CHYRÓW : MIASTO JEZUITÓW

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Polecane / CHYRÓW : MIASTO JEZUITÓW


streszczenie STRESZCZENIE

Chyrów, małe miasteczko w obwodzie lwowskim w rejonie staro-samborskim. Zamieszkałe przez około 5 tys. osób. Pierwsze wzmianki o Chyrowie pochodzą z 1374 roku, kiedy miejscowość stanowiła własność rycerzy przybyłych z Moraw. Przywileje im nadał Książe Władysław Opolczyk. Prawa miejskie Chyrów uzyskał w 1528 roku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku w Chyrowie powstało Collegium Jezuitów. Jezuici, to męski papieski zakon apostolski Kościoła rzymskokatolickiego. Został zatwierdzony przez papieża Pawła III w 1540 roku. Zakon założony w głównej mierze do walki z reformacją, żeby bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła rzymskokatolickiego Chyrow glowne zdjecie

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Polecane 7 marca, 2011, 08:00

Chyrów (49° 32′ N, 22° 51′ E) – małe miasteczko w obwodzie lwowskim w rejonie staro-samborskim. Zamieszkałe przez około 5 tys. osób.  Pierwsze wzmianki o Chyrowie pochodzą z 1374 roku, kiedy miejscowość stanowiła własność rycerzy przybyłych z Moraw – Herbutów (pozostałości / ruiny zamku Herbutów w Chyrowie). Przywileje im nadał Książe Władysław Opolczyk. Prawa miejskie Chyrów uzyskał w 1528 roku. W latach osiemdziesiątych XIX wieku w Chyrowie powstało Collegium Jezuitów.
Zakon Jezuitów w Chyrowie:

Jezuici / Towarzystwo Jezusowe (łac. Societas Iesu (SI)) to męski papieski zakon apostolski Kościoła rzymskokatolickiego. Został zatwierdzony przez papieża Pawła III w 1540 roku. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, żeby bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła rzymskokatolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, a także przez „Ćwiczenia duchowne”, edukację (Collegium Jezuitów w Chyrowie) i udzielanie sakramentów.

Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, była to zasłużona placówka naukowa, ze szkołą o statusie gimnazjum, którą założyli i prowadzili Jezuici w latach 1883-1939. Chyrowski zakład naukowo wychowawczy uważany był w okresie międzywojennym (II Rzeczpospolita Polska) za najlepiej wyposażone gimnazjum w Polsce.

Zakład w Chyrowie był jedną z najlepszych szkół w Europie. Olbrzymi budynek szkoły zawierał przestronne klasy, zaopatrzone znakomicie w pomoce naukowe, pracownie przedmiotowe, bibliotekę (30 tys. książek), bogate zbiory geograficzne, historyczne, archeologiczne, numizmatyczne, przyrodnicze (własny ogród botaniczny), sale gimnastyczne i inne obiekty sportowe (4 korty tenisowe i 8 boisk), wyposażone w sprzęt do różnych dyscyplin sportowych i zabaw. Działał też szkolny teatr. Znakomite były warunki socjalne, pomieszczenia sypialne, olbrzymia jadalnia i aula, sieć wodociągowa i kanalizacyjna, własna elektrownia, szpital, młyn z piekarnią, pralnia parowa, ślusarnia, stolarnia, własne folwarki. Wszystko to znajdowało się w znakomicie skomponowanym otoczeniu, pełnym parków, klombów i ogrodów.

Budynek zakładu wzniesiono według projektów Antoniego Łuszczkiewicza, a po jego śmierci Jana Zakrzewskiego. Rozbudowano go w pierwszych latach XX wieku według założeń Edgara Kovatsa. Było w nim 327 pokoi mieszkalnych i sal wykładowych, przeznaczonych dla 400 wychowanków.

Działalność Zakonu Jezuitów pozytywnie wpływała na życie: społeczne, kulturowe oraz duchowne miasta Chyrowa.

W czasie II Wojny Światowej od 1939 do 1941 roku w pomieszczeniach zakładu były koszary Armii Czerwonej, po zajęciu tych terenów przez Armię Niemiecką – umieszczono tam obóz jeniecki, zaś od drugiej połowy 1943 roku do końca okupacji niemieckiej (sierpień 1944 roku) – szpital wojskowy.

Po wojnie Chyrów znalazł się poza granicami Polski, więc gimnazjum nie mogło być reaktywowane. W obiektach zakładu mieściły się do 1992 roku koszary wojsk ZSRR, natomiast do 2004 roku – wojsk Ukrainy (Wojska Graniczne Ukrainy). Budynki poklasztorne, jak i późniejsze koszary wojskowe wymagają obecnie generalnego remontu. Władze Chyrowa zgodziły się początkowo na utworzenie tam ukraińsko-polskiego instytutu badawczego. Radni Chyrowa przyjęli uchwałę popierającą koncepcję utworzenia instytutu, jednak później zmienili zdanie i wydzierżawili budynki prywatnemu przedsiębiorcy, który chce tam otworzyć ośrodek wypoczynkowy lub park rozrywki. W 1996 roku kaplicę Zakładu wyświęcono jako greckokatolicką cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja.

Do obiektów turystycznych należą w Chyrowie:

 • Rynek oraz Ratusz Miejski,
 • Dwa kościoły rzymskokatolickie: pierwszy erygowany w 1531 roku oraz spalony w pierwszych latach XVIII wieku, drugi powstał w 1710 roku,
 • Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, która jest użytkowana wspólnie przez grekokatolików i prawosławnych,
 • Pozostałości / ruiny zamku Herbutów,
 • Stara oraz Nowa Synagoga,
 • Cmentarz żydowski,
 • Cmentarz miejski z kaplicą grobową,
 • Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie.

Żydzi w Chyrowie:

Stara oraz Nowa synagoga w Chyrowie w Obwodzie Lwowskim, świadczy o tym iż w mieście mieszkała duża Społeczność Żydowska (gmina żydowska). Stara drewniana powstała w 1740 roku i została podpalona przez okupantów niemieckich po zajęciu miasta w czasie II wojny światowej. Nie została odbudowana po ukończeniu wojny. Nowa synagoga powstała w końcu XIX wieku. W czasie działań wojennych została zrabowana przez Niemców. Po ukończeniu wojny była odremontowana i zamieniona na magazyn. W 1921 roku miasto liczyło 2 654 osób, z czego 919 stanowili Żydzi.

Cmentarz żydowski w mieście został założony w XVIII wieku. Obecnie na cmentarzu nie zachowały się nagrobki, a jego teren jest otoczony resztkami muru. Cmentarz zlokalizowany jest w zachodniej części miejscowości.

Dworzec kolejowy oraz międzynarodowe kolejowe przejście graniczne w Chyrowie:

Dworzec kolejowy w Chyrowie:

Linia kolejowa prowadząca przez Chyrów, została poprowadzona tędy w 1872 roku. Odcinek: Chyrów – Sambor – Stryj, jest nazywany – „Kolej Dniestrzańska”, jako część „Galicyjskiej Kolei Transwersalnej”. Linia kolejowa nie jest zelektryfikowana, kursują na tym obszarze pociągi spalinowe (diesel). W Chyrowie funkcjonuje całodobowy dworzec kolejowy, przy którym znajduje się dworzec autobusowy.

Kolejowe przejście graniczne:

Krościenko – Chyrów, otwarte w 1994 roku dla międzynarodowego ruchu osobowego. Kontrolę graniczną podróżnych oraz pociągów dokonuje się wewnątrz składów pociągów międzynarodowych. Odprawa celna odbywa się w gmachu dworca kolejowego.

W ciągu doby odprawiane są 2 pary pociągów międzynarodowych relacji: Jasło – Chyrów – Jasło (do Polski jak poinformował Dorszu, połączenie to nie jest już aktualne)

oraz kilka pociągów w kierunku Sambora (pociągi osobowe). Przejście graniczne czynne jest przez całą dobę.

Międzynarodowe szlaki turystyczne przebiegające przez Chyrów

Ciekawostką jest iż do Chyrowa przez Sanok prowadzą obecnie dwa międzynarodowe turystyczne szlaki:

1. Szlak „Śladami dobrego wojaka Szwejka”,

2. Szlak „Naftowy”.TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Doczu napisał/ła, 21 września, 2012 , 10:22

Połączenie kolejowe Jasło-Chyrów-Jasło nie funkcjonuje od listopada 2010 więc w chwili publikowania artykułu już nie funkcjonowało. Warto by skorygować tę informację.
Pozdrawiam.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
  Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
 • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
 • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
 • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 043
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 79 796
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 74 276
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 671
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 59 930
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 811
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 381
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 111
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 37 852
PRZED PODRÓŻĄ : 32 656
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 112
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 31 788
ZNANI UKRAIŃCY : 29 891
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 127
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 26 933

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi