DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Polecane / DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO


streszczenie STRESZCZENIE

Drohobycz – centrum Drohobycko-Borysławskiej Aglomeracji, miasto rejonowe, siedziba Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki, ważny węzeł komunikacyjny, ośrodek przemysłu naftowego oraz maszynowego, rodzinne miasto Brunona Schulza, a także wielokulturowy ośrodek miejski, który posiada powikłaną historię oraz ma ponad 900 lat. Miasto, które warto zwiedzić, podczas podróży - przemierzając ukraińskie Podkarpacie wschodnie !!! Drohobycz ratusz

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Polecane 2 września, 2011, 08:00

O Drohobyczu

Drohobycz kosciól Bartłomieja

Drohobycz to piękne i urokliwe miasto ! Ma swój klimat, różni się odrobinę od innych miast ukraińskiego Podkarpacia Wschodniego. Prawdopodobnie na jego odmienność, istotny wpływ ma wielokulturowość mieszkańców ! Drohobyczanie to Ukraińcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi, którzy od wieków mieszkają tutaj obok siebie i nie zważając na różne historyczne nieporozumienia, konflikty i wojny – odczuwają siebie dużą rodziną !!!

HERB DROHOBYCZA

HERB DROHOBYCZA

Chcemy z dumą przedstawić Państwu to miasto, ponieważ jest godne podziwu, a jednocześnie dlatego, że autorzy „Nieznanej Ukrainy” – pochodzą właśnie z tego miasta !!! Z poczuciem sentymentu i mentalną więzią z Drohobyczem, zapraszamy Was na krótką podróż uliczkami tego miasteczka !

Pomijając blokowiska i socrealistyczne zabudowania obrzeży miasta, a także potężne i ogromne tereny przemysłowe, zachęcamy Państwa do zwiedzenia ścisłego centrum Drohobycza !

Centrum Drohobycza

Drohobych pomnik Jurij Kotermak widok na plac glowny

To właśnie centrum wykazuje różnorodność kulturową jego mieszkańców, to tutaj obok siebie stoi potężny kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna, grekokatolicka i synagoga żydowska ! To tutaj urokliwe i wąskie uliczki śródmieścia pamiętają władzę Polski, Austro-Węgier, ZSRR i niepodległej Ukrainy ! To właśnie tutaj mieszkał i tworzył Bruno Schulz, tutaj urodził się i został zamordowany ! To tutaj kształtowała się przedwojenna elita polska, żydowska i ukraińska ! To właśnie tutaj mieszkańcy są dumnymi obywatelami miasta !

Drohobycz plac glowny ratusz

 

Wiek Drohobycza

Z różnych źródeł wynika, że Drohobycz ma już ponad 900 lat, niektórzy mówią i piszą, że nawet 917 !! Nieodmiennie rzeczą oczywistą jest fakt, iż „miasto widziało dużo”, posiadało różnych gospodarzy, funkcjonowało w różnych wiekach pod różnymi sztandarami. Wiele sławnych ludzi pochodzi z Drohobycza, nie opłaca się nawet ich wymieniać, bo lista z ich imionami nie będzie mieć końca !

Drohobych pomnik Jurij Kotermak kosciol

Położenie Drohobycza

Położony nad Tyśmienicą i Seretem Drohobycz (49° 21′ 0″ N, 23° 30′ 0″ E), na początku swego istnienia, jako mała osada / grodzisko, stał się ważnym punktem na mapie Europy. Wiązało się to z powstaniem „Żupy”, która dostarczała sól do wszystkich sąsiednich miejscowości, księstw, a nawet państw ! Metodą warzenia soli, solankę, która pochodziła ze „Słonego Stawu”, wyparzano i pakowano w beczki / topki. To właśnie te 9 topek / beczek – widnieją na Herbie Drohobycza. Ciekawostką jest fakt, iż zakład produkujący sól drohobycką, pracuje do dziś i dostarcza sól do lokalnych sklepów i domów ! Czyli tradycja warzenia soli zachowała się do dziś !

 

Starówka DrohobyczaDrohobycz ulica Iwana Franki budynek

Starówka Drohobycza posiada klasyczny wzórkwadratowy Rynek miejski z Ratuszem w środku oraz promieniście rozchodzącymi się we wszystkie strony uliczkami. Obecny wygląd jest wzorowany na prawie niemieckim, które ustanowiono na tym obszarze podczas panowania Imperium Austro-Węgier. Przed tym okresem w ścisłym centrum miasta znajdował się kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Św. Bartłomieja. Czyli po zmianie władz, centrum miejskie zostało sztucznie przesunięte w innym kierunku, tym samym dopasowując układ urbanistyczny do prawa niemieckiego (stan obecny). W ciągu dziejów Drohobycz należał do różnych państw. Przechodziły też przez miasto liczne linie frontów podczas różnych wojen i powstań.

Drohobycz ulica Szewczenki budynek sztuki 3

 

Co warto zobaczyć w Drohobyczu ? Gdzie warto pójść, gdzie warto być ?

Drohobych pomnik Kotermak kosciol Bartlomieja

Obiekty świeckie w Drohobyczu:

 • Przepiękna dzielnica willowa w Drohobyczu – to ulice Iwana Franki oraz Tarasa Szewczenki. Wzdłuż ulic można podziwiać uszeregowane wille, kamieniczki oraz pałacyki pochodzące z okresów dwudziestolecia międzywojennego oraz przełomu XIX-XX wieków. W unikalnych architektonicznych obiektach mieszczą się obecnie: muzea, uniwersytet, pałac kultury, biblioteki, szpitale i przychodnie, szkoły, sklepy, banki oraz domy mieszkalne i użyteczności publicznej. Jest to wyraźnie zaznaczona i ukształtowana dzielnica, którą łatwo wizualnie wydzielić z pozostałej tkanki miasta;

 • Fabryka soli w Drohobyczu – unikalny, muzealny zakład warzenia soli, który od wieków funkcjonuje w mieście. Na naszej stronie internetowej w kategorii „Historia”, zamieszczono artykuł poświęcony właśnie temu ciekawemu pod względem historii przemysłu i architektury obiektowi ! Zachęcamy do zapoznania się z treścią;
 • Filharmonia Drohobycka, przy ulicy Tarasa Szewczenki;
 • Drohobycki Dom Kultury, przy ulicy Iwana Franki;
 • Drohobycki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny imienia Iwana Franki, przy ulicy Iwana Franki;
 • Drohobycki Teatr Dramatyczny imienia Jurija Drohobycza, przy ulicy Podwalnej;
 • Ratusz Miejski w Drohobyczu, pochodzący z XIX-XX wieków, zlokalizowany na Rynku Miejskim;
 • Secesyjne kamieniczki w centrum miasta oraz stare gmachy Uniwersyteckie;
 • Liczne parki, aleje i skwery, które są chaotycznie rozrzucane po całym mieście i powodują, że miasto jest bardzo zielone i pełne życia;
 • Liczne monumenty i pomniki, które swą obecnością upamiętniają dzieje miasta oraz historię całego Narodu Ukraińskiego;
 • Muzeum Ziemi Drohobyckiej oraz galeria obrazów w Pałacu Sztuk Pięknych;
 • Liczne jeziora, pełne ryb, które są dostępne do kąpieli i odpoczynku w okresie letnim;
 • Stadion miejski (10 tys. miejsc) z basenem (50 m.), który w 2012 roku będzie stanowił bazę treningową dla drużyn piłkarskich biorących udział w mistrzostwach !!!

 

Obiekty sakralne oraz grupy wyznaniowe w Drohobyczu:

 Obiekty grekokatolickie:

Do najważniejszych zabytków grekokatolickiej architektury sakralnej w Drohobyczu należą zabytkowe drewniane cerkwie. Doskonałym przykładem mogą posłużyć dwie oryginalne cerkwie:

 • Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego – wybudowana na początku XVI wieku, która ze starą dzwonnica oraz kaplicą z 1661 roku, stanowi unikatowy zbytek architektoniczny. Nie mniej unikatowe są malowidła oraz freski zdobiące wnętrze świątyni.
 • Cerkiew św. Jerzego – pochodzi z przełomu XV-XVI wieku. Została przeniesiona ze wsi karpackiej Nadiejewo (ukr. Надієво) na miejsce drewnianej cerkwi, która uległa pożarowi i doszczętnie spłonęła. Obok niej w 1678 roku została wybudowana drewniana dzwonnica, która często ulegała pożarom. Najbardziej cennym elementem wnętrza cerkwi, są unikalne freski oraz ikonostas pochodzący z połowy XVII wieku.

Ważnymi zabytkami architektury sakralnej kościoła grekokatolickiego są również:

 • Cerkiew Przenajświętszej Trójcy – dawny kościół karmelicki z 1690 roku. Budynki klasztorne, są obecnie zamienione na biura Grekokatolickiego Seminarium Duchownego w Drohobyczu;
 • Cerkiew pod wyzwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła z 1828 roku. Funkcjonuje również część klasztorna.

 

Kościół rzymskokatolicki w Drohobyczu:

Kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja, wybudowany w końcu XIV wieku w czasach panowania króla Kazimierza Wielkiego. Potężna budowla posiada części romańskie i gotyckie. Obok zlokalizowana jest ufortyfikowana dzwonnica, która pełniła funkcje obronne w czasie wojny. Początkowo kompleks kościelny buł otoczony potężnym murem i wałem ziemnym, który został zlikwidowany przez władzę Austro-Węgier w XIX wieku. W czasach powojennych kościół został zamieniony na skład soli, co doprowadziło do dużej degradacji wnętrza. Kościół usytuowany w centrum przy Rynku, jest jednym z głównych zabytków Drohobycza.
Drohobych pomnik Jurij Kotermak

 

Żydzi w Drohobyczu:

O liczebności ludności żydowskiej zamieszkałej w Drohobyczu przed wrześniem 1939 roku – mogą świadczyć ogromne rozmiary świątyni.

Drohobycz synagoga choralna piesn serca

 

Wielka „Chóralna” Synagoga w Drohobyczu

Wielka Synagoga w Drohobyczu – Została wybudowana latach 1842-1865, na potrzeby lokalnej ortodoksyjnej gromady. Nazywana czasem „Chóralna” (ukr. Хоральна синагога), jest jedną z największych synagog Europy Środkowo-Wschodniej oraz największą na Ukrainie Zachodniej (największa synagoga w Galicji Wschodniej). Została wybudowana w połowie XIX wieku na miejscu małej, drewnianej synagogi, która spłonęła w roku 1713. Od rozpoczęcia II Wojny Światowej, bożnica była doprowadzana do stanu upadłości. Po wkroczeniu wojsk III Rzeszy została opustoszona i zamieniona na magazyn soli wydobywanej w Drohobyczu. Po ustanowieniu władzy radzieckiej na tym obszarze, synagogę wykorzystywano jako sklep meblowy.

W latach 90. władze zwróciły synagogę lokalnej gminie żydowskiej, która wspólnymi siłami próbuje przywrócić świątyni dawny wygląd oraz funkcję. Oprócz tej synagogi w Drohobyczu są jeszcze inne. Niestety obecnie są zaadaptowane i przysposobione dla innych celów. Przykładem może posłużyć – miejski klub bokserski w gmachu jednej z synagog.

Ludność żydowska w okresie przed i powojennym oraz teraźniejszym

Obszar Galicji Wschodniej od wieków był zamieszkały przez ludność żydowską. Zgodnie ze spisami ludności przeprowadzanymi w Imperium Austro-Węgier, populacja ludności żydowskiej w Drohobyczu w roku 1880 stanowiła około 50% z ogółu ludności i odgrywała główną rolę ekonomiczną.

II wojna światowa, przyniosła zagładę ludności żydowskiej w licznych obozach koncentracyjnych (między innymi Sobibor, Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Majdanek, Bełżec i Chełm). Wielu Żydów zginęło bezpośrednio w Gettach Żydowskich oraz podczas egzekucji przeprowadzanych w miejscach zamieszkania. Szacuje się, że liczba ofiar żydowskich w II wojnie światowej wyniosła około 6 mln. osób. W podobny sposób zagładę dokonano też na mniejszościach romskich (cygańskich).

W czasach współczesnych na pograniczu polsko-ukraińskim gminy żydowskie są nieliczne. Wiele rodzin wyemigrowało do Izraela, USA i osiedliło się tam na stałe. Zgodnie ze spisem ludności w 2001 roku narodowość żydowską deklaruje około 92 tys. obywateli Ukrainy, co daje 0,3% ogółu ludności państwa. Niestety trudno jest oszacować liczbę osób narodowości żydowskiej zamieszkujących na Ukrainie, prawdopodobnie jest to spowodowane niechęcią deklarowania swego pochodzenia przez obywateli.

 Transport i dojazd

Drohobycz Drohobycz ico

W Drohobyczu sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska (14 linii miejskich), są dobre połączenia z innymi miastami regionu i Ukrainy, a także Polski. Codziennie pracują dwa dworce autobusowe (AC-1 oraz AC-2) oraz dworzec kolejowy ! Osobom, które chcą udać się do Drohobycza polecamy zapoznać się z artykułem „TRANSPORT DO DROHOBYCZA”.

 

Warto pojechać do Drohobycza i odczuć klimat tego uroczego i cichego miasteczka !

Drohobycz magnolia kwitnie

Czy ktoś z Państwa był już w Drohobyczu ? Proszę pisać w komentarzach własne spostrzeżenia i wspomnienia !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

mai napisał/ła, 26 stycznia, 2012 , 13:30

Świetne zdjęcia do artykułu 🙂

Dominik napisał/ła, 16 lipca, 2012 , 15:16

A jak wygląda baza noclegowa w Drohobyczu? Można znaleźć jakieś tanie noclegi, czy w opcji są tylko hotele? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Jurij Czerniec napisał/ła, 16 lipca, 2012 , 17:29

  Dominik, baza się od kilku lat bardzo powoli rozwija. Więc do wyboru jest mało i ceny są nie małe.
  Mozesz do mnie napisać, rejestrując się w serwisie, wiadomość z szczegółami i na miejscu, będąc w Drohobyczu, znajdę coś odpowiednie.

Krzysztof 1950 napisał/ła, 17 kwietnia, 2013 , 08:41

Potrzebujemy nocleg dla 3 dorosłych mężczyzn jadących na rowerach z 29/30 kwietnia. Mamy swoje śpiwory

Władysław Andrzej Skoczyński napisał/ła, 25 grudnia, 2013 , 10:25

2013-12-25 Boże Narodzenie

A ja urodzony przy ul Skotnickiej pod nr 3 gdzie był nasz dom (stoi do dzisiaj) mam PESEL 2608020XXXX, mieszkam w Warszawie i wspominam swe młodzieńcze dni, które trwały do lata 1939. Ochrzczony w kościele pod wezwaniem Św. Baetłomieja uczęśzczałem do Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w roku szkolnym 1938/39. Mam zachowaną legitymację szkolną. Lata 1932-38 spędziłem w Borysławiu na kopalni „Henryk” w Tustanowicach. Byłem zaprzyjaźniony z Panem Profesorem Taduszem Wróblem, który utrwalił wiele faktów i życiorysów.

Pozdrawiam Drohobyczan na czele z Prezesem Warszawskiego Oddziału SPZD p. Romualdem Kołudzkim – Stobbe. Polecam płytę z koncertem Pana Schreyera, który pokazał jak się śpiewa polskie pieśni piękną polszczyzną bez akcentu wschodniego i żydowskiego

Jurij Czerniec napisał/ła, 11 stycznia, 2014 , 13:49

Witam serdecznie Panie Władysławie!

Zachęcam do napisania ciekawych wspomnień o Drohobyczu i przesłanie mi ciekawych zdjęć z młodości z Drohobycza.

Pozdrawiam całe Stowarzyszenie Przyjaciół Drohobycza!

Marek Terlecki napisał/ła, 7 marca, 2014 , 11:53

25 lat temu byłem w Drogobyczu w gościnie u przyjaciół. Potem nasz kontakt się urwał. Po kilku latach pisałem na stary adres, ale bez odpowiedzi (budowali dom, chyba się do niego przeprowadzili). Chciałbym ich odnaleźć, czy ktoś może mi w tym pomóc

Jacek napisał/ła, 18 stycznia, 2017 , 14:21

Czy istnieją jakieś mapy z nazwami ulic Drohobycza? Mam na myśli mapy przedwojenne.

Agnieszka napisał/ła, 7 marca, 2017 , 09:07

Poszukuję osób , które znają może historię ” Willi Bianki ” w Drohobyczu , na dolnym śląsku mieszka Pani Anna , która może być wnuczką dr Leona Himmel rentgenologa . Niestety nasze poszukiwana utknęły w martwym punkcie. Może ktoś z Państwa zna jakieś szczegóły związane z tą rodziną.
Mój adres mailowy a.andrzejow@vp.pl

Jan P napisał/ła, 18 marca, 2019 , 22:14

My father was born on Drohobych in 1920 and eventually settled in England via Siberia , Iran, Monte Cassino.
I am visiting Drohobych in early May and want to find his street and family house if still there.
He lived on Ulica Golebia until being deported to Siberia with his family during the war.
I would like to find out if this street and house still exists.I am sure the street name will now be different .
If anyone knows how I would be able to find out this information I would be very grateful

Krystyna napisał/ła, 2 czerwca, 2019 , 01:45

W Drohobyczu przy ul. Truskawieckiej rezyduje Centrum Metodyczne Nauczania Języka Polskiego w gmachu dawnej restauracji pani Cielińskiej ( mojej cioci)
Wyjechalam z Drohobycza z rodzicami i rodzina w 1945 r jako male dziecko, jednak pare osob pozostalo w Drohobyczu.
Szukam rodziny i znajomych cioci Cielinskiej, spokrewnionej rodziny Prockow i Serwatkow lub kogokolwiek kto moglby udzielic jakiejkolwiek informacji o nich i ich bliskich.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 160 860
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 607
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 018
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 612
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 684
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 758
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 210
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 039
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 734
PRZED PODRÓŻĄ : 32 474
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 026
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 686
ZNANI UKRAIŃCY : 29 801
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 004
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 844

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi