przy ul. Truskawieckiej rezyduje Centrum Metodyczne Nauczania Języka Polskiego w gmachu dawnej restauracji pani Cielińskiej ( mojej cioci)…


Wuszikaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 147 703
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 69 480
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 58 098
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 54 851
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 50 824
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 42 057
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 38 980
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 36 769
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 34 273
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 29 220
PRZED PODRÓŻĄ : 27 216
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 27 069
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 24 561
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 24 509
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 081

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi