CZERNIOWCE : SERCE BUKOWINY

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Miejscowości, Polecane / CZERNIOWCE : SERCE BUKOWINY


streszczenie STRESZCZENIE

Czerniowce to niezwykle piękne miasto, mające swój klimat i urok. Zapadło mi w pamięci i chciałbym trochę opowiedzieć o moim pobycie w mieście wielu kultur. Czerniowce to polityczne i kulturalne i religijne centrum Bukowiny, blisko położone do granicy z Mołdawią. Pochodzenie nazwy Czerniowce Nazwa  Czerniowce w innych językach:  ukr. Чернівці,  ros. Черновцы,  jid. טשערנאָוויץ,  rum. Cernăuţi,  orm. Չերնովեց,  niem. Czernowitz / Tschernowitz. […] Czerniowce-zdjecie-glowne

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Miejscowości, Polecane Listopad 2, 2012, 09:44

Czerniowce to niezwykle piękne miasto, mające swój klimat i urok. Zapadło mi w pamięci i chciałbym trochę opowiedzieć o moim pobycie w mieście wielu kultur. Czerniowce to polityczne i kulturalne i religijne centrum Bukowiny, blisko położone do granicy z Mołdawią.

Pochodzenie nazwy Czerniowce

Nazwa  Czerniowce w innych językach:  ukr. Чернівці,  ros. Черновцы,  jid. טשערנאָוויץ,  rum. Cernăuţi,  orm. Չերնովեց,  niem. Czernowitz / Tschernowitz. Nazwa pochodzi od twierdzy, która jest wypominana w kronikach jako Czern na rzece Prut. Miasto jest bardzo stare, istnienie osady w XII wieku potwierdzają wykopaliska, a pierwsze wzmianki historyczne pochodzą z 1408 roku. Datę tę w mieście obchodzi się w październiku świętowaniem dni miasta – w tym roku (2012) 6 i 7 października. Tak się złożyło że miałem służbowy wyjazd do Czerniowców, udało mi się również zostać na weekend świętowania dni miasta Czerniowców. Od razu powiem że warto przyjechać, bo dużo się dzieje, ale jak ktoś nie lubi tłumy to warto przyjechać wcześniej.

Przynależność Czerniowców do różnych państw

Od XIV wieku część Mołdawii, a od XVI pod zwierzchnością Turcji.  W 1775r. zostaje przyłączone do Austrii  a w 1849r. zostaje stolicą Księstwa Bukowiny – kraju koronnego cesarstwa Habsburgów. Podczas I wojny światowej zajęte przez Rosjan, a w 1918 po 1940 było częścią Rumunii. W 1940 r, latem, przyłączone do ZSRR, później w latach 1941-1944 wróciło do Rumunii, a od 1944 do ZSRR. W 1991 roku do Ukrainy.

Narodowości zamieszkujące Czerniowce 1930 r

W 1930 roku miasto miało 112 427 mieszkańców, a skład narodowościowy przedstawiał się następująco: Żydzi 38%, Rumuni 27%, Niemcy 15%, Ukraińcy (Rusini) 10%, Polacy 8%, Rosjanie 1,3%. W liczbie Polaków ujęto też kilkuset polskich Ormian. Według najświeższych statystyk z 2011 roku w Czerniowcach zamieszkuje 253 843 osób. Miasto zajmuje powierzchnię 153 m2

Wielokulturowy klimat Czerniowców

Jak każde miasto, przez które przeszło wiele narodowości, Czerniowce wchłonęły najlepsze od wielu zmieniających się pokoleń i narodowości, sformatowało się w miasto podobne tylko do siebie, mające swój klimat.

Co można robić w Czerniowcach?

Zwiedzać miasto

Można oczywiście zwiedzać, kilku dni będzie za mało, byłem turystycznie dwa dni – zobaczyłem mały kawałek pięknych Czerniowców. Do zabytków Czerniowców, które trzeba zobaczyć należą:

 • gmach Państwowego uniwersytetu w Czerniowcach imienia Jurija Fedkowycza, dawny pałac metropolity Bukowiny i Dalmacji wraz z budynkiem dawnego seminarium i cerkwi seminaryjnej, który jest włączony do dziedzictwa UNESCO – moim zdaniem niesamowite arcydzieło architekty J. Gławki, perła Czerniowców;
 • Centrum starego miasta, doby austriackiej, pełne budowli stworzonych w stylu secesyjnym przez m.in. przedstawicieli wiedeńskiej szkoły Otto Wagnera.
 • Piękne Place, których jest dużo : Turecka, Teatralna, Soborna,  Centralna, Filharmonii oraz inne.
 • Cerkwie : 3 cerkwie drewniane z XVII i XVIII w.; cerkiew kamienna z XVIII w.;
 • Kościoły: kościół rzymskokatolicki wzniesiony w latach 1786-1814; kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Jezusa zbudowany przez jezuitów w latach 1891-1894; kościół ormiańskokatolicki konsekrowany w 1879 przez arcybiskupa Grzegorza Romaszkana;
 • Synagogi: budynek dawnej synagogi Tempel (wybudowanej w latach 1873-1878 w stylu mauretańskim wg projektu Juliana Zachariewicza); od 1959 mieści kino „Czerniowce”;
 • budynek teatru, 1905, architekci Fellner i Hellmer – na wzór teatru w Fürth;
 • Dom Rumuński w stylu modernistycznym; Dom niemiecki.
 • Hotel Bristol; Hotel Palace;
 • Ratusz miejski.
 • oraz wiele wiele ciekawych budynków, których jest pełno.
 • ( bardzo chętnie uzupełnię spis brakującymi miejscami, piszcie!)

Noclegi w Czerniowcach

Miałem zapewniony nocleg, więc nie przejmowałem się poszukiwaniami. Dla ciekawości szukałem w internecie informacji o noclegach, tej informacji było mało. W Czerniowcach funkcjonuje około 20 hoteli, w których są różne ceny – stanem na 2012 zaczynają się od 200-250 hrywni.

Jeżeli szukacie tańszych kwater, lub potrzebujecie rezerwację noclegów mogę zaoferować swoją pomoc.
Również mogą państwo sami wyszukać noclegi poniżej

Wyżywienie w Czerniowcach

W Czerniowcach jest oczywiście dużo sklepów i miejsc gdzie można coś zjeść. Podczas pobytu w Czerniowcach byłem w kilku miejscach, które mogę polecić. Nie wiem jak są cenową w porównaniu z innymi, ale jakościową są bardzo dobre.

 • Śniadania jadłem w Cental (Централь), ul.Vatutina 1 – śniadania są ok, obiady są tam raczej droższe.
 • Secesja – (Сецесія ), ul. Horkoho 11 – są tutaj obiady kompelksowe za 30 hrywni, elegancki wystrów secesyjny.
 • Hopachok (Гопачок), Chervonoarmiyska 36 A/38 – w cenach nie orientuję się lecz jest smacznie i ciekawy wystój narodowy.
 • Złoty dukat, (Золотий дукат) – różne rodzaje kawy, herbaty i czekolady (prawdziwej, do picia), ceny są w granicach 15-30 hrywni, ale jakość jest najwyższa!

Może znacie też dobre miejsca, proszę pisać.

Gdzie pojechać dalej z Czerniowców?

Można pojechać do dwóch miejsc zaliczonych do cudów Ukrainy:

 • do Chocimia (70km) oraz
 • Kamieniec-Podolskiej twierdzy (100km)
 • i samego miasta Kamieniec-Podolski.
 • Także można ruszyć w stronę Karpat Ukraińskich, do jednego z najbardziej znanych miast Jaremcze.
 • W stronę granicy z Mołdawią ( 40 km ).  Po drodze pociągiem spotkałem dwójkę turystów, którzy właśnie zmierzali w tym kierunku.
 • Jeżeli przeczytacie to, proszę o napisanie swojej trasy i wrażeń! Na rzekę Prut, dla miłośników raftingu i pływania po górskich rzekach (  jak będą potrzebne szczegóły proszę o kontakt)

Taksówki i transport

Taksówki w Czerniowcach są w miarę nie drogie, odległość od Dworca kolejowego do centrum ( 20-25 min piechotką) kosztuje 20-25 hrywni. Transport publiczny nie używałem, przemieszczałem się pieszo w większości przypadkach. Centrum jest bardzo kompaktowe i wszędzie jest blisko. Transport publiczny jest tani, ale jeżeli są to krótsze odległości to lepiej pospacerować.   A zatem miłych spacerów po Czerniowcach, czekam na państwa wspomnienia!

Zdjęcia z Czerniowców

Reszta zdjęć tutaj: GALERIA ZDJĘĆ z CzerniowcówTAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

Paweł napisał/ła, Lipiec 27, 2014 , 22:16

Jako stary bywalec tego miasta mam kilka naprawdę życzliwych uwag:
1. najbliższa granica to jednak granica z Rumunią (40 km) a nie z Mołdawią. do Mołdawii jest dalej niż 40.
2.PRZEZ MIASTO NIE MOGĄ PRZEJŚĆ NARODOWOŚCI. MOGĄ JE ZAMIESZKIWAĆ. CZERNIOWCE NIE MOGŁY NIC WCHŁONĄĆ BO MIASTO NIE JEST ŻYWĄ TKANKĄ. CO INNEGO POKOLENIE CO INNEGO NARODOWOŚĆ – POMIJAM PROBLEM MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ. MIASTO NIE MOŻE BYĆ PODOBNE DO SIEBIE, ALE MOŻE BYĆ WYJĄTKOWE. CHOCIAŻ POLECAM TUTAJ MIASTA PODOBNE NP. ORADEA W RUMUNII.
3. UNIWERSYTET W CZERNIOWCACH MA STATUS NARODOWEGO. NARODOWY A PAŃSTWOWY W TAMTYCH REALIACH TO OGROMNA RÓŻNICA.
4. NIE PAŁAC A REZYDENCJA PRAWOSŁAWNYCH METROPOLITÓW BUKOWINY I DALMACJI
5.PIERWSZY S KOŚCIOŁÓW KATOLICKICH TO KOŚCIÓŁ P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA (MSZE JĘZYKU POLSKIM)
6. JEDNĄ Z NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI JEST GŁÓWNY DEPTAK MIASTA (UL. KOBYLAŃSKIEJ)- JEST NA ZDJĘCIACH
7. TWIERDZA KAMIENICKA !!!
8. W KARPATY MOŻNA TEŻ PRZEZ WYŻNICĘ LUB KOSÓW
mam nadzieję, że moje uwagi poprawią jakość informacji :)

Leszek Krzyżanowski napisał/ła, Kwiecień 13, 2015 , 09:18

Witam !
Bardzo ciekawa strona. Jak się ustabilizuje sytuacja na Ukrainie, na pewno odwiedzę miasto. Szukam informacji związanej ściśle z Czerniowcami. Mój dziadek Władysław Dobrzański w 1899r. ukończył naukę zakończoną dyplomem agronoma w trzy letniej Wyższej Szkole Rolniczej w Czerniowcach. Nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia, że taka szkoła istniała. Może był to wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Rolniczej w Dublanach koło Lwowa. Czy ktoś może pomóc w rozwikłaniu tej zagadki. Pozdrawiam. Leszek Krzyżanowski

Jaga napisał/ła, Sierpień 26, 2015 , 00:02

Milo czytac o Czerniowcach ,tam zyl moj prapradziadek , ozenil sie w Stanislawowie ,wg niedawnej informacji . Kiedys tam pojade a narazie prosze o kontakt tych , ktorzy jezdza tam czesto lub mieszkaja .
Pozdrawiam serdecznie / Jaga / viig@gmx.com /

andrzej napisał/ła, Wrzesień 16, 2015 , 10:01

TAM URODZILA SIE MOJA PRABABKA OLGA de JANA von MANOWARDA A JEJ OJCIEC inz.MANOWARDA BYL ARCHITKTEM MIASTA.CZY MOZE KTOS WIE COS WIECEJ?MOJ ADRES adukalski@t-online.de

Andrzej napisał/ła, Październik 26, 2015 , 09:47

Nie ma co czekać na stabilizację,bo takiej długo nie będzie.Wsiadać i jechać.Jest bezpiecznie.Jesienią 2014 roku byłem z grupą znajomych na Zakarpaciu.Jest naprawdę sympatycznie i bezpiecznie.Do koszmaru należą drogi i kolejki na granicy.Prosiłbym osoby które podróżowały koleją o informacje jak wyglądają ceny biletów i czy bez problemu można je nabyć?

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!


Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

Co nowego?

Viewing 1 - 0 of 0 items

KomentarzeKomentarze

 • Smolnicka napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Niesamowity artykuł! Pochodzę z rodziny Smolnickich, a dokładnie jestem prawnuczką Antoniego i Katarzyny (z domu Wilińska) Smolnickich, którzy pochodzili z…
 • olik_gvozd napisał w TURKA : STOLICA ZIEMI BOJKOWSKIEJ :
  Zapraszam na strone FB https://www.facebook.com/groups/1970630193163098/ ciekawe o Turce nad Stryjem..
 • Nurek napisał w POJEZIERZE SZACKIE :
  Witam, czy ktoś z obecnych miał możliwość nurkowania w Jeziorze Świteź? Bardzo proszę o jakieś inforamcję.
 • Jola napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam, przegladalam różne strony i nie znalazłam na nich nic mądrego i wartego uwadi dopiero tutaj. Chociaż nie wiem jak…
 • Kinga napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam, man takie pytanie: chciałabym z narzeczonym przywieźć do Polski nowy sprzęt AGD (piekarnik, płytę indukcyjną, okap) kupiony w sklepie…WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 55 661
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 47 390
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 21 828
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 20 467
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 20 124
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 19 530
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 18 795
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 17 255
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 16 980
GALERIE ZDJĘĆ : 15 284
2013 ROK: DNI WOLNE OD PR... : 15 258
MAPY UKRAINY : 14 764
ANTONOV An-225 MRIJA : 13 956
PRZED PODRÓŻĄ : 13 747
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 13 526

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi