NIEZNANA WIOSKA MAJDAN

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Podróże, Polecane / NIEZNANA WIOSKA MAJDAN


streszczenie STRESZCZENIE

Majdan / Майдан jest to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie”. Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki oraz dużą dostępność komunikacyjną. Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków. MG 2370 e c

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Podróże, Polecane 16 stycznia, 2011, 01:05

Majdan / Майдан jest  to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” (do 1999 roku w obrębie Parku Krajobrazowego „Majdan”). Stanowi strefę regulowanej oraz stacjonarnej rekreacji Parku Narodowego. Geograficznie ta malownicza wieś położona jest w obrębie Zewnętrznych Karpat Wschodnich, zbudowanych z fliszu karpackiego.

 

Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki górskiej (górskie szlaki turystyczne), turystyki poznawczej i kulturowej. W licznych lodowatych rzeczkach spływających ze stoków Beskidów Lesistych, występuje Pstrąg Karpacki oraz inne gatunki ryb, między innymi okonie i różnego typu „płotki”.

W 2010 roku na teren Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” przywieziono częściowo z Polski oraz Hiszpanii stado Żubrów Europejskich w celu osiedlenia zwierząt na terenie parku. Stado obecnie liczy 20 osobników oraz wykazuje gotowość do prokreacji, co świadczy o aklimatyzacji zwierząt.

Ciekawym obiektem jest były polski kościół w Majdanie, nigdy niestety nie został użyty jako kościół. Po zakończeniu wojny, lokalna ludność została deportowana, a kościół przekazany pod zarząd władz radzieckich. W czasach ZSRR w obiekcie funkcjonował hotel oraz restauracja. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną.

Innym unikalnym obiektem jest „Myśliwska Willa”, pochodząca z XIX wieku. Należała do wybuchu II wojny światowej lokalnemu przedsiębiorcy oraz właścicielowi tych terenów. Uwagę miłośników architektury zasługuje również jeden z budynków zarządu parku, który jest klasyczną karpacką budowlą drewnianą.

Zaplecze gospodarcze i gastronomiczne realizują liczne prywatne sklepiki, w których turyści mogą kupić wszystkie niezbędne dla odpoczynku produkty po niskiej i dostępnej cenie. W sklepach można kupić wszystko – poczynając od produktów żywnościowych, a kończąc alkoholem i tytoniem.

Istnieje możliwość zakupu u lokalnej ludności: świeżego domowego nabiału, grzybów, jagód, warzyw i drewna. Miłośnicy ostrych wrażeń – mogą kupić lokalnej produkcji „bimber”, którego w Majdanie nie jest brak.

Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków.

Liczne trawiaste łąki, czyste źródła oraz przejrzyste lodowate rzeczki, malownicze ściany kamienne oraz fliszowe osypiska – tworzą niepowtarzalne pejzaże. Łąki oraz duże zapasy drewna w przy korycie rzeki, które w okresie ulewnych deszczy są transportowane i osadzane, są idealną bazą na obóz namiotowy. Bliskość parku narodowego, szlaki turystyczne, rzeki, góry, pejzaże, a także dostępność komunikacyjna, to jedynie początek długiej listy atutów, które ta malownicza miejscowość posiada.

Dojazd

Majdan leży na drodze rejonowej, która łączy aglomerację Drohobycko-borysławską z miastem Turka (rejon Turczyński), co daje dużą dostępność komunikacyjną tego pięknego zakątka rejonu drohobyckiego. Bezpośrednio przy niemieckiej świątyni znajduje się pętla autobusowa. Nieodmiennie sama podróż przestarzałym, klasycznym, autobusem LAZ-695 / ЛАЗ-695, który podąża trasą Drohobycz-Majdan-Drohobycz już około 30 lat, codziennie o tej samej porze – będzie niezapomnianą frajdą oraz przeżyciem. Autobus kursuje codziennie z Dworca Autobusowego numer 2 (AC-2) w Drohobyczu, kierując się do wsi Majdan i z powrotem. Przejeżdża takie miejscowości jak: Borysław, Schidnycia, Kropywnyk oraz Rybnik.

Godziny odjazdu to:

 • Drohobycz (AC-2) – 6:00, 14:00;
 • Majdan (kircha) – 8:00, 16:00.

Godziny należy sprawdzić, mogą ulec zmianie.

Koszt przejazdu w jedna stronę jest nie drogi, a w wypadku spóźnienia się na transport, istniej dodatkowa możliwość dojazdu alternatywnym autobusem o relacji Borysław – Turka – Borysław, który kursuje dwa razy dziennie.

Dworzec autobusowy w Borysławiu

Autobus który zazwyczaj kursuję na tej trasie

 TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

tacjanna napisał/ła, 12 czerwca, 2011 , 14:19

Majdan to rzeczywiście miejsce przepiękne. Już w okresie międzywojennym przyciągał letników z całego woj. lwowskiego i nie tylko.
Chciałabym tylko sprostować informację dot. kościoła. To nie niemiecka kircha z XIX w., tylko polski kościół, którego budowę rozpoczęto w 1938 r., a ukończono przed samą wojną, nie zdążono go jednak poświęcić. Kiedy w Majdanie zabrakło Polaków, zmienił, niestety, swoje przeznaczenie. Inicjatorem budowy kościoła był inż.K.Wilimowski, pracownik firmy „Godulla”, która przekazała parcelę pod budowę. Spółka „Godulla” z Górnego Śląska na przełomie lat 1929-1930 nabyła część majątku barona Jana Liebiga (poprzedniego właściciela) i prowadziła na tym terenie eksploatację drewna. Wspomniane budynki stanowiły siedzibę dyrektora i kadry kierowniczej spółki.
Majdan dla odróżnienia od innych licznych miejscowości o tej samej nazwie nazywano Majdanem Żelaznym ze względu na miejscowe złoża rudy. Około 1820 roku powstały tam kuźnie (poniżej kościoła w parku koło siedziby nadleśnictwa zachował się piec zwany „mnichem” do wytopu rudy pochodzący z pocz. XIX w.). Do pracy w nich zostali sprowadzeni robotnicy, którzy osiedlili się w Majdanie, a w jego pobliżu powstała osada cieśli Malmanstal, nazywana przez miejscowych Kolonią.
W okresie międzywojennym Majdan był jedną z nielicznych wsi w pow. drohobyckim o zdecydowanej przewadze ludności polskiej. Moi przodkowie przybyli do Majdanu na pocz. XIX wieku i żyli tam aż do 1945 r.
Teraz ja tam jeżdżę od ponad 20 lat i cieszę się, że coraz więcej turystów odkrywa nasz piękny Majdan.

  Jurij napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 11:59

  Dziękujemy bardzo za cenne informacje. W najbliższym czasie wprowadzimy zmiany do treści, wiedząc nowe rzeczy. Bardzo fajnie że możemy wspólnie zebrać więcej nowych ciekawostek. Bardzo liczymy na jeszcze inne informacje o tym regionie, jak i również zachęcamy do napisania własnego artykułu, który będzie cenny i ciekawy dla wszystkich, podzielenie się ciekawymi zdjęciami itp. Czy chciałabyś coś takiego zrobić?

Artur Czernych napisał/ła, 13 czerwca, 2011 , 20:40

Bardzo dziękuję, za taką ciekawą opowieść o Majdanie ! To fascynujące ! Temat całkowicie wyczerpany i dogłębnie opisany ! Szczerze, to ja będąc z Drohobycza, dowiedziałem się dużo nowego, szczególnie fakty dotyczące „Kościoła” przy pętli autobusowej ! Wkrótce zamieścimy na stronie jeszcze jeden artykuł, poświęcony „Biawakowaniu w Majdanie”, jak ? gdzie ? kiedy ? … mam nadzieję, że się spodoba wszystkim miłośnikom podróżowania ! Jeszcze raz dziękuję z opowieść ! Życzę wszystkiedo dobrego oraz serdecznie pozdrawiam w imieniu naszego twórczego kolektywu.

tacjanna napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 15:52

Witam! Ja mam napisany artykuł o dawnym Majdanie, który był już publikowany w Biuletynie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, mam też przedwojenne zdjęcia Majdanu (także polskiego kościoła, który wtedy wyglądał trochę inaczej), chętnie udostępnię posiadane materiały. A jak wszystko dobrze pójdzie, za tydzień znowu będę w „moim” Majdanie. Wybieram się też na Malmanstal i Widnohę.

Artur Czernych napisał/ła, 16 czerwca, 2011 , 19:03

Witam ponownie !! Chętnie zamieścimy Pani artykuł, podpisany Pani imieniem i nazwiskiem na naszej stronie internetowej 🙂 !! Dzisiaj ukazał się nowy artykuł o Majdanie „SZEŚCIODNIOWY BIWAK W NIEZNANEJ WIOSCE MAJDAN” ! Dla ludzi, który lubią biwakować w namiotach w uroczych Ukraińskich Karpatach ! Jeżeli Pani jest zainteresowana publikacją na naszej stronie, to proszę z nami skontaktować się mailowo lub poprzez formularz dostępny na strone !
No i oczywiście życzę udanej, pogodnej i dobrej podróży do rodzinnego Majdanu ! 🙂
Pozdrawiam serdecznie !

Mirek1965 napisał/ła, 1 kwietnia, 2014 , 09:05

Czy zrobicie Google Street View z lokalnych fotografii?

Elżbieta napisał/ła, 24 maja, 2019 , 21:49

Zbieram wszelkie informacje o Majdanie. Mój dziadek Michał Barszczowski urodził się w Majdanie jako syn Jana Barszczowskiego i Anieli Rybotyckiej. W opracowaniach wymienione jest nazwisko Rybotyckich zamieszkujących Malmanstal i pamietam,że mówiono iz Aniela pochodziła z kolonii.Teraz dopiero zrozumiałam co to za kolonia, to po prostu sasiadująca z Majdanem osada Malmanstal.Matka Jana była z domu Ważna( Ważny). I te nazwiska także wymieniane są wśród mieszkńców Majdanu. NIestety nigdzie nie natrafilam na nazwisko Barszczowski. Czy Pani zna jakieś materiały dotyczące mieszkańców Majdanu?

Bogumiła Kobeluch napisał/ła, 1 sierpnia, 2021 , 22:05

Witam . Poszukuje informacji o rodzinie Bocian .

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

KomentarzeKomentarze

 • Bogumiła Kobeluch napisał w NIEZNANA WIOSKA MAJDAN :
  Witam . Poszukuje informacji o rodzinie Bocian .
 • Andrzej K napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Andrzej Do Pani Smolnickiej. Moja Mamusia z domu Wilińska, pochodziła z Majdanu. Mamusia miała trzy siostry i czterech braci. Chciałbym…
 • Tadeusz Smolnicki napisał w MAJDAN : ZIEMIA PZODKÓW :
  Bardzo ciekawy artykuł. Mój dziadek Michał Smolnicki urodził się 1881 w Majdanie.
 • Arek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam. Chciałbym zawieźć używane meble moim znajomym, bo podobno u nas można kupić niedrogo i w dobrym stanie. Są jakieś…
 • Art napisał w BALNEOLOGICZNY KURORT NIEMIRÓW :
  zeszlego lata 2019 przejezdzalismy przez Niemirow w drodze do Lwowa, przejscie Lubaczow/Budomierz. Droga po stronie ukrainskiego od przejscia jakies 2-3…
 • Piotr napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Witam Mam takie jedno pytanko Wybieramy się w maju na wyprawę quadami na Ukrainę na kilka dni Pytanie me brzmi…
 • Zbyszek napisał w CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ GRANICĘ UKRAINY? :
  Jak można przewieźć używaną sadzarkę ciągnikową do kartofli wartość ok. 500zł.Jakie są opłaty i dokumenty.


Wuszikaj noclegi


WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 148 976
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 70 596
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 58 308
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 56 056
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 51 299
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 42 116
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 39 935
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 36 840
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 34 391
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 29 762
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 27 314
PRZED PODRÓŻĄ : 27 279
ŚWIĘTA NA UKRAINIE : 24 854
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 24 569
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 23 141

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi