TRUSKAWIEC OCZAMI TURYSTÓW

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / TRUSKAWIEC OCZAMI TURYSTÓW


streszczenie STRESZCZENIE

Przedstawiamy Państwu, kolejny artykuł o Truskawcu, w którym przybliżymy „w pigułce” miejsca, obiekty i rzeczy, które nieodmiennie należy zobaczyć i zwiedzić pod czas wizyty w tym urokliwym uzdrowisku ! Truskawiec – balneologiczny kurort o znaczeniu ogólnokrajowym, był i pozostaje jednym z najważniejszych kurortów na obszarze byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Nadal przyciąga rzesze turystów i kuracjuszy, którzy zmierzają tutaj w celu poprawy zdrowia i „pogodnego ducha”, dla relaksu, odpoczynku, zakupów … , oraz wiele, wiele innych motywów, których przyrodę ciężko jest pojąć !

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości Wrzesień 30, 2011, 10:00

Planujesz wyjazd do Truskawca


Zadajesz sobie pytania: Co warto zobaczyć w Truskawcu ? Gdzie należy się udać ?

 

Co jest warte uwagi będąc w Truskawcu:

Truskavets-9

Pijalnie wody mineralnej: W obrębie miasta, w bezpośrednim centrum, zlokalizowane są dwie pijalnie wody mineralnej. W języku ukraińskim nazwa tych obiektów brzmi „Бювет” [biuwet]. Są to pomieszczenia adaptowane pod duże rzesze ludzi, którzy mogą w nich spokojnie i bez pośpiechu konsumować wodę mineralną. Tego „daru przyrody” w postaci wody, w Truskawcu jeszcze długo nie zabraknie. Wodę o różnym składzie mineralogicznym, pobierają w Truskawcu bez przerwy od drugiej połowy XIX wieku. Najpopularniejszą nieodmiennie jest „Naftusia” – szczawa alkaliczno-ziemna o dużej zawartości siarkowodoru (HS), a także słone: „Marija”, „Sofiaja” i „Bronisława”. O leczniczych właściwościach tych wód, można pisać godzinami, przy czym używać naukowej terminologii – myślę, że jeżeli ktoś jest zainteresowany taką informacją – może spokojnie zdobyć ją w podręcznikach naukowych.

 

Park zdrojowy: W Truskawcu, w centrum miasta, na lekko pochylonym terenie, między „Biuwetami”, zlokalizowany jest park. Jest on otoczony ze wszystkich stron sanatoriami, hotelami, pensjonatami, pijalniami wód mineralnych oraz deptakiem. Położony na wzgórzu park, jest pełen pięknych drzew o różnym wieku i gatunku, po przeplatany ścieżkami, dróżkami oraz chodniczkami, pełen pomników, obiektów historycznych, altanek, ujęć wody mineralnej, ławeczek oraz niepowtarzalnych widoków. Rzesze turystów codziennie przemierzają te „zielone płuca Truskawca”, konsumują wodę mineralną oraz prowadzą rozmowy. Park posiada własną koncepcję tematyczną, jest to tematyka utworu poetessy i pisarki ukraińskiej Lesi Ukrainki, pod tytułem „Лісова Пісня” [lisowa pisnia]. Jest to opowiadanie o młodym chłopaku, który zakochał się w leśnej Nimfie, rusałce – stworzeniu mistycznym … , całość parku jest „naszpikowana” mosiężnymi figurami, statuami, które przedstawiają sobą bohaterów utworu. W parku zlokalizowane są między innymi: pomnik Adamowi Mickiewiczowi, ujęcie wody „Józia”, studzienki wody mineralnej, które są zabudowane małymi drewnianymi obiektami z XIX i XX wieków, a także wiele, wiele innych ciekawych rzeczy.

 

Deptak oraz Rynek: Deptak zlokalizowany w samym sercu Kurortu Truskawiec. Zaczyna się na Rynku Truskawieckim (centralny placyk miasta) i ciągnie się linią prostą przez około 300 metrów gdzie na końcu jest zwieńczony „Dolnym Biuwetem” oraz Parkiem Zdrojowym. W całości jest objęty strefą dla pieszych, latem kwitnie i zielenieje. W obrębie Deptaka są zlokalizowane: stanowiska handlowe, na których sprzedają upominki, usługi turystyczne i wycieczki, a także przekąski, „Muzyczna Altana”, w której w okresie letnim w weekendy grają zespoły muzyczne, liczne sklepiki, apteka, stanowisko sprzedaży obrazów i rysunków lokalnych mistrzów pędzla i kawałka węgla rysowniczego, a także wiele, wiele innych ciekawych rzeczy, które przyciągają rzesze wczasowiczów.

 

Bazar przedmiotów artystycznych i rękodzieł: Zlokalizowany jest w centrum Truskawca, w bezpośrednim sąsiedztwie Deptaka, jest miejscem gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Można tutaj kupić zarówno obrazy, rzeźby jak i figurki, naczynia, odzież i inne przedmioty wykonane w stylu karpackim. Oczywiście tego typu przedmioty nie zawsze są tanie, a wręcz drogie – ale raz w życiu można wydać sumę na dobrą, ciekawą i niepowtarzalną rzecz.

 

Strefa sacrum w Truskawcu: wszystkie obiekty religijne, kościół, dwie cerkwie, stary cmentarz … mieszczą się w bezpośrednim centrum Truskawca. Obiekty religijne należą do lokalnych społeczności i pełnią funkcje duchowne dla różnych konfesji kościoła chrześcijańskiego. Ciekawostką jest fakt, iż w czasach ZSRR – w truskawieckim rzymskokatolickim kościele wybudowanym w XIX wieku, mieściło się „Planetarium”. Jest to jeden z wielu przykładów adaptacji obiektu religijnego pod cele świeckie i naukowe.

 

Mosiężne figury: „porozrzucane” po centralnej części miasta, w parku zdrojowym, na deptaku, wykonane z brązu, miedzi oraz mosiądzu – tworzą specyficzny klimat, nawiązują do utworu „Lisowa pisnia” autorstwa poetessy Lesi Ukrainki. Wszystkie postacie wykonane z metalu, są bohaterami utworu. Zazwyczaj każdy turysta robi sobie zdjęcia z tymi ciekawymi „rzeźbami”, które dobrze wpisują się w otoczenie i klimat kurortu.

 

Wiele innego ciekawego jest warte obejrzenia. Jest dużo ciekawych obiektów, o których można napisać. Przykładowo zachęcamy do obejrzenia lub zwiedzenia:

 • Gmach urzędu miasta Truskawca, który monumentalnie stoi przy Rynku truskawieckim;
 • Sławna, drewniana Willa „Goplana”, w której mieści się wystawa obrazów;
 • Pałac Kultury im. Tarasa Szewczenki;
 • Liczne pensjonaty, które pamiętają okres dwudziestolecia międzywojennego;
 • Drewniane „Muzeum Historii Truskawca”;
 • Budynki i kamieniczki przedwojenne …

No i ostatecznie, z dumą informujemy, że Truskawiec został wylosowany jako „MIASTO PARTNER EURO 2012”. Czyli to kolejna szansa na dynamiczny rozwój i rozbudowę infrastruktury turystycznej.

 P.S. Postaramy się w najbliższym czasie zamieścić zdjęcia.

Zachęcamy wszystkich do komentowania artykułu, a także do zadawania pytań autorom ! Chętnie odpowiemy na wszystkie wasze pytania. Co myślicie o Truskawcu ? Co chcielibyście jeszcze wiedzieć ? Czy macie jakieś propozycje ? Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na „Nieznaną Ukrainę !!!TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

Co nowego?

Widok 1 - 3 z 3 wpisów

KomentarzeKomentarze

 • Jurij Czerniec napisał w SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z UKRAINY :
  To, że jednej osobie się nie podoba to nie znaczy, że to nie jest jeden z najbardziej lubianych produktów w…
 • Jurij Czerniec napisał w DOJAZD DO TRUSKAWCA :
  W złotych raczej nie - zależy jak się dogadacie z taksówkarzem. Cena najprawdopodobniej między 50 i 100 zł lub więcej.…
 • Maminska napisał w DOJAZD DO TRUSKAWCA :
  ile kosztuje taksowka z lotniska Lwow do Truskawca hotel Karpaty.w jakiej walucie placimy czy…
 • ADAMER napisał w SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z UKRAINY :
  MOJA KUMPELA JULIA MÓWI ZE TO NIEDOBRE A ONA Z UKRAINY JEST WŁAŚNIE
 • Tom Szałankiewicz napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  piękny okręg pzemysłowy!doborowe miasto o znakomitym pochodzeniu, warto go odkryc na nowo!WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 107 223
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 54 978
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 37 919
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 30 719
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 30 331
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 29 874
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 27 799
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 23 039
PRZED PODRÓŻĄ : 21 196
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 20 845
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 19 529
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 19 380
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 18 892
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 18 866
2016: DNI WOLNE OD PRACY ... : 18 596

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi