HRYWNA UKRAIŃSKA

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Historia / HRYWNA UKRAIŃSKA


streszczenie STRESZCZENIE

Hrywna (ukr. Гривня), jest oficjalną walutą Ukrainy. Weszła do obiegu w 1996 roku, zastepując „karbowańca” (ukr. Карбованець). Jej nazwa pochodzi od średniowiecznej miary srebra – „grzywny”. Na corocznym posiedzeniu komisji w dniu estetyki MFW w 2008 roku, hrywna ukraińska uznana została za najpiękniejszą walutę na Świecie. Wówczas eksperci oceniali około 50 najpopularniejszych walut Świata. Drugie miejsce podczas konkursu zajął – dolar australijski, natomiast trzecie – euro. Symbolem hrywny jest cyryliczna, podwójnie przekreślona, kursywna litera „г” - ₴. banknot Hrywnia

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Historia 18 lutego, 2011, 13:23

Hrywna (ukr. Гривня) posiada kod walutowy wg ISO 4217: UAH (skrót ukraiński: грн). Symbolem hrywny w standardzie Unicode: U+20B4 – jest cyryliczna, podwójnie przekreślona kursywna litera „г” – .

Ukraiński pieniądz posiada zarówno banknoty, jak i monety (bilon) – jedna ukraińska hrywna jest równa stu kopijkam (ukr. Копійка). Narodowy Bank Ukrainy emituje:

  • banknoty: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 ₴, 1000 ,
  • drobne monety (Копійка – skrót ukraiński: коп.): 1 коп., 2 коп., 5 коп., 10 коп., 25 коп.,50 коп. Z 2020 roku są już nie wykożystywane (zostają 10 i 50 коп.)
  • hrywnie w monetach: 1 (seryjne), 2, 5 ( seryjne i okazjonalnie), 10. W 2018 roku i później dodano nowe seryjne monety 1, 2, 5, 10 ₴.  

Hrywna weszła do obiegu w 1996 roku w związku z reformami ekonomicznymi. Banknoty były dwukrotnie zmieniane / modernizowane, pod względem jakościowym i estetycznym.

W obiegu jest pięć wzorów banknotów:

1.      Emisja 1992-1994 – typowe poradzieckie wzornictwo, z centralnie umieszczoną postacią, wyemitowano banknoty o nominale: 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100(banknoty z tej emisji wychodzą z obiegu oraz są rzadko spotykane);

2.      Emisja 1994-1997 – poradzieckie wzornictwo z postacią umieszczoną z boku, wyemitowano banknoty o nominale: 1, 2, 5, 10 oraz 20 (banknoty z tej emisji wychodzą z obiegu);

3.      Emisja 2000-2001 – wzór został lekko zmieniony, zmieniono głównie rozmieszczenie napisów, wyemitowano banknoty o nominale: 2, 5, 10, 20 oraz  200₴;

4.      Emisja 2003-2006 – współczesne wzornictwo, zmienione wizerunki postaci, bardziej jednolita kolorystyka poszczególnych banknotów, wyemitowano banknoty o nominale: 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100₴;

5.      Emisja 2006 – całkowicie zmienione wzornictwo;

6.      Emisja 2007 – wyemitowano nowe banknoty o nominale: 200oraz 500.

Do 1 stycznia 2010 roku w obiegu występują tylko emisje 2003-2006 oraz emisje od 2006 roku. Pozostałe pankonty straciły ważność oraz są sukcesywnie usuwane z obiegu.

 

Ciekawostką jest obecność symboliki masońskiej na banknocie 500 UAH. Widnieje na nim „Oko opatrzności / wszystkowidzące oko” (ukr. Всевидяче Око), symbol oka otoczonego przez promienie światła, zamknięte w trójkącie. Podobna piramida z Okiem opatrzności widnieje na odwrocie banknotu 1 dolara amerykańskiego (USD). Oko symbolizuje Boga pilnującego ludzi.

 

W ikonografii masońskiej – „Oko”, reprezentuje Boga, a także jest przypomnieniem, że działania masonów są zawsze obserwowane przez Boga, który w wolnomularstwie jest przedstawiany jako – Wielki Architekt Wszechświata.



TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Marzena napisał/ła, 20 lutego, 2013 , 13:27

Witam, posiadam książeczkę oszczędnościową mojego dziadka (obywatel ZSRR) z banku ze Lwowa założoną w październiku 1991 r. Z tego co się orientuję waluta na książeczce to rubel rosyjski. Jak wyglądałoby przeliczenie tego rubla na obecną walutę ukraińską. Czy orientuje się Pan jak wygląda sytuacja odzyskiwania oszczędności ulokowanych w bankach ukraińskich przez obywateli polskich, gdybym chciała się starać o te środki? Dziękuję i pozdrawiam

    Jurij Czerniec napisał/ła, 20 lutego, 2013 , 23:28

    Marzena witam! Wypłaty są okresowe, a okresy wypłat nieznane, ponieważ np. w ubiegłym już roku (przed wyborami) była wypłacana część oszczędności, 1000 hrywni, w przeliczeniu 1 do 1. Poprzednio wypłaty były kilka lat temu.

    Więc moje przypuszczenie, że następna taka wypłata to jakieś wybory na Ukrainie.

    Procedura wygłada trochę skomplikowana dla obcokrajowca, ponieważ, trzeba się zapisać w odpowiednim momencie na taką wypłatę, i kilka razy odwiedzić placówkę odpowiedniego banku, a opdowiedni bank jest wyznaczany w zależności od tego gdzie dana osoba mieszkała.

    Mogę niby pomóc i spróbować pośredniczyć w takiej sprawie, ale raczej to marudny proces, tymbardziej, o ile mi wiadomo, w tym momencie wypłat niema.

Marzena napisał/ła, 21 lutego, 2013 , 12:23

Dziękuję za odpowiedź. Czy może Pan podpowiedzieć gdzie mogłabym się zwrócić o pomoc w celu odzyskania tych pieniędzy. Bądź czy może Pan polecić jakiegoś prawnika/kancelarię prawną która specjalizuje się w podobnych sprawach na Ukrainie.Czy ewentualnie zna Pan kogoś kto starał się odzyskiwać pieniądze w ten sposób i to się udało? Pozdrawiam

    Jurij Czerniec napisał/ła, 11 marca, 2013 , 22:09

    Marzena, w tym momencie trudno coś doradzić, tak znam takich osób, ale są obywatelami Ukrainy, oraz mieszkają tu na miejscu, tak jak pisałem poprzednio są to okresowe wypłaty, raz na bardzo rzadki czas (raczej wygłąda to dla mnie jak przedwyborcza promocja). Myślę że trzeba szukać prawnika we Lwowie, ponieważ książeczka jest stamtąd.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

  • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
    Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
  • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
  • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
  • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
    Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…
  • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
    Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
  • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
  • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
    BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne


WYSZUKAJ

NA STRONIE




INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 161 509
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 80 230
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 75 005
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 61 843
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 60 411
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 57 991
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 44 757
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 39 357
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 38 203
PRZED PODRÓŻĄ : 32 959
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 309
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 067
ZNANI UKRAIŃCY : 30 162
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 27 455
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 27 156

Ranking artykułów





Przejdź do paska narzędzi