DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Polecane / DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO


streszczenie STRESZCZENIE

Drohobycz – centrum Drohobycko-Borysławskiej Aglomeracji, miasto rejonowe, siedziba Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki, ważny węzeł komunikacyjny, ośrodek przemysłu naftowego oraz maszynowego, rodzinne miasto Brunona Schulza, a także wielokulturowy ośrodek miejski, który posiada powikłaną historię oraz ma ponad 900 lat. Miasto, które warto zwiedzić, podczas podróży - przemierzając ukraińskie Podkarpacie wschodnie !!!

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Polecane Wrzesień 2, 2011, 08:00

O Drohobyczu

HERB DROHOBYCZA

Drohobycz to piękne i urokliwe miasto ! Ma swój klimat, różni się odrobinę od innych miast ukraińskiego Podkarpacia Wschodniego. Prawdopodobnie na jego odmienność, istotny wpływ ma wielokulturowość mieszkańców ! Drohobyczanie to Ukraińcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi, którzy od wieków mieszkają tutaj obok siebie i nie zważając na różne historyczne nieporozumienia, konflikty i wojny – odczuwają siebie dużą rodziną !!!

Drohobych-kosciol-Bartlomieja

Chcemy z dumą przedstawić Państwu to miasto, ponieważ jest godne podziwu, a jednocześnie dlatego, że autorzy „Nieznanej Ukrainy” – pochodzą właśnie z tego miasta !!! Z poczuciem sentymentu i mentalną więzią z Drohobyczem, zapraszamy Was na krótką podróż uliczkami tego miasteczka !

Pomijając blokowiska i socrealistyczne zabudowania obrzeży miasta, a także potężne i ogromne tereny przemysłowe, zachęcamy Państwa do zwiedzenia ścisłego centrum Drohobycza !

Centrum Drohobycza

Drohobych-pomnik-Jurij-Kotermak-widok-na-plac-glowny

To właśnie centrum wykazuje różnorodność kulturową jego mieszkańców, to tutaj obok siebie stoi potężny kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna, grekokatolicka i synagoga żydowska ! To tutaj urokliwe i wąskie uliczki śródmieścia pamiętają władzę Polski, Austro-Węgier, ZSRR i niepodległej Ukrainy ! To właśnie tutaj mieszkał i tworzył Bruno Schulz, tutaj urodził się i został zamordowany ! To tutaj kształtowała się przedwojenna elita polska, żydowska i ukraińska ! To właśnie tutaj mieszkańcy są dumnymi obywatelami miasta !

Drohobycz-plac-glowny-ratusz

 

Wiek Drohobycza

Z różnych źródeł wynika, że Drohobycz ma już ponad 900 lat, niektórzy mówią i piszą, że nawet 917 !! Nieodmiennie rzeczą oczywistą jest fakt, iż „miasto widziało dużo”, posiadało różnych gospodarzy, funkcjonowało w różnych wiekach pod różnymi sztandarami. Wiele sławnych ludzi pochodzi z Drohobycza, nie opłaca się nawet ich wymieniać, bo lista z ich imionami nie będzie mieć końca !

Położenie Drohobycza

Położony nad Tyśmienicą i Seretem Drohobycz (49° 21′ 0″ N, 23° 30′ 0″ E), na początku swego istnienia, jako mała osada / grodzisko, stał się ważnym punktem na mapie Europy. Wiązało się to z powstaniem „Żupy”, która dostarczała sól do wszystkich sąsiednich miejscowości, księstw, a nawet państw ! Metodą warzenia soli, solankę, która pochodziła ze „Słonego Stawu”, wyparzano i pakowano w beczki / topki. To właśnie te 9 topek / beczek – widnieją na Herbie Drohobycza. Ciekawostką jest fakt, iż zakład produkujący sól drohobycką, pracuje do dziś i dostarcza sól do lokalnych sklepów i domów ! Czyli tradycja warzenia soli zachowała się do dziś !

Starówka Drohobycza

Starówka Drohobycza posiada klasyczny wzórkwadratowy Rynek miejski z Ratuszem w środku oraz promieniście rozchodzącymi się we wszystkie strony uliczkami. Obecny wygląd jest wzorowany na prawie niemieckim, które ustanowiono na tym obszarze podczas panowania Imperium Austro-Węgier. Przed tym okresem w ścisłym centrum miasta znajdował się kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Bartłomieja. Czyli po zmianie władz, centrum miejskie zostało sztucznie przesunięte w innym kierunku, tym samym dopasowując układ urbanistyczny do prawa niemieckiego (stan obecny). W ciągu dziejów Drohobycz należał do różnych państw. Przechodziły też przez miasto liczne linie frontów podczas różnych wojen i powstań.

 

Co warto zobaczyć w Drohobyczu ? Gdzie warto pójść, gdzie warto być ?

Obiekty świeckie w Drohobyczu:

 • Przepiękna dzielnica willowa w Drohobyczu – to ulice Iwana Franki oraz Tarasa Szewczenki. Wzdłuż ulic można podziwiać uszeregowane wille, kamieniczki oraz pałacyki pochodzące z okresów dwudziestolecia międzywojennego oraz przełomu XIX-XX wieków. W unikalnych architektonicznych obiektach mieszczą się obecnie: muzea, uniwersytet, pałac kultury, biblioteki, szpitale i przychodnie, szkoły, sklepy, banki oraz domy mieszkalne i użyteczności publicznej. Jest to wyraźnie zaznaczona i ukształtowana dzielnica, którą łatwo wizualnie wydzielić z pozostałej tkanki miasta;

 • Fabryka soli w Drohobyczu – unikalny, muzealny zakład warzenia soli, który od wieków funkcjonuje w mieście. Na naszej stronie internetowej w kategorii „Historia”, zamieszczono artykuł poświęcony właśnie temu ciekawemu pod względem historii przemysłu i architektury obiektowi ! Zachęcamy do zapoznania się z treścią;
 • Filharmonia Drohobycka, przy ulicy Tarasa Szewczenki;
 • Drohobycki Dom Kultury, przy ulicy Iwana Franki;
 • Drohobycki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki, przy ulicy Iwana Franki;
 • Drohobycki Teatr Dramatyczny imienia Jurija Drohobycza, przy ulicy Podwalnej;
 • Ratusz Miejski w Drohobyczu, pochodzący z XIX-XX wieków, zlokalizowany na Rynku Miejskim;
 • Secesyjne kamieniczki w centrum miasta oraz stare gmachy Uniwersyteckie;

 • Liczne parki, aleje i skwery, które są chaotycznie rozrzucane po całym mieście i powodują, że miasto jest bardzo zielone i pełne życia;

 • Liczne monumenty i pomniki, które swą obecnością upamiętniają dzieje miasta oraz historię całego Narodu Ukraińskiego;

 • Muzeum Ziemi Drohobyckiej oraz galeria obrazów w Pałacu Sztuk Pięknych;
 • Liczne jeziora, pełne ryb, które są dostępne do kąpieli i odpoczynku w okresie letnim;
 • Stadion miejski (10 tys. miejsc) z basenem (50 m.), który w 2012 roku będzie stanowił bazę treningową dla drużyn piłkarskich biorących udział w mistrzostwach !!!

 

Obiekty sakralne oraz grupy wyznaniowe w Drohobyczu:

 Obiekty grekokatolickie:

Do najważniejszych zabytków grekokatolickiej architektury sakralnej w Drohobyczu należą zabytkowe drewniane cerkwie. Doskonałym przykładem mogą posłużyć dwie oryginalne cerkwie:

 • Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego – wybudowana na początku XVI wieku, która ze starą dzwonnica oraz kaplicą z 1661 roku, stanowi unikatowy zbytek architektoniczny. Nie mniej unikatowe są malowidła oraz freski zdobiące wnętrze świątyni.
 • Cerkiew św. Jerzego – pochodzi z przełomu XV-XVI wieku. Została przeniesiona ze wsi karpackiej Nadiejewo (ukr. Надієво) na miejsce drewnianej cerkwi, która uległa pożarowi i doszczętnie spłonęła. Obok niej w 1678 roku została wybudowana drewniana dzwonnica, która często ulegała pożarom. Najbardziej cennym elementem wnętrza cerkwi, są unikalne freski oraz ikonostas pochodzący z połowy XVII wieku.

Ważnymi zabytkami architektury sakralnej kościoła grekokatolickiego są również:

 • Cerkiew Przenajświętszej Trójcy – dawny kościół karmelicki z 1690 roku. Budynki klasztorne, są obecnie zamienione na biura Grekokatolickiego Seminarium Duchownego w Drohobyczu;
 • Cerkiew pod wyzwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła z 1828 roku. Funkcjonuje również część klasztorna.

 

Kościół rzymskokatolicki w Drohobyczu:

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, wybudowany w końcu XIV wieku w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego. Potężna budowla posiada części romańskie i gotyckie. Obok zlokalizowana jest ufortyfikowana dzwonnica, która pełniła funkcje obronne w czasie wojny. Początkowo kompleks kościelny buł otoczony potężnym murem i wałem ziemnym, który został zlikwidowany przez władzę Austro-Węgier w XIX wieku. W czasach powojennych kościół został zamieniony na skład soli, co doprowadziło do dużej degradacji wnętrza. Kościół usytuowany w centrum przy Rynku, jest jednym z głównych zabytków Drohobycza.

 

Żydzi w Drohobyczu:

O liczebności ludności żydowskiej zamieszkałej w Drohobyczu przed wrześniem 1939 roku – mogą świadczyć ogromne rozmiary świątyni.

Drohobycz-synagoga-choralna-piesn-serca

 

Wielka „Chóralna” Synagoga w Drohobyczu

Wielka Synagoga w Drohobyczu – Została wybudowana latach 1842-1865, na potrzeby lokalnej ortodoksyjnej gromady. Nazywana czasem „Chóralna” (ukr. Хоральна синагога), jest jedną z największych synagog Europy Środkowo-Wschodniej oraz największą na Ukrainie Zachodniej (największa synagoga w Galicji Wschodniej). Została wybudowana w połowie XIX wieku na miejscu małej, drewnianej synagogi, która spłonęła w roku 1713. Od rozpoczęcia II Wojny Światowej, bożnica była doprowadzana do stanu upadłości. Po wkroczeniu wojsk III Rzeszy została opustoszona i zamieniona na magazyn soli wydobywanej w Drohobyczu. Po ustanowieniu władzy radzieckiej na tym obszarze, synagogę wykorzystywano jako sklep meblowy.

W latach 90. władze zwróciły synagogę lokalnej gminie żydowskiej, która wspólnymi siłami próbuje przywrócić świątyni dawny wygląd oraz funkcję. Oprócz tej synagogi w Drohobyczu są jeszcze inne. Niestety obecnie są zaadaptowane i przysposobione dla innych celów. Przykładem może posłużyć – miejski klub bokserski w gmachu jednej z synagog.

Ludność żydowska w okresie przed i powojennym oraz teraźniejszym

Obszar Galicji Wschodniej od wieków był zamieszkały przez ludność żydowską. Zgodnie ze spisami ludności przeprowadzanymi w Imperium Austro-Węgier, populacja ludności żydowskiej w Drohobyczu w roku 1880 stanowiła około 50% z ogółu ludności i odgrywała główną rolę ekonomiczną.

II wojna światowa, przyniosła zagładę ludności żydowskiej w licznych obozach koncentracyjnych (między innymi Sobibor, Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Majdanek, Bełżec i Chełm). Wielu Żydów zginęło bezpośrednio w Gettach Żydowskich oraz podczas egzekucji przeprowadzanych w miejscach zamieszkania. Szacuje się, że liczba ofiar żydowskich w II wojnie światowej wyniosła około 6 mln. osób. W podobny sposób zagładę dokonano też na mniejszościach romskich (cygańskich).

W czasach współczesnych na pograniczu polsko-ukraińskim gminy żydowskie są nieliczne. Wiele rodzin wyemigrowało do Izraela, USA i osiedliło się tam na stałe. Zgodnie ze spisem ludności w 2001 roku narodowość żydowską deklaruje około 92 tys. obywateli Ukrainy, co daje 0,3% ogółu ludności państwa. Niestety trudno jest oszacować liczbę osób narodowości żydowskiej zamieszkujących na Ukrainie, prawdopodobnie jest to spowodowane niechęcią deklarowania swego pochodzenia przez obywateli.

 Transport i dojazd

Drohobycz-transport-3

W Drohobyczu sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska (14 linii miejskich), są dobre połączenia z innymi miastami regionu i Ukrainy, a także Polski. Codziennie pracują dwa dworce autobusowe (AC-1 oraz AC-2) oraz dworzec kolejowy ! Osobom, które chcą udać się do Drohobycza polecamy zapoznać się z artykułem „TRANSPORT DO DROHOBYCZA”.

 

Warto pojechać do Drohobycza i odczuć klimat tego uroczego i cichego miasteczka !

Drohobycz-magnolia-kwitnie

Czy ktoś z Państwa był już w Drohobyczu ? Proszę pisać w komentarzach własne spostrzeżenia i wspomnienia !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

mai napisał/ła, Styczeń 26, 2012 , 13:30

Świetne zdjęcia do artykułu 🙂

Dominik napisał/ła, Lipiec 16, 2012 , 15:16

A jak wygląda baza noclegowa w Drohobyczu? Można znaleźć jakieś tanie noclegi, czy w opcji są tylko hotele? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Jurij Czerniec napisał/ła, Lipiec 16, 2012 , 17:29

  Dominik, baza się od kilku lat bardzo powoli rozwija. Więc do wyboru jest mało i ceny są nie małe.
  Mozesz do mnie napisać, rejestrując się w serwisie, wiadomość z szczegółami i na miejscu, będąc w Drohobyczu, znajdę coś odpowiednie.

Krzysztof 1950 napisał/ła, Kwiecień 17, 2013 , 08:41

Potrzebujemy nocleg dla 3 dorosłych mężczyzn jadących na rowerach z 29/30 kwietnia. Mamy swoje śpiwory

Władysław Andrzej Skoczyński napisał/ła, Grudzień 25, 2013 , 10:25

2013-12-25 Boże Narodzenie

A ja urodzony przy ul Skotnickiej pod nr 3 gdzie był nasz dom (stoi do dzisiaj) mam PESEL 2608020XXXX, mieszkam w Warszawie i wspominam swe młodzieńcze dni, które trwały do lata 1939. Ochrzczony w kościele pod wezwaniem Św. Baetłomieja uczęśzczałem do Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w roku szkolnym 1938/39. Mam zachowaną legitymację szkolną. Lata 1932-38 spędziłem w Borysławiu na kopalni „Henryk” w Tustanowicach. Byłem zaprzyjaźniony z Panem Profesorem Taduszem Wróblem, który utrwalił wiele faktów i życiorysów.

Pozdrawiam Drohobyczan na czele z Prezesem Warszawskiego Oddziału SPZD p. Romualdem Kołudzkim – Stobbe. Polecam płytę z koncertem Pana Schreyera, który pokazał jak się śpiewa polskie pieśni piękną polszczyzną bez akcentu wschodniego i żydowskiego

Jurij Czerniec napisał/ła, Styczeń 11, 2014 , 13:49

Witam serdecznie Panie Władysławie!

Zachęcam do napisania ciekawych wspomnień o Drohobyczu i przesłanie mi ciekawych zdjęć z młodości z Drohobycza.

Pozdrawiam całe Stowarzyszenie Przyjaciół Drohobycza!

Marek Terlecki napisał/ła, Marzec 7, 2014 , 11:53

25 lat temu byłem w Drogobyczu w gościnie u przyjaciół. Potem nasz kontakt się urwał. Po kilku latach pisałem na stary adres, ale bez odpowiedzi (budowali dom, chyba się do niego przeprowadzili). Chciałbym ich odnaleźć, czy ktoś może mi w tym pomóc

Jacek napisał/ła, Styczeń 18, 2017 , 14:21

Czy istnieją jakieś mapy z nazwami ulic Drohobycza? Mam na myśli mapy przedwojenne.

Agnieszka napisał/ła, Marzec 7, 2017 , 09:07

Poszukuję osób , które znają może historię ” Willi Bianki ” w Drohobyczu , na dolnym śląsku mieszka Pani Anna , która może być wnuczką dr Leona Himmel rentgenologa . Niestety nasze poszukiwana utknęły w martwym punkcie. Może ktoś z Państwa zna jakieś szczegóły związane z tą rodziną.
Mój adres mailowy a.andrzejow@vp.pl

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze
WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 130 022
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 56 582
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 51 518
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 41 546
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 39 310
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 34 222
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 34 117
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 32 903
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 32 486
PRZED PODRÓŻĄ : 25 123
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 24 812
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 24 053
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 23 856
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 22 705
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 20 480

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi