SAMBOR

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości / SAMBOR


streszczenie STRESZCZENIE

Sambor jest położony na lewym brzegu rzeki Dnister (przez miasto przecieka niewielka rzeczka Mluniwka), w obwodzie lwowskim, w rejonie Samborskim. Miasto się znajduje na skrzyżowaniu dróg Lwów- Użgorod oraz Drohobycz – Przemyśl. Powierzchnia miasta 24 km². Centrum miasta (plac miejski) znajduje się na wysokości 305,96 m nad poziomem morza. Lokalizacja geograficzna Sambora jest bardzo wygodna, przez niego przechodzą bardzo ważne drogi, jaki łączą Europę Wschodnią a Zachodnią, Północną a Południową. 75 km, na południowy zachód od Lwowa, 50 km. na południowy wschód od Przemyśla.

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości Marzec 12, 2013, 14:00

Lokalizacja geograficzna Sambora

Sambor jest położony na lewym brzegu rzeki Dnister (przez miasto przecieka niewielka rzeczka Mluniwka), w obwodzie lwowskim, w rejonie Samborskim. Miasto się znajduje na skrzyżowaniu dróg Lwów- Użgorod oraz Drohobycz – Przemyśl. Powierzchnia miasta 24 km². Centrum miasta (plac miejski) znajduje się na wysokości 305,96 m nad poziomem morza.  Lokalizacja geograficzna Sambora jest bardzo wygodna, przez niego przechodzą bardzo ważne drogi, jaki łączą Europę Wschodnią a Zachodnią, Północną a Południową. 75 km, na południowy zachód od Lwowa, 50 km. na południowy wschód od Przemyśla.

1-panorama-sambor

Historia Sambora

Historia miasta sięga daleko w przeszłość. Archeologiczne badania świadczą, że osady tutaj istniały jeszcze w czasy przed n.e. Na wykopaliskach były znaleziono wiele rzymskich monet IV wieku., oraz brązowe siekiery, sierpy, bransoletki, zrobione około IX–VIII wieku p.n.e.

Miasto powstaje na miejscu starożytnej wsi Pogonycz. Założone w 1199 r., jako Sambor. W roku 1241 osada była zniszczona przez tatarów, część mieszkańców przenosi się do wsi Pogonycz, jakie po jakimś czasie otrzymało nazwę Nowy Sambor. Z roku 1390 stare osiedle nazywa się Srarym Samborem lub Starym Miastem – w odróżnieniu od Nowego Sambora. Wkrótce Nowy Sambor nazywa się po prostu Sambor.

W roku 1375 – miasto staje się stolicą powiatu. W roku 1551 edyktem króla Zygmunta Augusta, w Samborze zaprowadzono każdego czwartku targ.

W wieku XV Sambor jest zamkiem-twierdzą. W roku 1568 – w Samborze już było 127 domów. W latach 1772 – 1918 – Sambor pod panowaniem Habsburgów.

26 lipca 1778r. – przez dekret cesarza Józefa II, Sambor otrzymuje tytuł „Wolnego królewskiego miasta”. Wtedy w mieście powstaje Sąd okręgowy.

Jako powiat Sambor był jednostką administracyjną w okresie I Rzeczypospolitej. Od 1772 w zaborze austriackim. Od 1919 do 1939 polskie miasto powiatowe w II RP. W 1872 r. przez Sambor przechodzi linia kolejowa z Chyrowa do Stryja. W roku 1784 – rozbierane mury obronne.

W 1903 r. Sambor otrzymuje połączenie kolejowe ze Lwowem, a w 1905 r. z Użhorodem.

W Samborze działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II.

Etymologia nazwy miasta Sambór

Jest sporo wersji o pochodzeniu miasta. Oto kilka:

–  badacz historii Dobriański oraz Budzyniowski mniemali że nazwa „Sambor” pochodzi od borów, jakie istniały w tej miejscowości.

–  Stupnicki uważał że nazwa pochodzi od ludu Soborów, jacy niby żyli kiedyś w tym regionie w IV- wieku p.n.e.

– Ploszczański oraz Petruszewicz twierdzi, że nazwa miasta składa się z dwóch części – sam i bir, które znaczą Sobór, czyli sobranije (zebranie). Wysnuli konkluzję, że z początku miasto było na sobraniju (zebraniu) dwóch rzek (Dnistra a Jablińku, w Starym Samborze, które było zniszczone przez mongoło-tatarów).

Istnieje przypuszczenie, że miasto mogło otrzymać swoją nazwę  od kościelnego święta Soboru (sobór) Św. Marii Panny.

Niektórzy polscy badaczy wyprowadzają nazwę „Sambor” od imienia jednego z kniazia Gdańskiego Pomorza XIII wieku.

A Skoryk uważał, że nazwa Sambora, pochodzi od werby-sambirky (drzewa) z czerwonymi gałęziami, która kiedyś w przeszłości była bardzo rozpowszechniona na brzegach Dnistra.

O. Guculiak uważa, że wyprowadza z teorii prabałtosłowiańskiej jedności nazwa powiązana jest z imieniem litewskiego boga zbiorów oraz piwa Sambarisa.

 

Symbolika miasta Sambór

Sambor od dawnych czasów miał swój herb, który przechowywa się do dzisiaj – złoty bieżący po zielonej trawie jeleń z prawej strony z strzałą w szyi.

1-sambor-godlo

Jest symbolem z jednej strony nieprzechodnich lasów, z innej miłujących pokój narodów, które zawsze przeżywały zagrożenie ataku wroga. Herb istnieje bez zmian prawie 500 lat.

W czasach, kiedy terytorium Ukrainy Zachodniej było pod panowaniem Polski, istniała legenda, że ten herb miastu podarowała królowa Bona, która podczas polowania w Samborskich liasach trafiła w jelenia strzałą. To zdarzenie mogło stać się dopiero po roku 1545, kiedy królowa po opłacie długu stała się właścicielką Sambora. Lecz niektórzy badaczy zaprzeczają tę legendę, uważają, że ten herb musiał istnieć znacznie wcześniej, jeszcze do

królowej. Dowodem temu są starodawne pieczątki miejskie z roku 1533. Na pieczątce przedstawiono tarczę, na jakiej jest jeleń z przebitą szyją, i napis w języku łacińskim, że to jest pieczątka miasta Sambora.

W czasy cesarstwa Austriackiego, Sambor nie zmienia herbu. Również herb był namalowany na przywileju cesarza Josef II, utwierdzającego prawa miasta, od roku 1788.

Nowoczesny herb Sambora był przyjęty 17.04.2003, na sesji Rady miejskiej.

7-sambor-dworzec

Dworzec PKP oraz PKS

Zabytki w Samborze

Zamek królewski

Zamek zajmował obszerną przestrzeń między Blichem a Nowym Światem, gdzie dziś stoi browar i prochownia. Wały i fosy, zachowane do dzisiaj, wskazują dość wyraźnie, że był obwarowany. Młynówka, płynąca tuż obok i niedaleki Dniestr podnosiły warowność miasta.

Zamek ten sprzedano gminie w skutek dekretu gubernatora. z 16 lutego 1792 r. za złr. 2350. W pierwszych wiekach istnienia miasta stał zamek, prawdopodobnie w mieście samem a mianowicie na placu zwanym i dziś jeszcze Starym Placem Zamkowym. W r. 1589 darował Zygmunt III plac ten, pusty już naówczas, miastu i pozwolił tam budować domy.

http://www.gutman.republika.pl/sambor.htm

http://ukraine.kingdom.kiev.ua/region/13/sambir.php

Sambor odróżnia się między innymi miastami, ma jakoś magiczna atmosferę która działa miasto nie podobnym do innych.

Jest sporo architektonicznych oraz kulturalnych pomników. Tutaj jest sala organowa. Lokalizowana jest w poprzednim kościele Bernardyńskim św. Stanisława.   Koncert odbywają się każdej soboty.

Kościół św. Jana Wybitny pomnik architektoniczny . Kościół był zbudowany w XVI wieku.

sambor-kosciol-sw-jana

Samborski Ratusz należy do budownictwa XVII wieku.

6-sambor-ratusz

Też mamy tutaj jeszcze jeden bardzo ciekawy zabytek: cerkiew zbudowana w roku 1737. Przyciąga turystów, bowiem w niej się znajdują relikwie św. Walentyna, patrona wszystkich zakochanych. One są w małym szklanym trumnie w prawym tronie Serca Jezusa.  Lecz wierzących głównie wabi cudotwórcza ikona Samborskiej Marii Panny. Mówią że ikona leczy od różnych chorób. Mówi się że w tej cerkwi jest jeszcze jedna relikwia – gwóźdź z  Krzyża Pańskiego.

9-sambor_cerkiew .

PS Do Sambora łatwo można dojechać od Lwowa oraz Drohobycza.

 

Jeżeli zauważą Państwo błędy bardzo prosimy o wpisywanie poprawek w komentarzach!TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Andrzej napisał/ła, Kwiecień 9, 2014 , 13:06

W 1991 roku przebywałem w Samboże,byłem importerem sera żółtego do Polski.
Ser był produkowany w Serzawod Sambir
Był wspaniały, nie rówenały mu się sery polskie, zachodnie.
Ale przyszli Kanadyjczycy i było po serze.
Takie wspomnienia z Sambora

zbigniew lichwa napisał/ła, Sierpień 3, 2014 , 00:51

wygnaniec w roku 1958.jako małolat zajadałem się w tych latach lodami z tego zakładu.i co?ekonomia zawsze zwycieży.

baraniewska napisał/ła, Maj 23, 2015 , 17:43

hmm moj ojciec tez w tym samym czasie wyjechal a Lwowa/ Sambor
moze sie nawet znaliscie,,,

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze
WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 130 022
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 56 583
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 51 519
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 41 548
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 39 310
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 34 222
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 34 120
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 32 905
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 32 486
PRZED PODRÓŻĄ : 25 123
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 24 812
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 24 053
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 23 856
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 22 705
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 20 480

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi