UKRAIŃSKIE PIWO

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Polecane / UKRAIŃSKIE PIWO


streszczenie STRESZCZENIE

Każdy naród w Europie, a szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej potrafi warzyć piwo, posiada własne browary, własne gatunki tego szlachetnego, złocistego trunku o bursztynowej barwie ! Również Ukraińcy przez wieki nauczyli się warzyć doskonałe, pyszne i chmielowe piwo ! Nasz dzisiejszy artykuł – poświęcimy właśnie temu boskiemu napoju, który każdy świadomy europejczyk – uważa za nieodłączną część swej kultury i historii. A zatem bądźcie z nami, a My przeprowadzimy Was przez nieznany świat ukraińskiego piwa !!! PIWO UKRAINY

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Polecane 14 czerwca, 2011, 10:00

Często słyszę od kolegów z Polski:

 

… ”Stary, a jakie Wy piwo macie na Ukrainie ???”, lub ”Czy macie jakieś inne piwo ? Nie takie jak u Nas ? Inne ???” …

Odpowiadam wtedy, że na Ukrainie jest ogrom piwa, dziesiątki marek, które w dzisiejszych czasach jak „grzyby po deszczu rosną” ! Że mamy piwo: ciemne, jasne, mętne, niepasteryzowane, białe, czarne, miodowe, słodkie, gorzkawe, …. i wiele innych, nie licząc te z różnymi dodatkami smakowymi !

A więc dla przybliżenia ogółu obrazu / sytuacji na rynku piwa ukraińskiego – podzielę ten artykuł na części. Na segmenty. Najpierw przetoczymy największych producentów piwa na Ukrainie i najbardziej znane marki, a później pozostałe. Ponieważ sam nie jestem w stanie przeliczyć wszystkich marek piw, zwłaszcza tych regionalnych, których zasięg na rynku ogranicza się jednym regionem.  A zatem:

 

ОБОЛОНЬ / (pol. Oboloń):

Największy producent piwa ukraińskiego na Świecie. Narodowy, ogólnokrajowy koncern piwowarski. Posiada jeden ogromny zakład w Kijowie. Piwo eksportują w USA, Kanadę i inne kraje gdzie jest duża i liczebna diaspora ukraińska !!!

Są różne gatunki tego piwa: jasne, lager, premium, soborne, oksamitne (pol.jedwabne), żywe, niepasteryzowane, białe, mocne … oraz bezalkoholowe !!!

ЛЬВІВСЬКЕ / (pol. Lwowskie lub Lvivśke):

Najstarsze piwo Ukrainy ! Pierwszy ukraiński browar, posiadający najstarszą historię, która sięga XVIII wieku (1715 rok) ! Pyszne piwo, które każdy Polak zna. Eksportuje się zagranicę dużymi partiami.

Gatunki tego pięknego trunku to: jasne, premium, 1715, żywe, mocne, ciemne … oraz bezalkoholowe !!!

 

СЛАВУТИЧ / (pol. Slawutycz):

Narodowy koncern piwowarski – ponadregionalny ! Duże partie piwa rozprowadzane po całym kraju. Znane w każdym Ukraińskim regionie !

Gatunki to: jasne, premium, mocne, niepasteryzowane … oraz bezalkoholowe !

 

ЧЕРНІГІВСЬКЕ / (pol. Czernihowskie lub Czernigiwske):

Duży koncern ponadregionalny, który zna każdy Ukrainiec ! Ciekawostką jest fakt, iż bokserzy Bracia Kliczko, są akcjonariuszami i założycielami tego browaru !!!

Gatunki: jasne, premium, mocne, ciemne, miodowe, białe „niefiltrowane”, białe-miodowe „biały miód”, białe-ciemne „biała noc”, … oraz bezalkoholowe !!!

 

САРМАТ / (pol. Sarmat):

Piwo regionalne, posiadające również zasięg krajowy. Browar Doniecki ! Tam też jest najbardziej rozpowszechnione. Posiada wiele gatunków na rynku lokalnym, zaś kilka w obiegu ogólnokrajowym !

Gatunki: jasne, premium, ciemne, mocne !

 

РОГАНЬ / (pol. Rogań):

Piwo regionalne, które podobnie jak Sarmat, posiada zasięg krajowy. Browar regionu Charkowskiego – tam też gatunków tego piwa jest więcej !

Gatunki: jasne, premium, mocne oraz bezalkoholowe !

 

ЯНТАР / (pol. Jantar czyli „Bursztyn”):

Regionalne południowo-ukraińskie piwo. Pochodzi z regionu czarnomorskiego, tam jest bardzo popularne. W obiegu krajowy nie wykazuje dużej masowości !

Gatunki: jasne, mocne, premium !

 

РАДОМИШЛЬ / (pol. Radomyszl):

Regionalny browar – nie posiada dużego zasięgu – rzadko spotykany !

Gatunki: pilsen, jasne, premium !

 

МИКУЛИНЕЦЬКЕ / (pol. Mykulynećke):

Browar regionalny, ostatnio bardzo popularny ! Odznacza się bardzo wysoką jakością piwa !!! Nabiera obroty oraz wprowadza różne gatunki piwa!

Gatunki: pszeniczne, trojan, 900, miodowe, jasne, premium, ciemne, „ciernowe pole”, mikulin i inne !!!

 

ПЕРША ПРИВАТНА БРОВАРНЯ / (pol. Persza Prywatna Browarnia lub Pierwszy Prywatny Browar):

Młody, lwowski, prężnie rozwijający się koncern piwowarski, który ostatnio podbija rynek piwa na Zachodniej Ukrainie !!! Jego tradycje piwowarskie, podobnie jak Lwowskiego Browaru, sięgają XVIII wieku – wtedy wówczas powstawało wiele prywatnych manufaktur piwowarskich. Obecnie wprowadził na rynek „ogrom” gatunków, typów i marek piwa, które działają pod jednym logo i sztandarem !

Wśród nich najpopularniejszymi są takie gatunki jak: Stare Misto, Avtorskie, Alternatyvne, Korona, platinum, czarne, lager, jasne, nacjonalne, mocne … bezalkoholowe i inne !!!

INNE PIWA / MARKI PIW / GATUNKI PIW:

Istnieje też wiele innych marek, gatunków i rodzajów piw ukraińskich. Sporadycznie pojawiają się na rynku ukraińskim i żywiołowo się rozwijają! Są to piwa mocne, tanie, jasne, drogie, niskobudżetowe … w sumie jak w każdym kraju ! Przetoczę kilka z nich, są to takie piwa jak:

Hike, Desant (ukr. Десант), Chmielne (ukr. Хмільне), Berdyczowskie (ukr. Бердичівське), Pszeniczny Etalon (ukr. Пшеничне Еталон) …. oraz wiele, wiele, wiele innych piw !

 

Oczywiście pominąłem wszystkie międzynarodowe piwa i koncerny piwne, które są na rynkach wszystkich krajów świata. Wszyscy znają te marki i myślę, że nie trzeba je wymieniać. Sądzę, że ten artykuł będzie bardzo pomocny dla wszystkich miłośników piwa, który chcą się wybrać na Nieznaną Ukrainę i tam przy okazji delektować się tym boskim trunkiem !

Jednocześnie przypominamy, że piwo jak każdy napój alkoholowy należy pić z głową i umiarem.

Zachęcam wszystkich do spróbowania wyżej wymienionych piw oraz do komentowania swych spostrzeżeń w komentarzach ! Pozdrawiam wszystkich serdecznie w imieniu naszego twórczego kolektywu !TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

mai napisał/ła, 14 czerwca, 2011 , 21:40

Super temat i faktycznie dość obszerna dysertacja jest tu potrzebna 🙂
Przez te zdjęcia, aż zatęskniłam za moim faworytem – czernihowskim piwem Białe 🙂

PS. Przy temacie piwa mogłoby się też pojawić kilka słów o słynnym kwasie!

  Jurij napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 12:16

  Ciekawie czy ktoś opracował dysertację na ten temat, uzyskał tytuł doktora nauk żywieniowych;)
  Przy okazji będę pamiętać o Białym;) Masz jakieś jeszcze ulubione?
  Przypuszczam, że można go kupić w polskich hipermarketach lub sklepach piwnych. Obolon na 100% sprzedają.

Artur Czernych napisał/ła, 15 czerwca, 2011 , 19:58

🙂 Faktycznie ! Czernihowskie piwko jest wyśmienite – a właściwie to cała seria białych piw: białe, biała noc i biały miód ! 🙂 A co do ukraińskiego kwasu chlebowego, to możliwie napiszemy jakiś artykuł ! Pozdrawiam serdecznie i zachęcem do spróbowania wszystkich „Piw Nieznanej Ukrainy” 🙂

mai napisał/ła, 27 czerwca, 2011 , 21:26

Widzę pojawił się na rynku nowy produkt – bo jeszcze nie widziałam białego miodu – koniecznie spróbuje jak będę następnym razem w UA!

  Jurij napisał/ła, 14 lipca, 2011 , 10:31

  @mai: Przyznam się szczerze, że tego produktu też nie próbowałem. Koniecznie zdegustuję. A białe oczywiście!

mai napisał/ła, 27 czerwca, 2011 , 21:27

@Jurij: Jak będziesz jechał to koniecznie Białe!

Z Ukrainy napisał/ła, 14 grudnia, 2012 , 14:38

Gratulacje ze strony Ukrainy!
Z góry przepraszam za niską tekstu umiejętności – tłumacz Google pomogło 🙂
Tak blisko do sprawy.
  Na Ukrainie, niedawno zyskał dużą popularność z piwem Mikulinetsky z prawdziwie „żywego” smaku, mimo że prawdziwy Garman przyjść do smaku prawie wszystkie jej formy, chociaż koszt piwa jest o 20% droższe niż Obolon Lwowie itp. .
Ale prawdziwi koneserzy smaku warto zwrócić uwagę na Lwów „Porter” naprawdę ciemnym, bardzo smaczne, ale zbyt silny piwo!
Dobry smak piwo bezalkoholowe marki Baltika prezentowane (Rosja).
Jednakże, jeśli znajdziesz piwo Sangushko które jest produkowane w bardzo małych ilościach, i jest sprzedawany głównie w dużych ilościach, a potem ludzkości smaku nigdy nie zapomnę!

max napisał/ła, 10 sierpnia, 2013 , 13:49

Przekrojowy artykuł – pewnie wymagało trochę pracy – dodałbym jeszcze Kaluskie Eksportowe – taaak pisane po polsku! … wyśmienite piwo acz nie tanie.

Zasygnalizowałbym tutaj błąd artykułu powielany z etykiety!
Piwo 1715 nie jest najstarszym piwem ukraińskim a na Ukrainie!!! Dlaczego? Ano dlatego, że tymi browarnikami w 1715 roku byli polscy zakonnicy, zaś sam Lwów był Koronie.

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Artur napisał w Gdzie znaleźć znaczki pocztowe Ruski wojenny okręt … ? :
  Po wielu latach nieobecności na stronie, pozdrawiam Pana, Panie Jurku!!! SLAVA UKRAINI! SLAVA HIEROJAM! PRZECZ Z ROSYJSKĄ BARBARIĄ!!!!! Artur Ziaja…
 • Marcin C napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam, mój dziadek Wacław Rybotycki mieszkał w Malmanstal. Ożenił się z Karoliną z domu Pachla. Szukam informacji o przodkach. Wie…
 • Bogdan Luklinski / Spine Specialist napisał w BORYSŁAW : MIASTO NAD ZŁOŻAMI ROPY NAFTOWEJ :
  BORYSLAW - MOJA MAMA/ OJCIEC pochodzili z Boryslawia..znam / bylem,b.ladne
 • Tomasz B napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam moja Babcia Stefania Walter żona Juliana Waltera z domu Wilińska mieszkała we wsi Majdan następnie w Zielonej Górze później…
 • Tomasz B napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Witam moja Babcia pochodzi ze wsi Majdan ,nazywała się Stefania Walter z domu Wilińska mąż Julian Walter. Bardzo proszę o…
 • Monika napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
  My great-grandfather, Kazimierz Wiliński, was born in Niemirów in 1866. He studied medicine in Odessa, became a doctor, and lived…
 • Franciszek Turecki napisał w TURKA : STOLICA ZIEMI BOJKOWSKIEJ :
  Turka - miasto, podobno nazwano od Turecki nazwisko mojego przodka. Ród Tureckich pieczętuje się dwojako: 1) to Tureccy herbu Starykoń…


Wuszukaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 153 518
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 75 753
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 64 893
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 60 469
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 56 593
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 52 664
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 40 492
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 37 804
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 36 217
PRZED PODRÓŻĄ : 31 257
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 29 763
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 29 446
ZNANI UKRAIŃCY : 27 165
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 25 833
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 25 068

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi