STRYJ

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / STRYJ


streszczenie STRESZCZENIE

Stryj – miasto o znaczeniu regionalnym na Ukrainie, centrum Stryjskiego powiatu, Obwód Lwowski. Jedno z najważniejszych i głównych węzłów komunikacyjnych zachodniej Ukrainy. Miasto położone jest w galicyjskich Karpatach, na lewym brzegu rzeki Stryj. Mieszkańców miasta – 60.154 osób (luty 2012), powierzchnia – 16.95 km ². Miasto jest czwartym miastem pod względem populacji na danym obszarze. […] Stryj Herb1

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 11 kwietnia, 2013, 10:51

Stryj – miasto o znaczeniu regionalnym na Ukrainie, centrum Stryjskiego powiatu, Obwód Lwowski.
Jedno z najważniejszych i głównych węzłów komunikacyjnych zachodniej Ukrainy. Miasto położone jest w galicyjskich Karpatach, na lewym brzegu rzeki Stryj. Mieszkańców miasta – 60.154 osób (luty 2012), powierzchnia – 16.95 km ². Miasto jest czwartym miastem pod względem populacji na danym obszarze.

Pochodzenie nazwy miasta Stryj

Najprawdopodobniej nazwa miasta pochodzi od rzeki Stryj, która jest jedną z największych dopływów rzeki Dniester. Jednocześnie i rzeka i miasto dzielą tę samą nazwę.

Nazwa rzeki Stryj ma dawne pochodzenie i oznacza „strumień”.

Etymologia słowa Stryj pochodzi od indoeuropejskiego rdzenia „sreu”. W języku Ukraińskim – prąd, strumień, w jęzuku Polskim – Struga, Strumień, w Irlandzkim – sruami (current) Niemieckim – stromm, Iranskim – Struth (rzeka), starożytny indyjski – sravati (pływanie), Łotewskim – Straume, Litewskim – sriatas, strautas (coś, co pływa, prąd) i innych językach.

W przeszłości nazwa miasta można było zapisać na różne sposoby, ale zawsze brzmiała podobnie. Na przykład, w wielu starych dokumentach można znaleźć, oprócz Stryj, wariacje: Strzyg, Stryj, Stryj, Strig, Strigenses, Stryj, Striy, Strey, Striig, Strya, Sthryensis, Sthrya, Stryei, Stri.

Geografia miasta Stryj

Miasto położone w południowo-zachodniej części województwa lwowskiego, 67 km od regionalnego centrum miasta. Znajduje się we wschodniej strefie czasowej między 23 i 24 meridianów. Miasto leży na lewym brzegu rzeki o tej samej nazwie, na nizinnej części Stryjsko-Sianskej Werhowiny. Dogodne położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych kolejowych i autostrad i kurortów zbliżeniowych Morszyna, Truskawca, Slawskiego oraz rekreacyjnej strefy Karpat. Stryj – centrum Stryjskiej aglomeracje który wraz z aglomeracją Drogobyczskow tworzy Drohobycz-Stryj aglomerację.

Historia Stryja

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1385, ale jest jasne, że miasto jest starsze niż oficjalny count. Nawet wtedy, miasto zostało wymienione, jako ośrodek parafialny.

W latach 1398 i 1431 rok miasto całkowicie zniszczone przez Mongoło-Tatarów, bowiem 21 października 1431 Władysławem Jagiełłę dozwolone rycerzu Zaklitsi Tarle z Schekanowych założyć miasto ponowie i rozwinąć go na prawie magdeburskim.

Według przywilejów miasto zwolnione na 10 lat z podatków oraz daniny. Po śmierci Władysława Jagiełły w 1434 w Stryju odebrano prawo magdeburskie, a została odnowiono w roku 1460 przez króla Kazimierza Jahajlowycza.

Stryj zaczyna się rozwijać jako potężnego centrum handlowy przy skrzyżowaniu z dwóch – najbardziej istotnych dróg, jednej – przez Karpaty (Lwow, Mukaczewo) oraz drugiej – w Przed Karpaciu.  Kiedyś w mieście był wielki obronny zamek. Według niego, gospodarka miejska (magistrat) składał się z rady, na czele z burmistrzem i sądowej ławy, kierowanego przez sołtysa. Rezydencją szefów oraz ich zastępców powstał zamek – Rady  Prezesów w ratusz.

W roku 1523 miasto zostało całkowicie zniszczone przez najazdy tatarskie. Aby bronić się przed atakami w XVI-wiecznym zamku zbudowanego Stryjski zamek. Jako fortyfikacja on istniał do XVIII wieku. W pierwszej połowie XVII wieku w Stryj było pięć ukraińskich kościołów, w którym były cztery korporacje, które przystąpiły do ​​szerszego ukraińską ludność miasta i na przedmieściach. Największy wzrost nastąpił w Stryj drugiej połowie XVII wieku, przyczynił się do rozwoju byłego Stryjski starszego, a potem król Polski, Jan Sobieski. W roku 1634 Stryj kolejne niszczony przez najazdy tatarskie. W 1681 roku król Jan III Sobieski potwierdza prawo obywateli Stryja korzystania z lasów Stryjski starostwo, potrzeby miasta i odbudowę umocnień miejskich.

Podczas zimnej wojny miasto było ważnym ośrodkiem wojskowym ZSRR.14 marca 1990 (od Związku Radzieckiego) w Stryju, pierwszym z ukraińskich miast, podnosi się symbol narodowy (państwowy) – flaga Ukrainy.

Dzisiejszy Stryj – to główny ośrodek przemysłowy w Galicji, ważny węzeł komunikacyjny. Głównym transportem publicznym w Stryj są autobusy, które działają w taksówce. Cena biletu wynosi 2 UAH

Zabytki architektury w Stryju

W Stryju jest 95 zabytków o znaczeniu lokalnym.  Do atrakcji historycznych i architektonicznych należą:

 

Jedno z największych miast obwodu Lwowskiego, warto odwiedzać, dlatego że by oglądać niepowtarzalny oraz majestatyczny kościół Narodzenia Matki Bożej, (autentycznych gotyckich kościołów na Ukrainie zostało nie zbyt dużo), parę ciekawych kościołów różnego czasu oraz zabudowy końca XIX – początku XX wieku.  Liczą że miasto dość wielkie i są dużo pomników architektoniczno-kulturalnych, wartuje na oglądanie miasta potracić co najmniej jeden dzień.
Badania archeologiczne świadczą, że w dawny czasy miasto już było wielką fortyfikacją. Pierwsza wzmianka pisemna w roku 1385. W roku 1398 Stryj już centrum powiaty. Po otrzymaniu Prawa Magdeburskiego z roku 1431 miasto centrum jednoimiennego starostwa oraz wchodzi do własność królewskiej. Na początku XV wieku założono zamek, pierwsza pisemna wzmianka datuje się 26 lipca 1472 rokiem.  Niestety nie wiadomo jak wtedy wyglądał zamek.   W pierwszych dziesięcioleciu wieku XVII, rozbudowany, jako fortyfikacja, czego potwierdzeniem jest plan miasta 1778 roku.
Właśnie miasto miało fortyfikacje, które stanowili zewnętrzny wał ziemny oraz drugi wał z częstokołem, który oddzielał Plac Rynkowy od przedmieścia. Na początku XIX wieku zamek był rozebrany, a na tym miejscu byli zbudowany koszary wojskowe, po jakimś czasie – szpital.  Wtedy było zniszczono mury męski.
Obok Dworca Kolejowego przy ulicy Kruszelnickiej, znajduje się jeszcze jedena ciekawa świątynia – przeszłości kościół serafitek.  Obecnie  cerkiew archistratega  Michaiła.
Na przeciwnej stronie ulicy – urządzenie byłego polskiego stowarzyszenia „Sokół” .  Obecnie Dom Kultury.
Kościół św. Marii Magdaleny był zbudowany w XVI wieku. W roku 1687 przechodzi pod zaopiekowanie franciszkanów, którzy zbudowali przy nim klasztor.  W roku 1945 kościół oddany prawosławnej cerkwie, a w roku 1990 zwrócili greko-katolikom.
Przy ulicy Michnowskiego są rumowiska Wielkiej Synagogi, zbudowanej w roku 1817.

Legenda o Stryju

Było to bardzo dawno temu, kiedy w miejscach sąsiedztwa Stryju szumiały tajemne lasy. Miedzy stromych brzegów płyneła burzliwa rzeka. Wzdłuż ciągnęła się droga kupiecka na zachód. Droga była niebezpieczną, ścieżką: atakowana przez rabusiów – Wujek (w Galicji wujek nazywa się stryj) z synami swojego brata. Wielu ludzi stracił w próżne rozstępów, rabując kupca skarbów. A na starość obca krzywda dala znać o sobie, – kiedy już był stary, zachorował mocno. Aby odpokutować za grzechy, osiedlił się w lesie w niskim domku około rzeki, rzucił pasieki, kozy i zaczął żyć spokojnie. Przestał rozbój i jego braci  często odwiedzali swego Stryja. Dlatego to miejsce nazywa Stryj. Wioska później rozrosła się do miasteczka, a potem stało miastem – pięknym  Stryjem.

 TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Klaudia napisał/ła, 23 lipca, 2013 , 17:32

Ogólnie bardzo ciekawa notka , miasto wydaje się być bardzo ładne. Pierwszy raz usłyszałam o nim od pewnego Ukraińca, który był tak miły i podwiózł mnie do Lwowa. Pochodził on właśnie ze Stryja. W każdym razie notka fajna, ale bardzo dużo błędów gramtycznych. Bardzo trudno się to czyta, a czasami nie wiadomo o co chodzi. Byłoby milo gdyby ktoś sprawdzał artykuły zanim zostaną wrzucone na stronę

Jurij Czerniec napisał/ła, 24 lipca, 2013 , 12:05

Klaudia witam! Miasto jest przyjemne:)

Co do błędów gramatycznych to prawda.
Ja osobiście już nie mam czasu pisać artykułów, dlatego załączam kolegę, który się uczy języka. Niestety na sprawdzenie też nie zawsze się udaje znaleźć chwilę:(
Jeżeli można liczyć na Pani chęć w poprawie tekstu wszelka pomoc będzie super!

Pozdrawiam

Roman napisał/ła, 21 marca, 2014 , 14:54

Nie poprawiajcie tekstu, miło się go czyta i miło się słucha ludzi z za wschodniej granicy, tych którzy pielęgnowali język polski w swoich rodzinach.
Ten język jest zawieszony gdzieś na poziomie II wojny światowej, on nie rozwijał się tak jak rozwinął się w Polsce po II wojnie i to on przypomina nam o bogactwie języka ojczystego.
Ilu z czytających ten tekst wie do którego członka rodziny odnosi się termin „stryj”?
Błędy gramatyczne można darować.

miro napisał/ła, 21 kwietnia, 2014 , 19:57

Nigdy nie byłem w Stryju. Z miast za Bugiem odwiedziłem tylko Brześć , Pińs i Lwów. Ten tekst o mieście Stryj czytam i troche się gubię. Jeśli chcesz to mogę ten tekst przeredagowac by brzmiał poprawnie po polsku???

Jurij Czerniec napisał/ła, 21 kwietnia, 2014 , 21:44

Miro witam! Ten tekst trzeba poprawić, jeżeli masz chęć to super jak zrobisz swój wkład w poprawę tekstu.

Możesz poprawiony tekst wrzucić w komentarze lub mogę udostępnić możliwość edycji tekstu

miro napisał/ła, 15 czerwca, 2014 , 16:34

Już zabrałem się za dokałdną analizę tekstu. Niedługo wkleję do komentarza. Pozdro.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 469
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 80 203
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 921
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 830
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 60 373
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 976
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 719
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 338
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 38 179
PRZED PODRÓŻĄ : 32 933
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 288
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 044
ZNANI UKRAIŃCY : 30 137
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 432
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 27 138

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi