LOTNISKA ZACHODNIEJ UKRAINY

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Transport / LOTNISKA ZACHODNIEJ UKRAINY


streszczenie STRESZCZENIE

Porty lotnicze leżące na Zachodniej Ukrainie, a także położone w Polsce i Białorusi, mogą pełnić funkcję zaplecza technicznego obsługującego osoby mieszkające oraz odwiedzające obszar Ukrainy, a w szczególności turystów przyjeżdżających z daleka. Nieodmiennie taką funkcję pełnią porty lotnicze: we Lwowie, Użhorodzie, Iwano-Frankowsku, Równym, Tarnopolu (na Ukrainie), Okęcie w Warszawie, Balice w Krakowie (w Polsce) oraz w Brześciu (na Białorusi). Wszystkie wymienione miejscowości są połączone gęstą siecią kolejową oraz drogową z obszarem Ukrainy, co daje duże ułatwienia dla ruchu turystycznego. Obecnie sytuacja na rynku usług lotniczych na Ukrainie - polepszyła się wraz z wejściem na rynek ukraiński tanich przewoźników lotniczych takich jak WizzAir oraz Lufthansa, w wyniku czego spadły koszty podróży i zwiększyła się dostępność usług lotniczych. Lotniska Zachodniej Ukrainy ico

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Transport 15 marca, 2011, 10:00

Porty lotnicze leżące na Zachodniej Ukrainie, a także położone w Polsce i Białorusi, mogą pełnić funkcję zaplecza technicznego obsługującego osoby mieszkające oraz odwiedzające obszar Ukrainy, a w szczególności turystów przyjeżdżających z daleka. Nieodmiennie taką funkcję pełnią porty lotnicze: we Lwowie, Użhorodzie, Iwano-Frankowsku, Równym, Tarnopolu (na Ukrainie), Okęcie w Warszawie, Balice w Krakowie (w Polsce) oraz w Brześciu (na Białorusi). Wszystkie wymienione miejscowości są połączone gęstą siecią kolejową oraz drogową z obszarem Ukrainy, co daje duże ułatwienia dla ruchu turystycznego.

Na przykład: w pobliskim województwie Podkarpackim w Polsce, bezpośrednio na obszarze polsko-ukraińskiej strefy przygranicznej zlokalizowany jest Port lotniczy Rzeszów – Jasionka. Dawniej wojskowe, a obecnie cywilne lotnisko, posiada asfaltobetonowy pas startowy o długości 3 200 m., co daje możliwość przyjmowania samolotów dowolnej wielkości i klasy.

Ciekawostką jest fakt, iż w Polsce jedynie Port lotniczy Warszawa – Okęcie im. Fryderyka Chopina posiada dłuższy pas startowy (3 690 m). W 2009 roku w Jasionce zostało obsłużonych 380 000 pasażerów, co daje zaledwie 1,37% od ogółu obsłużonych pasażerów lotniczych w Polsce. Istotną barierą w rozwoju lotniska był brak dużego terminalu, co powodowało duże ograniczenia w natężeniu ruchu lotniczego. We wrześniu 2006 roku rozpoczęto pracę nad nowym terminalem.

Międzynarodowy port lotniczy Lwów, jest największym lotniskiem Zachodniej Ukrainy.

Jest to cywilno-wojskowe lotnisko z asfaltobetonowym pasem startowym o długości 2 510 m. W 2009 roku zostało obsłużonych około 190 000 pasażerów. Dla zwiększenia ilości przyjmowanych pasażerów od 2007 roku prowadzona jest budowa nowego terminalu oraz kapitalny remont starego. Dodatkowo prowadzone są prace mające na celu przebudowę pasa startowego.

 

Inne porty lotnicze położone na Zachodniej Ukrainie posiadają znikome udziały w liczbie obsłużonych pasażerów. Niektóre, na przykład Międzynarodowy Port Lotniczy w Równym, prowadzą działalność w zakresie serwisu, remontu oraz przeładunku towarów. Natomiast na terytorium Białorusi, w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskiego Wołynia, położony jest Port Lotniczy Brześć.

Planowane jest utworzenie nowych portów lotniczych poprzez przebudowanie już istniejących lotnisk wojskowych i sportowych. W Rzeczpospolitej Polskiej, decyzją władz lokalnych przy poparciu Komisji Europejskiej lotnisko sportowe w Świdniku (Lubelszczyzna) zostanie przebudowane w pasażerski Port Lotniczy Lublin-Świdnik do celów obsługi aglomeracji Lublina. Natomiast na Zachodniej Ukrainie, planowane jest przebudowanie dawnych strategicznych lotnisk wojskowych w Łucku i Stryju do celów cywilnych.

Połączenia lotnicze nie odgrywają ważnej roli na obszarze Zachodniej Ukrainy oraz pogranicza polsko-ukraińskiego. Pełnią funkcję zaplecza wspomagającego przemieszczanie się osób mieszkających oraz przyjeżdżających na dany obszar. Najwięcej pasażerów obsługują porty lotnicze położone w Polsce w miastach Warszawa oraz Kraków. Są one największymi lotniskami w regionie i posiadają największą „listę” miast do których odbywają się loty. Dużą rolę w komunikacji międzynarodowej oraz wewnątrz krajowej odgrywają także porty lotnicze w Rzeszowie (Polska), Lwowie, Użhorodzie oraz Iwano-Frankowsku (Ukraina).

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jest obsługiwany przez jednego krajowego oraz dwóch zagranicznych przewoźników. Są nimi: Polskie Linie Lotnicze LOT, Ryanair i Lufthansa.

Obecnie sytuacja na rynku usług lotniczych na Ukrainie – polepszyła się wraz z wejściem na rynek ukraiński tanich przewoźników lotniczych takich jak WizzAir oraz Lufthansa, w wyniku czego spadły koszty podróży i zwiększyła się dostępność usług lotniczych. Wg stanu w 2009 roku na rynku ukraińskich usług lotniczych funkcjonują następujące zagraniczni przewoźnicy: Austrian Airlines, Carpatair, Lot Polish Airlines, Lufthansa, Turkish Airlines, South Airlines, UTair oraz WizzAir. Funkcjonują także ukraińscy przewoźnicy: Aerosvit, DonbassAero, Lugansk Airlines, Lviv Airlines, Ukraine International Airlines oraz Windrose.TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


MOŻESZ ZAMIEŚCIĆ PIEWSZY KOMENTARZ

I ROZPOCZĄĆ CIEKAWĄ DYSKUSJĘ

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Piotr napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam Mam takie jedno pytanko Wybieramy się w maju na wyprawę quadami na Ukrainę na kilka dni Pytanie me brzmi…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Jak można przewieźć używaną sadzarkę ciągnikową do kartofli wartość ok. 500zł.Jakie są opłaty i dokumenty.
 • Nadia napisał w SKELIWKA LUB FELSZTYN :
  Cześć, nazywam się Nadia Śmietanka, wnuczka Józefa Śmietanki Szukam informacji o rodzinie mojego dziadka, erze miasta Felsztyn Polska. Był częścią…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam chcę przewieźć z Polski na Ukrainę używany rowerek dziecięcy jako prezent jakie są przepisy i opłaty.
 • Wiber napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Jadę z żoną do Lwowa swoim samochodem aby zwiedzić to miasto i przywieźć do Polski TANDYR (mini piec szamotowy…
 • Kora napisał w DOJAZD DO TRUSKAWCA :
  Ponawiam pytanie, bo rowniez interesuje mnie dojazd z LOTNISKA we Lwowie do Truskawca a tego brakowalo w powyzszej odpowiedzi.......chyba ze…
 • Krystyna napisał w DROHOBYCZ : WIELOKULTUROWE MIASTO :
  W Drohobyczu przy ul. Truskawieckiej rezyduje Centrum Metodyczne Nauczania Języka Polskiego w gmachu dawnej restauracji pani Cielińskiej ( mojej cioci)…


Wuszikaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 147 714
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 69 518
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 58 099
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 54 867
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 50 838
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 42 059
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 39 002
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 36 771
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 34 275
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 29 230
PRZED PODRÓŻĄ : 27 218
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 27 071
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 24 571
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 24 509
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 083

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi