SAMBOR

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / SAMBOR


streszczenie STRESZCZENIE

Sambor jest położony na lewym brzegu rzeki Dnister (przez miasto przecieka niewielka rzeczka Mluniwka), w obwodzie lwowskim, w rejonie Samborskim. Miasto się znajduje na skrzyżowaniu dróg Lwów- Użgorod oraz Drohobycz – Przemyśl. Powierzchnia miasta 24 km². Centrum miasta (plac miejski) znajduje się na wysokości 305,96 m nad poziomem morza. Lokalizacja geograficzna Sambora jest bardzo dobra, przez niego przechodzą bardzo ważne drogi, jaki łączą Europę Wschodnią a Zachodnią, Północną a Południową. 75 km, na południowy zachód od Lwowa, 50 km. na południowy wschód od Przemyśla. Sambor glowne1

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości 12 marca, 2013, 14:00

Lokalizacja geograficzna Sambora

Sambor jest położony na lewym brzegu rzeki Dnister (przez miasto przecieka niewielka rzeka Mluniwka), w obwodzie lwowskim, w rejonie Samborskim. Miasto się znajduje na skrzyżowaniu dróg Lwów- Użgorod oraz Drohobycz – Przemyśl. Powierzchnia miasta 24 km². Centrum miasta (plac miejski) znajduje się na wysokości 305,96 m nad poziomem morza.  Lokalizacja geograficzna Sambora jest bardzo dobra, przez niego przechodzą bardzo ważne drogi, jaki łączą Europę Wschodnią a Zachodnią, Północną a Południową. 75 km, na południowy zachód od Lwowa, 50 km. na południowy wschód od Przemyśla.

Historia Sambora

Historia miasta sięga daleko w przeszłość. Archeologiczne badania świadczą, że osady tutaj istniały jeszcze w czasy przed n.e. Na wykopaliskach były znaleziono wiele rzymskich monet IV wieku., oraz brązowe siekiery, sierpy, bransoletki, zrobione około IX–VIII wieku p.n.e.

Miasto powstaje na miejscu starożytnej wsi Pogonycz. Założone w 1199 r., jako Sambor. W roku 1241 osada była zniszczona przez tatarów, część mieszkańców przenosi się do wsi Pogonycz, która po jakimś czasie otrzymała nazwę Nowy Sambor. Z roku 1390 stare osiedle nazywa się Starym Samborem lub Starym Miastem – w odróżnieniu od Nowego Sambora. Wkrótce Nowy Sambor zmienia się po prostu na Sambor.

W roku 1375 – miasto staje się stolicą powiatu. W roku 1551 edyktem króla Zygmunta Augusta, w Samborze zaprowadzono każdego czwartku targ.

W wieku XV Sambor jest zamkiem-twierdzą. W roku 1568 – w Samborze już było 127 domów. W latach 1772 – 1918 – Sambor pod panowaniem Habsburgów.

26 lipca 1778r. – przez dekret cesarza Józefa II, Sambor otrzymuje tytuł „Wolnego królewskiego miasta”. Wtedy w mieście powstaje Sąd okręgowy.

Jako powiat Sambor był jednostką administracyjną w okresie I Rzeczypospolitej. Od 1772 w zaborze austriackim. Od 1919 do 1939 polskie miasto powiatowe w II RP. W 1872 r. przez Sambor przechodzi linia kolejowa z Chyrowa do Stryja. W roku 1784 – rozbierane mury obronne.

Dworzec 1939

W 1903 r. Sambor otrzymuje połączenie kolejowe ze Lwowem, a w 1905 r. z Użhorodem.

W Samborze działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II.

Etymologia nazwy miasta Sambór

Jest sporo wersji o pochodzeniu miasta. Oto kilka:

 • badacz historii Dobriański oraz Budzyniowski mniemali że nazwa „Sambor” pochodzi od borów, jakie istniały w tej miejscowości.
 • Stupnicki uważał że nazwa pochodzi od ludu Soborów, podobno kiedyś mieszkający w tym regionie w IV- wieku p.n.e.
 • Ploszczański oraz Petruszewicz twierdzą, że nazwa miasta składa się z dwóch części – sam i bir, które znaczą Sobór, czyli (zebranie). Wysnuli konkluzję, że z początku miasto było na zebraniu dwóch rzek (Dnistra a Jablińku, w Starym Samborze, które było zniszczone przez mongoło-tatarów).
 • Istnieje przypuszczenie, że miasto mogło otrzymać swoją nazwę od kościelnego święta Soboru (sobór) Św. Marii Panny.
 • Niektórzy polscy badaczy wyprowadzają nazwę „Sambor” od imienia jednego z księcia Gdańskiego Pomorza XIII wieku.
 • Skoryk uważał, że nazwa Sambora, pochodzi od werby-sambirky (drzewa) z czerwonymi gałęziami, która kiedyś w przeszłości była bardzo rozpowszechniona na brzegach Dnistra.
 • Guculiak uważa, że bazując na teorii prabałtosłowiańskiej jedności nazwa powiązana jest z imieniem litewskiego boga zbiorów oraz piwa Sambarisa. 

Symbolika miasta Sambór

Sambór od dawnych czasów miał swój herb, który przechowywa się do dzisiaj – złoty bieżący po zielonej trawie jeleń z prawej strony z strzałą w szyi.

Jest symbolem z jednej strony nieprzechodnich lasów, z innej miłujących pokój narodów, które zawsze przeżywały zagrożenie ataku wroga. Herb istnieje bez zmian prawie 500 lat.

W czasach, kiedy terytorium Ukrainy Zachodniej było pod panowaniem Polski, istniała legenda, że ten herb miastu podarowała królowa Bona, która podczas polowania w Samborskich lasach trafiła w jelenia strzałą. To zdarzenie mogło stać się dopiero po roku 1545, kiedy królowa po opłacie długu stała się właścicielką Sambora. Lecz niektórzy badaczy zaprzeczają tę legendę, uważają, że ten herb musiał istnieć znacznie wcześniej, jeszcze do królowej. Dowodem temu są dawne pieczątki miejskie z roku 1533. Na pieczątce przedstawiono tarczę, na jakiej jest jeleń z przebitą szyją, i napis w języku łacińskim, że to jest pieczątka miasta Sambora.

W czasy cesarstwa Austriackiego, Sambor nie zmienia herbu. Również herb był namalowany na przywileju cesarza Jozefa II, utwierdzającego prawa miasta, od roku 1788.

Nowoczesny herb Sambora był przyjęty 17.04.2003, na sesji Rady miejskiej.

Dworzec PKP oraz PKS

Co zobaczyć w Samborze

Zamek królewski

Zamek zajmował obszerną przestrzeń między Blichem a Nowym Światem, gdzie dziś stoi browar i prochownia. Wały i fosy, zachowane do dzisiaj, wskazują dość wyraźnie, że był obwarowany. Młynówka, płynąca tuż obok i niedaleki Dniestr podnosiły warowność miasta.

Zamek ten sprzedano gminie w skutek dekretu gubernatora. z 16 lutego 1792 r. za złr. 2350. W pierwszych wiekach istnienia miasta stał zamek, prawdopodobnie w centrum miasta, a mianowicie na placu zwanym i dziś jeszcze Starym Placem Zamkowym. W r. 1589 Zygmunt III podarował plac ten miastu, pusty już naówczas, i pozwolił tam budować domy.

 

 

Kościół św. Jana zbudowany w XVI wieku.

Samborski Ratusz z XVII wieku.

Ciekawa jest też cerkiew zbudowana w roku 1737. Przyciąga turystów, bowiem w niej się znajdują relikwie św. Walentyna, patrona wszystkich zakochanych. Są w małej szklanej trumnie w prawym tronie Serca Jezusa.  Lecz wierzących głównie wabi cudotwórcza ikona Samborskiej Marii Panny.

Do Sambora łatwo można dojechać od Lwowa oraz Drohobycza.

Dodatkowe zdjęcia i informacja

http://www.gutman.republika.pl/sambor.htm

http://ukraine.kingdom.kiev.ua/region/13/sambir.php

Jeżeli zauważą Państwo błędy bardzo prosimy o wpisywanie poprawek w komentarzach!TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Andrzej napisał/ła, 9 kwietnia, 2014 , 13:06

W 1991 roku przebywałem w Samboże,byłem importerem sera żółtego do Polski.
Ser był produkowany w Serzawod Sambir
Był wspaniały, nie rówenały mu się sery polskie, zachodnie.
Ale przyszli Kanadyjczycy i było po serze.
Takie wspomnienia z Sambora

zbigniew lichwa napisał/ła, 3 sierpnia, 2014 , 00:51

wygnaniec w roku 1958.jako małolat zajadałem się w tych latach lodami z tego zakładu.i co?ekonomia zawsze zwycieży.

baraniewska napisał/ła, 23 maja, 2015 , 17:43

hmm moj ojciec tez w tym samym czasie wyjechal a Lwowa/ Sambor
moze sie nawet znaliscie,,,

Ania napisał/ła, 8 maja, 2019 , 21:12

Moja Babcia przed wojną uczęszczała do liceum w Samborze. Nieraz wracała wspomnieniami do tamtych miejsc, chociaż nigdy już tam nie wróciła.Mnie w końcu udało się odwiedzić Sambor, w tym roku i to była prawdziwie sentymentalna podróż. Piękne miasto.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Bogumiła Kobeluch napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam . Poszukuje informacji o rodzinie Bocian .
 • Andrzej K napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Andrzej Do Pani Smolnickiej. Moja Mamusia z domu Wilińska, pochodziła z Majdanu. Mamusia miała trzy siostry i czterech braci. Chciałbym…
 • Tadeusz Smolnicki napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Bardzo ciekawy artykuł. Mój dziadek Michał Smolnicki urodził się 1881 w Majdanie.
 • Arek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Chciałbym zawieźć używane meble moim znajomym, bo podobno u nas można kupić niedrogo i w dobrym stanie. Są jakieś…
 • Art napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
  zeszlego lata 2019 przejezdzalismy przez Niemirow w drodze do Lwowa, przejscie Lubaczow/Budomierz. Droga po stronie ukrainskiego od przejscia jakies 2-3…
 • Piotr napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam Mam takie jedno pytanko Wybieramy się w maju na wyprawę quadami na Ukrainę na kilka dni Pytanie me brzmi…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Jak można przewieźć używaną sadzarkę ciągnikową do kartofli wartość ok. 500zł.Jakie są opłaty i dokumenty.


Wuszikaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 148 976
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 70 596
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 58 308
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 56 056
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 51 299
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 42 116
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 39 935
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 36 840
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 34 391
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 29 762
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 27 314
PRZED PODRÓŻĄ : 27 279
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 24 854
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 24 569
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 141

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi