ŁUCK : PERŁA WOŁYNI

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / ŁUCK : PERŁA WOŁYNI


streszczenie STRESZCZENIE

Łuck miasto na Ukrainie stolica obwodu Wołyńskiego. Mieszkańców - 218 tys. Położony na rzece Styr. Ważna stacja kolejowa. Miasto założone w roku 1085. Pierwsza wzmianka pisemna o osadzie pochodzi z dawnej kroniki Ipatija. Jednak według historycznych źródeł, chrześcijaństwo przychodzi tu szybciej aniżeli do Kijowa, – od księstwa Morawskiego, więc miasto powstało w VIII wieku. PICT0028

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 18 lutego, 2013, 14:19

Historia miasta Łuck

Łuck miasto na Ukrainie, stolica obwodu Wołyńskiego. Mieszkańców – 218 tys. Położony na rzece Styr. Ważna stacja kolejowa. Miasto założone w roku 1085. Pierwsza wzmianka pisemna o osadzie pochodzi z dawnej kroniki Ipatija. Jednak według historycznych źródeł, chrześcijaństwo przychodzi tu szybciej aniżeli do Kijowa, – od księstwa Morawskiego, więc miasto powstało w VIII wieku.

Z środka XII wieku Łuck był jednym z największych miast Galicja-Wołyńskiego księstwa. W roku 1340 Wołyń przychwytują litewscy feudałowie. Wtedy na tron wschodzi książę Lubart, młodszy syn wielkiego Książa litewskiego Gedemina.

Rok 1429 dla miasta był wiekopomnym, dlatego że od tego czasu miasto istniało na mapie europejskiej. Odbywa się to wnet po zjeździe w Łucku monarchów europejskich krajów, powziąć  (zdecydować) zbolały pytania polityki tego czasu, w szczególności pytania obrony.

Lutsk castle tower

W roku 1569 po Lubelskiej Unii Łuck odchodzi do Polski, staje się centrum województwa Wołyńskiego. W roku 1795 w skutek trzeciego rozbioru Polski przechodzi do Rosji.

W latach 1921-1939 znów w składzie Polski. Od roku 1939 wchodzi do składu Ukrainy.

Lokalizacja terytorialna miasta była bardzo wygodna, bowiem znajdowało się na skrzyżowaniu dwóch najbardziej ważnych kierunków handlowych – Zachodniego oraz Nadbałtyckiego. Według tego uwarunkowania Łuck staje się wielokulturalnym oraz wieloreligijnym miastem. Dowodem tego jest wiele zabytków architektonicznych różnych religijnych świątyń. Wołyń zawsze była ciekawa dla Austro-Węgrów, Polaków, Rosjan, Litwinów, którzy również się dołączyli do formowania kultury współczesnego miasta. Nieodłącznym istotnym momentem w historii miasta była doba Związku Radzieckiego, przed dobą  Ukraińskiej  Niepodległości.

Rezerwat historyczno-architektoniczny od roku 1970 włącza ostatki Górnego (XII – XVI w. ) oraz Dolnego (XIV – XVI w. ) zamku „Dom Puzyny” (XIV w.), jezuicki kolegium oraz kościół Petra i Paula (1616-1640, przebudowanym w XVIII wieku) Pokrowska (XV w.), Chresto-Wozdwyżynska (1620) cerkiew,  Bernardyński klasztor (XVII w.) oraz synagoga (1626-1629).

Warto także podkreślić że z Łuckiem łączy się działalność poety Danyla Bratkowskiego, krzewiciela oświaty Petra Mogyły, pisarza Panteleimona Kulisza oraz wybitnej ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki.

WERSJE POCHODZENIA MIASTA

Jest sporo wersji o pochodzeniu miasta. Niektóre z nich podtrzymują historycy, niektóre żyją w przekazach a także legendach. Ciekawie, że niektóre wersje prosto powstają jedna z drugiej. Na przykład, według jednej teorii nazwa miasta Łuck pochodzi od nazwy jego założyciela – Dulibskiego przywódcy Łuki, za inną – nazwa miasta pochodzi od plemienia Łuczan, które z kolei pochodzą od Dulibów oraz ich przywódcy Łuki.

1 Luck-tablica

Wersja pierwsza bardzo dawne osiedliny Łuczan zajmowały jedynie niewielki trójkątny przylądek między rzeczkami Styr oraz Mały Głuszeć (obecnie nie istnieje), gdzie teraz stoi Łucki zamek. Podczas pradawnej Rusi na tym terenie było grodzisko w miejscu, którego po pewnym czasie było zbudowano twierdzę. Więc według pierwszej wersji nazwa miasta pochodzi od Dulibskiego przywódcy Łuki. To imię naprowadza bizantyjski cesarz Konstantyn Porfyrodnyj, który pisał że Łuka postawił na pagórku nad Styrem swoje szałasy, gdzie założył miasto Łuczesk. Właśnie on zaczął kształtowanie Łucka, jako miasta.

Według wersji drugiej nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia Łuczan. Część historyków sądzi, że Łuck mógł być siedliskiem plemienia Łuczan, inni sądzą, że to nie jest prawda, bowiem o tym plemieniu nikt nie wspomina w „Powieści przeszłych lat” kronikarza Nestora.

Naprawdę nie możemy znaleźć wspomnienia w „Powieści” o Łuczanach, lecz jest wspomnienie o plemieniu Lutyczów.

Luck baszta na zamku 2008

Luck baszta na zamku

Całkiem możliwe, że plemię Lutyczów było osadzone na Wschód od Wisły, na Wołyni. Więc od nazwy plemnia Lutyczów otrzymuje nazwę osada plemienia – Luczesk. Po jakimś czasie ta nazwa zamienia się na Łuck.

Wersja trzecia, polega na legendzie o pastuchu na imię Łuck. Że znalazł kiedyś w rzece Styr ten chłopak zasmołowaną beczkę, a w środku znalazł dokument na założenie miasta. Od tego czasu miasto nazywa się – Łuck.

Następna, czwarta wersja polega na tym, że osada otrzymała nazwę od słowa łuk, czyli od broni strzeleckiej.  Dlatego że tutejsi mieszkańcy korzystali z tej broni dla obrony przeciw wrogom, ukrywali się  w fortyfikacjach odbijając ataki za pomocą tej broni, przeto nazywano ich Łuczany, a miasto – Łuck.

Lecz zresztą najwięcej rozpowszechnianą wersją jest ta w której mówi się o tym że miasto nazywa się Łuck bowiem rzeka Styr, skrętem jako łuk omywa miasto ze Wschodu, Południa oraz jego centralną część z Zachodu.

https://sites.google.com/site/istoriamistaluck/pohodzenna-nazvi-mista-luck

Ciekawe Miejsca w Łucku

Łucki zamek

Jest symbolem miasta, jego głównym zabytkiem oraz chlubą. Był zbudowany w XIV wieku litewskim księciem Lubartem, który poślubił miejscową księżniczkę i przyjął prawosławną wiarę, zamek był wybrany w jakości książęcej rezydencji. W kronice po raz pierwszy wspomina się w roku 1075., kiedy był już punktem fortyfikacyjnym, który wytrwał 6 – miesięczne oblężenie Bolesława Chrobrego. Budowany zamek w ciągu więcej niż czterdziestu lat.

Zamek noc

 

W zamku mieściły się sądy rożnego rodzaju, które zajmowały się sprawami miasta oraz województwa. W pewien czas na terytorium zamku działał specjalny sąd –Trybunał Łucki, który działał na kilka województw.

W wieku XVIII zamek zaczyna tracić swoje funkcje, w związku z publiczną transformacją społeczeństwa Rzeczy Pospolitej.

W wieku XIX, Wołyń anektowana przez Rosję, Górny zamek przestaje istnieć. Zostały tylko ruiny, które na granicy XIX-ХХ wieku są ochronione prawem. W ciągu ХХ wieku zamek był odnowiony i teraz działa jako muzeum.

Katedra św. apostołów Piotra i Pawła w Łucku

Luck (8)

Katedra św. apostołów Piotra i Pawła w Łucku – czynna katedra Rzymsko-Katolicka. Zbudowana w latach 1616-1639, według projektu architekta Jakobo Briano, jako kościół przy klasztorze jezuitów.

W roku 1773 w związku z likwidacją jezuickiego zakonu kościół i kolegium przeszły do komisji ludowej edukacji, a po pożarze katedralnego kościoła do roku 1781 na prośbę władyki Łucka Feliksa Turskiego przenosi się katedra biskupa katolickiego.

W tym czasie przeprowadza się remontowo-budowlane prace pod kierunkiem architekta Jurija Umińskiego, wskutek czego front i wnętrze nabywa nowe stylistyczne cechy. Sumiaste wnętrze jest udekorowane sztukaterią, rzeźbiarstwem, a także malowaniami pracami Wiliani i Pragtalia.

Pod kościołem są sutereny, rozmieszczone w kilku poziomach.

Festiwale w Łucku

Otwarta Noc w Zamku

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Każdego roku na terytorium zamku Lubarta (latem) w otwartą noc Łuczanie oraz inni goście miasta mogą oglądać rycerskie walki, średniowieczne rozrywki i poczęstunek średniowiecznymi napojami i daniami.

Tradycyjnie działają jarmarki mistrzów twórczości ludowej oraz warsztaty różnego rodzaju, w którym bierze udział blisko 200 artystów różnych gatunków z Ukrainy, Polski i Białorusi. Od godziny 20-ej do 5 rano, na uczestników czeka bardzo ciekawe ogniste występy, podróż podziemiami Starego Łucka, koncerty średniowiecznej oraz współczesnej muzyki.
Również uczestnicy święta znajdą dla siebie sporo ciekawego. Goście festiwalu tradycyjnie mogą w ciągu nocy odwiedzić wystawy w muzeach, wziąć udział w teatralnych wycieczkach, pospacerować nocnym miastem.

 

 

 

Festiwal Sadła

Każdego roku w Łucku odbywa się Festiwal miłośników sadła „Z miłością do sadła”, dla tych, którzy lubią i czczą ukraińskie sadło.

Za taki krótki okres, festiwal już ustalił wiele rekordów, które trafiły w „Księgę rekordów Ukrainy” oraz „Księgę rekordów Guinnesa”. Największa kanapka na świecie – „Ukraiński Salburger” był zrobiony w ludowym klubie „Majdan”. Powierzchnia ogólna sięgnęła prawie 25 metrów kwadratowych, składała się z ponad 2500 kanapek. Wtedy darmowo były rozdawane mieszkańcom oraz gościom Łucka, a część gigantycznego Salburgera była zawieziona chorym do jednego ze szpitali miasta.

Festiwal jest czterokrotnym rekordzistą Księgi rekordów Ukrainy – największa w świecie kanapka z sadła(76 metrów), pierwszy na świecie pomnik Sadłu i Świni. Również ustanowiony światowy rekord na szybkość jedzenia sadła, 1 kilo sadła (10 minut 55 sekund), największa w świecie futbolówka z sadła (średnica ponad 6 metrów i wagi ponad 400 kilo).

Obejrzeć wideo można na stronie

Noclegi w Łucku

Poniżej można wyszukać i porównać hotele i hostele w Łucku

Przydatny poradnik po Łucku nietrzeźwym

Spis najlepszych knajp. Proszę wnikać, w nieniezwykłą atmosferę podroży w te ośrodki wysokiej kultury oraz duchowości.

Z całą pewnością polecam odwiedzenie tych miejsc w Łucku:

 

 • „Земан” Винниченка, 69 (piwiarnia, polecam, lokalny browar)
 • „Золотий дракон”, Ветеранів 1а (polecam)
 • „Кава-клуб” вул Кривий Вал, 26а (polecam)
 • „Капрі” Винниченка, 2 (centrum)
 • „Квартал” пр Волі, 10 (centrum)
 • „Корона Вітовта” вул Плитниці, 1 (centrum, starówka, obok zamku, polecam!!!!!)
 • „Ланцелот” пр Відродження, 5а (polecam)
 • „Майдан”, вул Бойка, 2 (pub, polecam)
 • „Роуз” Кафе, Волі (centrum)
 • „Сальвадор” вул Винниченка, 24 (centrum)
 • „Санремо” пр Волі,48 (centrum)
 • „Сніжинка”, Волі 8а (centrum)
 • „У Миколи” вул. Крилова (centrum)
 • „Челентано”, Волі, 9 (centrum, pizza)


TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 160 575
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 298
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 73 461
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 419
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 121
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 666
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 43 890
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 38 908
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 535
PRZED PODRÓŻĄ : 32 320
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 31 841
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 495
ZNANI UKRAIŃCY : 29 596
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 26 888
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 655

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi