BALNEOLOGICZNY KURORT TRUSKAWIEC

Truskawiec


NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Uzdrowiska / BALNEOLOGICZNY KURORT TRUSKAWIEC


streszczenie STRESZCZENIE

Balneologiczny kurort Truskiewiec – unikalne uzdrowisko położone na przedgórzu Karpat Ukraińskich w dolinie rzeki Worotyszcze. Swoją sławę zawdzięcza występowaniu wód o wysokiej mineralizacji. W okresie międzywojennym ważny balneologiczny kurort Polski, często porównywany z Krynicą. W czasach socjalistycznych jeden z najważniejszych kurortów ZSRR. Niejednokrotnie porównywany do takich radzieckich kurortów jak: Soczi, Suchumi, Batumi, Kisłowodsk oraz Jałta. Truskawiec ico

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Uzdrowiska 16 grudnia, 2010, 21:21

Truskawiec / Трускавець, jest balneologicznym kurortem o międzynarodowym znaczeniu. Położony jest w Obwodzie Lwowskim na przedgórzu Karpat Ukraińskich w dolinie rzeki Worotyszcze (basen rzeki Dniestr) na wysokości 400 m.n.p.m. Swoją sławę zawdzięcza występowaniu wód o wysokiej mineralizacji, wśród których najcenniejszą jest „Naftusia” / „Нафтуся” (od ukraińskiego słowa nafta – ropa naftowa). Jest to siarkowodorowa szczawa alkaliczno-ziemna.

Lecznicze właściwości mineralnych wód Truskawca były znane od dawna. Jako pierwszy opisał je królewski lekarz Wojciech Oczko w 1578 roku. Następnie Gabriel Żączyński, autor podręcznika wydanego w 1712 roku pod tytułem „Historia Naturalna”, napisał, że w tym okresie na terenie Truskawca i okolic Drohobycza wydobywano ropę naftową, a wodę, która jej towarzyszyła pili miejscowi chłopi w celu leczenia wielu chorób. Oficjalnie balneologiczną funkcję Truskawcu nadano w 1827 roku, kiedy po serii badawczych wierceń w celu odnalezienia zasobów ropy naftowej, geolodzy odkryli jeszcze kilka źródeł wody.

Woda z każdego źródła różniła składem chemicznym i nadawała się do leczenia różnych schorzeń. W okresie panowania Habsburgów bardzo dbano o dynamiczny rozwój kurortu oraz dużo inwestowano. Między innymi wybudowano tutaj pijalnie wody, pensjonaty i założono park zdrojowy.

A w 1909 roku do Truskawca została doprowadzona kolej i wybudowano dworzec. W taki sposób kurort otrzymał bezpośrednie kolejowe połączenie ze Lwowem, Wiedniem, Krakowem, Pragą i Berlinem.

W okresie międzywojennym Truskawiec był ważnym, balneologicznym kurortem Polski, często porównywanym z Krynicą. Wypoczywał tutaj między innymi Józef Piłsudski i prezydenci II RP. Na Pomiarkach w okolicy kurortu wybudowano duże kąpielisko, w okolicy którego urządzono korty tenisowe i place sportowe. Brzegi jeziora pokryto złocistym, morskim piaskiem. Szybko rosła popularność kurortu. W 1923 roku wypoczywało tutaj 6 080 osób. W ciągu czterech następnych lat ta liczba się podwoiła i w 1927 roku notowano 12 633 osób. Sezon 1933 roku odznaczył się największą liczbą odwiedzających – 17 000 osób.

Druga wojna światowa przyniosła w Truskawcu wielkie zniszczenia i upadek. Piękne pensjonaty i wille zamieniono na szpitale wojskowe, dokąd z linii frontu przywożono rannych żołnierzy. Miasto zaczęło pełnić funkcję ośrodka regeneracji wojskowych. Ucierpiało też Muzeum Przyrodnicze, zbiory którego wywieziono w głąb ZSRR.

Po zakończeniu II wojny światowej miasto-kurort przeszło pod zarząd Ministerstwa Ochrony Zdrowia ZSRR. Władze radzieckie zleciły odbudowę i rekonstrukcję miasta, nacjonalizację całego mienia oraz budowę nowych wielopiętrowych kompleksów sanatoryjnych. Wybudowano dwie pijalnie wody w obrębie parku zdrojowego. W czasach socjalistycznych Truskawiec był jednym z najważniejszych balneologicznych kurortów ZSRR. Był niejednokrotnie porównywany do takich kurortów jak: Soczi, Suchumi, Batumi, Kisłowodsk, Jałta i innych. Wypoczywały tutaj corocznie setki tysięcy kuracjuszy z całego bloku socjalistycznego.

Od 24 sierpnia 1991 roku, Truskawiec znajduje się w obrębie niepodległej Ukrainy i funkcjonuje w ramach gospodarki rynkowej. Wg stanu na 2009 rok funkcjonowało w jego obrębie 19 sanatoriów oraz 20 pensjonatów, które mogły razem przyjąć do 15 tys kuracjuszy. Zgodnie z informacją zamieszczoną na oficjalnej stronie internetowej miasta Truskawiec, liczba obiektów noclegowych intensywnie wzrasta w związku z inwestowaniem w infrastrukturę hotelową inwestorów zagranicznych. Za przykład może posłużyć wybudowanie w 2008 roku pięciogwiazdkowego Hotelu Rixos. Dodatkową szansą dla rozwoju Truskawca stało się wybranie tego miasta na miejsce treningów oraz noclegów dla drużyn piłkarskich, które będą brały udział w meczach odbywających się we Lwowie w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Ciekawostką jest fakt, iż 1 stycznia 2000 roku w Truskawcu została powołana do życia –  specjalna strefa ekonomiczna „Kurortopolis Truskawiec” / „Курортополіс Трускавець”. Powołano ją na 20 lat w granicach administracyjnych miasta. Jest to jedyna tego typu strefa na Ukrainie. Do priorytetów funkcjonowania tej strefy, należą:

 • sprzyjanie inwestycyjnej i innowacyjnej działalności;
 • podwyższenie jakości sanatoryjno-kurortowego leczenia;
 • rozwój turystyki oraz przyśpieszenie reformowania kurortu;
 • koncentracja materialnych i finansowych dóbr;
 • likwidacja problemów o charakterze ekologicznym.

 TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Artur Ziaja napisał/ła, 6 czerwca, 2012 , 09:36

W Truskawcu w sierpniu 1931 r., w pensjonacie prowadzonym przez zakonnice grekokatolickie dokonano udanego zamachu na Tadeusza Hołówkę – znanego polskiego polityka, działacza BBWR oraz twórcę i najwybitniejszego działacza ruchu prometejskiego. Tadeusz Hołówko należał do najaktywniejszych zwolenników współpracy polsko – ukraińskiej i opowiadał się za zniesieniem opresyjnej polityki prowadzonej przez władze II RP wobec mniejszości ukraińskiej. Zamachu dokonali członkowie lokalnej komórki OUN z polecenia najwyższych władz tej organizacji. Istnieje także uzasadnione i racjonalne podejrzenie, iż za za zamachem stały sowieckie służby(NKWD),którym bojowcy z OUN posłużyli za narzędzie do osiągnięcia zamierzonego celu – zantagonizowania społeczności polskiej i ukraińskiej oraz „wymierzenia sprawiedliwości” najwybitniejszemu działaczowi ruchu prometejskiego, którego celem było „sprucie po szwach narodowościowych sowieckiego imperium”.

  Jurij napisał/ła, 7 czerwca, 2012 , 09:09

  Ostatnio badam okres przed wojenny ( a raczej międzywojenny ) regionu Drohobycza i Truskawca i niestety wszędzie jest wiele zbrodni ludzkich.
  Najgorzej, że zazwyczaj cierpią ludzie, którzy chcieli zrobić coś dobrego, którzy stanowili inteligencję i mieli wyłącznie dobre zamiary.

  Trudne czasy zmian i rewolucji społecznych, którzy nie wszyscy zdołali przeżyć.

  Szlachetny cel połączyć narodowości które kiedyś żyły w dobrej zgodzie. Dziel i rządź niestety jest częściej wykorzystywanym narzędziem.

Artur Ziaja napisał/ła, 7 czerwca, 2012 , 15:36

Jeżeli byłby Pan zainteresowany postacią i dziełem Tadeusza Hołówki – postaci arcyciekawej i nietuzinkowej, polecam jego biografię pióra Iwo Werschlera pt. ” Z dziejów obozu belwederskiergo. Tadeusz Hołówko – życie i działalnośc”, wydaną w latach 80 – tych ubiegłego wieku.

Maryla napisał/ła, 10 maja, 2018 , 10:25

Byliśmy w sierpniu 2016r i w sierpniu 2017r. w Truskawcu. Kurort w 100% i ośrodek rehabilitacyjny ” SZACHTAR” pojechalibyśmy jescze nie raz ale nie wiemy w jakim biurze mamy załatwiać. Pomóżcie najlepiej we wrześniu na początku.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Franciszek Turecki napisał w TURKA : STOLICA ZIEMI BOJKOWSKIEJ :
  Turka - miasto, podobno nazwano od Turecki nazwisko mojego przodka. Ród Tureckich pieczętuje się dwojako: 1) to Tureccy herbu Starykoń…
 • Janusz napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
  Na chwilę obecną droga jest wyremontowana więc śmiało można jechać na Budomierz
 • Bogumiła Kobeluch napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam . Poszukuje informacji o rodzinie Bocian .
 • Andrzej K napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Andrzej Do Pani Smolnickiej. Moja Mamusia z domu Wilińska, pochodziła z Majdanu. Mamusia miała trzy siostry i czterech braci. Chciałbym…
 • Tadeusz Smolnicki napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Bardzo ciekawy artykuł. Mój dziadek Michał Smolnicki urodził się 1881 w Majdanie.
 • Arek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Chciałbym zawieźć używane meble moim znajomym, bo podobno u nas można kupić niedrogo i w dobrym stanie. Są jakieś…
 • Art napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
  zeszlego lata 2019 przejezdzalismy przez Niemirow w drodze do Lwowa, przejscie Lubaczow/Budomierz. Droga po stronie ukrainskiego od przejscia jakies 2-3…


Wuszukaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 151 233
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 73 422
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 59 879
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 59 631
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 55 663
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 48 161
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 38 361
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 37 323
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 35 385
PRZED PODRÓŻĄ : 29 616
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 28 166
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 27 192
ZNANI UKRAIŃCY : 25 457
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 25 256
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 626

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi