NIEZNANA WIOSKA MAJDAN

NieznanaUkraina.pl / Artykuły, Podróże, Polecane / NIEZNANA WIOSKA MAJDAN


streszczenie STRESZCZENIE

Majdan / Майдан jest to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie”. Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki oraz dużą dostępność komunikacyjną. Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków.

Jeżeli szukasz czegoś podobnego, sprawdź POWIĄZANE WPISY na końcu tego artykułu.

KATEGORIA ARTYKUŁU: Artykuły, Podróże, Polecane Styczeń 16, 2011, 01:05

_MG_2370_e_c

Majdan / Майдан jest  to wieś położona w obwodzie lwowskim w obrębie Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” (do 1999 roku w obrębie Parku Krajobrazowego „Majdan”). Stanowi strefę regulowanej oraz stacjonarnej rekreacji Parku Narodowego. Geograficznie ta malownicza wieś położona jest w obrębie Zewnętrznych Karpat Wschodnich, zbudowanych z fliszu karpackiego.

Namioty Miejscowość posiada idealne warunki do uprawiania turystyki górskiej (górskie szlaki turystyczne), turystyki poznawczej i kulturowej. W licznych lodowatych rzeczkach spływających ze stoków Beskidów Lesistych, występuje Pstrąg Karpacki oraz inne gatunki ryb, między innymi okonie i różnego typu „płotki”.  W 2010 roku na teren Parku Narodowego „Beskidy Wschodnie” przywieziono częściowo z Polski oraz Hiszpanii stado Żubrów Europejskich w celu osiedlenia zwierząt na terenie parku. Stado obecnie liczy 20 osobników oraz wykazuje gotowość do prokreacji, co świadczy o aklimatyzacji zwierząt.

Kircha-Majdan Unikalnym obiektem jest niemiecka kircha w Majdanie. Obiekt pochodzi z XIX wieku, z okresu panowania na tym obszarze władz Cesarstwa Austro-Węgier. Ta świątynia służyła lokalnej społeczności do wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, lokalna ludność została deportowana, a kircha przekazana pod zarząd władz radzieckich. W czasach ZSRR w obiekcie funkcjonował hotel oraz restauracja. Obecnie obiekt stanowi własność prywatną. Innym unikalnym obiektem jest „Myśliwska Willa”, pochodząca z XIX wieku. Należała do wybuchu II wojny światowej lokalnemu przedsiębiorcy oraz właścicielowi tych terenów. Uwagę miłośników architektury zasługuje również jeden z budynków zarządu parku, który jest klasyczną karpacką budowlą drewnianą.

Majdan leży na drodze rejonowej, która łączy aglomerację drohobycko-borysławską z miastem Turka (rejon turczański), co daje dużą dostępność komunikacyjną tego pięknego zakątka rejonu drohobyckiego. Bezpośrednio przy niemieckiej świątyni znajduje się pętla autobusowa. Nieodmiennie sama podróż przestarzałym, klasycznym, autobusem LAZ-695 / ЛАЗ-695, który podąża trasą Drohobycz-Majdan-Drohobycz już około 30 lat, codziennie o tej samej porze – będzie niezapomnianą frajdą oraz przeżyciem. Autobus kursuje codziennie z Dworca Autobusowego numer 2 (AC-2) w Drohobyczu, kierując się do wsi Majdan i z powrotem. Przejeżdża takie miejscowości jak: Borysław, Schidnycia, Kropywnyk oraz Rybnik. Godziny odjazdu to:

  • Drohobycz (AC-2) – 6:00, 14:00;
  • Majdan (kircha) – 8:00, 16:00.

Koszt przejazdu w jedna stronę wynosi zaledwie 7 hrywien, a w wypadku spóźnienia się na transport, istniej dodatkowa możliwość dojazdu alternatywnym autobusem o relacji Borysław – Turka – Borysław, który kursuje dwa razy dziennie.

Zaplecze gospodarcze i gastronomiczne realizują liczne prywatne sklepiki, w których turyści mogą kupić wszystkie niezbędne dla odpoczynku produkty po niskiej i dostępnej cenie. W sklepach można kupić wszystko – poczynając od produktów żywnościowych, a kończąc alkoholem i tytoniem.

Istnieje możliwość zakupu u lokalnej ludności: świeżego domowego nabiału, grzybów, jagód, warzyw i drewna. Miłośnicy ostrych wrażeń – mogą kupić lokalnej produkcji „bimber”, którego w Majdanie nie jest brak.

Majdan jest unikalnym miejscem na wypoczynek, zwłaszcza dla miłośników biwaków. Liczne trawiaste łąki, czyste źródła oraz przejrzyste lodowate rzeczki, malownicze ściany kamienne oraz fliszowe osypiska – tworzą niepowtarzalne pejzaże. Łąki oraz duże zapasy drewna w przy korycie rzeki, które w okresie ulewnych deszczy są transportowane i osadzane, są idealną bazą na obóz namiotowy. Bliskość parku narodowego, szlaki turystyczne, zabytkowa kircha, rzeki, góry, pejzaże, a także dostępność komunikacyjna, to jedynie początek długiej listy atutów, które ta malownicza miejscowość posiada.TAGI ARTYKUŁU


Komentarze KOMENTARZE DO ARTYKUŁU


DYSKUSJA JUŻ TRWA

DOCENIAMY TWÓJ KOMENTARZ

tacjanna napisał/ła, Czerwiec 12, 2011 , 14:19

Majdan to rzeczywiście miejsce przepiękne. Już w okresie międzywojennym przyciągał letników z całego woj. lwowskiego i nie tylko.
Chciałabym tylko sprostować informację dot. kościoła. To nie niemiecka kircha z XIX w., tylko polski kościół, którego budowę rozpoczęto w 1938 r., a ukończono przed samą wojną, nie zdążono go jednak poświęcić. Kiedy w Majdanie zabrakło Polaków, zmienił, niestety, swoje przeznaczenie. Inicjatorem budowy kościoła był inż.K.Wilimowski, pracownik firmy „Godulla”, która przekazała parcelę pod budowę. Spółka „Godulla” z Górnego Śląska na przełomie lat 1929-1930 nabyła część majątku barona Jana Liebiga (poprzedniego właściciela) i prowadziła na tym terenie eksploatację drewna. Wspomniane budynki stanowiły siedzibę dyrektora i kadry kierowniczej spółki.
Majdan dla odróżnienia od innych licznych miejscowości o tej samej nazwie nazywano Majdanem Żelaznym ze względu na miejscowe złoża rudy. Około 1820 roku powstały tam kuźnie (poniżej kościoła w parku koło siedziby nadleśnictwa zachował się piec zwany „mnichem” do wytopu rudy pochodzący z pocz. XIX w.). Do pracy w nich zostali sprowadzeni robotnicy, którzy osiedlili się w Majdanie, a w jego pobliżu powstała osada cieśli Malmanstal, nazywana przez miejscowych Kolonią.
W okresie międzywojennym Majdan był jedną z nielicznych wsi w pow. drohobyckim o zdecydowanej przewadze ludności polskiej. Moi przodkowie przybyli do Majdanu na pocz. XIX wieku i żyli tam aż do 1945 r.
Teraz ja tam jeżdżę od ponad 20 lat i cieszę się, że coraz więcej turystów odkrywa nasz piękny Majdan.

    Jurij Czerniec napisał/ła, Czerwiec 16, 2011 , 11:59

    Dziękujemy bardzo za cenne informacje. W najbliższym czasie wprowadzimy zmiany do treści, wiedząc nowe rzeczy. Bardzo fajnie że możemy wspólnie zebrać więcej nowych ciekawostek. Bardzo liczymy na jeszcze inne informacje o tym regionie, jak i również zachęcamy do napisania własnego artykułu, który będzie cenny i ciekawy dla wszystkich, podzielenie się ciekawymi zdjęciami itp. Czy chciałabyś coś takiego zrobić?

Artur Czernych napisał/ła, Czerwiec 13, 2011 , 20:40

Bardzo dziękuję, za taką ciekawą opowieść o Majdanie ! To fascynujące ! Temat całkowicie wyczerpany i dogłębnie opisany ! Szczerze, to ja będąc z Drohobycza, dowiedziałem się dużo nowego, szczególnie fakty dotyczące „Kościoła” przy pętli autobusowej ! Wkrótce zamieścimy na stronie jeszcze jeden artykuł, poświęcony „Biawakowaniu w Majdanie”, jak ? gdzie ? kiedy ? … mam nadzieję, że się spodoba wszystkim miłośnikom podróżowania ! Jeszcze raz dziękuję z opowieść ! Życzę wszystkiedo dobrego oraz serdecznie pozdrawiam w imieniu naszego twórczego kolektywu.

tacjanna napisał/ła, Czerwiec 16, 2011 , 15:52

Witam! Ja mam napisany artykuł o dawnym Majdanie, który był już publikowany w Biuletynie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, mam też przedwojenne zdjęcia Majdanu (także polskiego kościoła, który wtedy wyglądał trochę inaczej), chętnie udostępnię posiadane materiały. A jak wszystko dobrze pójdzie, za tydzień znowu będę w „moim” Majdanie. Wybieram się też na Malmanstal i Widnohę.

Artur Czernych napisał/ła, Czerwiec 16, 2011 , 19:03

Witam ponownie !! Chętnie zamieścimy Pani artykuł, podpisany Pani imieniem i nazwiskiem na naszej stronie internetowej 🙂 !! Dzisiaj ukazał się nowy artykuł o Majdanie „SZEŚCIODNIOWY BIWAK W NIEZNANEJ WIOSCE MAJDAN” ! Dla ludzi, który lubią biwakować w namiotach w uroczych Ukraińskich Karpatach ! Jeżeli Pani jest zainteresowana publikacją na naszej stronie, to proszę z nami skontaktować się mailowo lub poprzez formularz dostępny na strone !
No i oczywiście życzę udanej, pogodnej i dobrej podróży do rodzinnego Majdanu ! 🙂
Pozdrawiam serdecznie !

Mirek1965 napisał/ła, Kwiecień 1, 2014 , 09:05

Czy zrobicie Google Street View z lokalnych fotografii?

PROSIMY WPISAĆ SWÓJ KOMENTARZ

DZIELĄC SIĘ Z NAMI SWOIMI SPOSTRZEŻENIAMI

Napisz komentarz

Masz już konto? Zaloguj się lub Zarejestruj się
Możesz również zostawić komentarz BEZ REJESTRACJI wpisując swoje dane poniżej:

Treść komentarza

Autor*

Email*

Twój email zostanie ukryty!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Informacja o stronie

O Stronie

NieznanaUkraina.pl

Miłośnicy wyjazdów na Ukrainę życzymy
miłego czytania o Ukrainie, zachęcamy do aktywnego komentowania! O stronie

Co nowego?

Widok 1 - 3 z 3 wpisów

KomentarzeKomentarze
WYSZUKAJ

NA STRONIE
INFORMACJE

Żeby zobaczyć zawartość, należy kliknąć na wybrany rozdział poniżej:
Możesz otrzymywać informację o nowych artykułach na mail:

Zapisz się na nasz newsletter poprzez mail w serwisie FeedBurner


POPULARNE

Artykuły, które przeczytano najwięcej razy
CO MOŻNA PRZEWOZIĆ PRZEZ ... : 129 086
POCIĄGIEM PRZEZ UKRAINĘ: ... : 56 481
SŁONINA UKRAIŃSKA: SAŁO Z... : 50 666
UKRAIŃSKIE PAPIEROSY I TY... : 40 779
2018: DNI WOLNE OD PRACY ... : 39 006
WYMIANA WALUT NA UKRAINIE : 34 073
JĘZYK UKRAIŃSKI i ALFABET : 32 680
SYMBOLE NARODOWE UKRAINY : 32 603
ZAKUP BILETÓW KOLEJOWYCH ... : 32 362
PRZED PODRÓŻĄ : 24 903
TELEFONIA KOMÓRKOWA NA UK... : 24 707
PODRÓŻ PRZEZ MEDYKĘ : SZE... : 23 826
GRANICA POLSKO-UKRAIŃSKA : 23 792
2017: DNI WOLNE OD PRACY ... : 22 679
KRYM : AUTONOMICZNA REPUB... : 20 329

Ranking artykułów

Przejdź do paska narzędzi