BUSZA : PARK HISTORYCZNO-KULTUROWY

Autor: Artur Ziaja


NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Historia, Miejscowości / BUSZA : PARK HISTORYCZNO-KULTUROWY


streszczenie STRESZCZENIE

Busza to miejscowość, która przeszła bogatą, intrygującą, powikłaną historię, zachowały się tu ciekawe relikty przeszłości. Na terenie Buszy jest park historyczno-kulturowy, na terenie którego znajduje się ocalała baszta warowni, rzeźby neopogańskie, piękny cmentarz kozacki, skalny monastyr ... 07 Wejscie na teren parku historyczno kulturowego w Buszy

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Historia, Miejscowości 21 września, 2012, 13:22

Autor: Artur Ziaja

Gdzie leży Busza?

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Mohylowem Podolskim a Jampolem – na południowo – zachodnich rubieżach „Winniczyny” – leży wieś o dźwięcznej nazwie Busza. Usytuowana  w podolskim jarze, u zbiegu dwóch rzek (Buszy i Murafy), może służyć za przykład ucieleśnienia mitu o „zielonej Ukrainie”. Piękno przyrody nie jest jednakże jedynym jej atutem. Busza ma coś jeszcze do zaoferowania: bogatą, intrygującą, powikłaną historię oraz jej materialne relikty.

Zjazd z głównej drogi do parku historyczno – kulturowego w Buszy. Na pierwszym planie mój rower.

Rys historyczny Buszy

Na przełomie 16 i 17 wieku podolskim Naddniestrzem władał Jan Zamojski – hetman wielki koronny oraz jego syn Tomasz – wojewoda podolski. Już za życia tego pierwszego, na wzniesieniu, w widłach Murafy i Buszy wzniesiono obronny zamek, który stopniowo rozbudowywany ostatecznie przybrał charakter solidnego i dużego dzieła obronnego wyposażonego w sześć baszt, z których każda posiadała loch z zapasem prochu oraz podziemne pasaże łączące ją z pozostałymi fragmentami zamku. Mury zamku i baszty zostały zbudowane według najnowszych kanonów ówczesnej sztuki fortyfikacji i architektury militarnej. Francuski inżynier fortyfikujący w XVII w. Ukrainę kresy Rzeczpospolitej – De Beauplan wysoko oceniał walory militarne Buszy, a stacjonujący w zamku oficerowie polskiej załogi porównywali go do twierdzy w pobliskim Kamieńcu Podolskim. Wokół zamku szybko wyrosła osada, która z początkiem XVII w. uzyskała status miasta. W 1629 r. Buszę miało zamieszkiwać ok. 2000 ludzi, co czyniło ją jednym z większych grodów naddniestrzańskiej Bracławszczyzny.


Rzeka Murafa i jar Murafy, w którym leży wioska Busza.

Starcia między wojskiem polskim a turecko-tatarskim

W 1617 r. nieopodal Buszy doszło do intensywnych starć pomiędzy wojskiem polskim pod wodzą hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego a turecko – tatarskimi czambułami z Iskanderem – Paszą. Walki zakończyły się podpisaniem w Buszy pokoju między skonfliktowanymi stronami, który odwlekł o 3 lata ostateczną konfrontację zakończoną dla Polski klęską pod Cecorą oraz śmiercią dzielnego hetmana w leżącej niedaleko –  po mołdawskiej stronie Dniestru – Bieriezowce.

Zniszenie miasta i zamku w Buszy

W 1648 r., zaraz na początku Powstania Chmielnickiego, wojska powstańcze opanowały zamek, który pod władzą nowych właścicieli stał się nadgraniczną stanicą kozackiego pułku bracławskiego. Później – w trakcie Powstania Chmielnickiego – pod murami Buszy niejednokrotnie dochodziło do utarczek polsko – kozackich, które znalazły swój wielki i dramatyczny finał  listopadzie 1654 r., kiedy to załoga kozacka zamku została otoczona przez armię polską dowodzoną przez Stefana Czarnieckiego. Po krótkotrwałym oblężeniu warownia padła, jednakże w ostatniej chwili, żona kozackiego sotnika – dowódcy zamku – zdołała podpalić lont prowadzący do zapasów prochu, wysadzając w powietrze większą część zamku, całą załogę oraz sporą liczbę oblegających zamek żołnierzy. Warto nadmienić, iż niecałe 20 lat później analogiczna w dużym stopniu sytuacja będzie miała miejsce w warowni kamienieckiej. Pałający furią i żądzą zemsty Polacy dopuścili się rzezi na mieszkańcach miasta pozbawiając życia ok. 1600 ludzi. Wypadki w Buszy z roku 1654 odbiły się szerokim echem wśród współczesnych. Opisał je Wespazjan Kochowski jak również w późniejszym okresie ukraiński pisarz Michał Starycki w powieści historycznej „Obrona Buszy”. Rok 1654 okazał się być przełomowym w dziejach Buszy. Po zniszczeniach wojennych miasto i zamek nie podniosły się już nigdy z ruin i upadku.

Park historyczno – kulturowy w Buszy

Wejście na teren parku historyczno – kulturowego w Buszy

W roku 2000 rząd Ukrainy utworzył na terenie Buszy park historyczno – kulturowy. Najcenniejszym jego zabytkiem jest jedna ocalała baszta (z sześciu pierwotnych) buszańskiej warowni.

Ocalała baszta buszańskiej warowni w otoczeniu rzeźb neopogańskich.

Prócz niej park obejmuje kilka stanowisk archeologicznych (w tym kultury trypolskiej), lapidarium rzeźb o motywach neopogańskich, skalny monastyr wykorzystywany w celach kultowych już w okresie przed chrystianizacją Rusi, oraz kozacki cmentarz – jedna z najpiękniejszych nekropolii jakie kiedykolwiek miałem okazję oglądać.

Cmentarz kozacki


Teren parku historyczno – kulturowego w Buszy. Na pierwszym planie rzeźby neopogańskie, w tle pawilon z ekspozycją archeologiczną.

Monastyr skalny w Buszy.

Plan Parku historyczno – kulturowego w Buszy

Każdemu kto zapuści się „w step szeroki” na głębokie Podole rekomenduję gorąco Buszę, jako jedno z tych miejsc, o którym się mówi, że mają swój genius loci.



TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

  • Małgorzata napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
    Mój pra pra pra dziadek urodził się w Niemirowie w 1865 r. Rodzina Jego matki ( Lechańska Rozalia) z tamtąd…
  • Valentina napisał w KRZEMIENIEC : MIASTO RODZINNE JULIUSZA SŁOWACKIEGO :
    Hi, how can I get information about the towns in Kremenets by 1920th? I want to know about m'y roots.…
  • Pan Prozak napisał w SAMBOR :
    Tak. To było kiedyś pięknie miasto! No to co zrobili z domem sokoła w czasie sowieckich to jak byś miałi…
  • Wojciech Zaleszczak napisał w FREDROWSKIE RUDKI I BEŃKOWA WISZNIA :
    Mój dziadek Adam Zaleszczak ur.1919 pochodził z Rudek Fredrowskich. Może ktoś coś?
  • tacjanna napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Księgi są w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu, ale trudno dostępne. Są za to dostępne w internecie skany metryk greckokatolickich z…
  • Ania B napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
    Witaj Marcinie, moja Babcia Helena z domu Pachla, miała siostre Karolinę i z moim dziadkiem Kazimierzem Koziol mieszkali w miejscowości…
  • Ew napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
    Witam, moja babcia nazywała się Józefa Pasiniewicz (z domu Ważna) w Polsce osiedlili się wraz z dziadkiem Stanisławem Pasiniewicz najpierw…


WYSZUKAJ

NA STRONIE




INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 163 599
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 81 595
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 77 524
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 62 289
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 62 064
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 58 498
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 45 924
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 40 270
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 39 517
PRZED PODRÓŻĄ : 33 766
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 32 892
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 32 833
ZNANI UKRAIŃCY : 30 923
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 28 925
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 28 523

Ranking artykułów





Przejdź do paska narzędzi